Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta, autor tomu poetyckiego 'Druga ręka', dzięki któremu znalazł się w ścisłym gronie 7 finalistów do nagrody Nike 2018 - najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce. To już jego trzecia nominacja - wcześniej wyróżniono jego biografię 'Tischner' (nominacja w 2002 r.) oraz tomy wierszy 'Pełne morze' (2007) i 'Echa' (2014).

W 'Drugiej ręce' Bonowicz stawia pytania najbardziej fundamentalne. Zapewne właśnie ze zderzenia powagi, językowej energii i egzystencjalnej dociekliwości bierze się osobność i wybitność jego wierszy. Interesują go małe, proste zdarzenia; krótka chwila, która, kiedy już zostanie opisana, każe zatrzymać się na dłużej. Bonowicza pociąga to, co zwykłe - w prostym obrazie i zdarzeniu poeta szuka wartości. To, co zwykłe i dostrzeżone, może być opisane tylko zwykłym, jakby celowo niepoetyckim językiem.

Nike to nagroda za najlepszą książkę roku. Zostanie wręczona po raz 22., a kto ją otrzyma, dowiemy się w niedzielę 7 października. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, siedmiu finalistów - na początku września. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są 'Wyborcza' i Fundacja Agory.

W niedzielę 7 października o godz. 19:15 zapraszamy na FB Gazety Wyborczej, gdzie Michał Nogaś, Natalia Szostak i Justyna Suchecka poprowadzą relację prosto z czerwonego dywanu gali. O 20:00 w TVN24 i na Wyborcza.pl odbędzie się bezpośrednia transmisja z ceremonii rozdania nagród NIKE 2018. Zaraz po zakończeniu gali zapraszamy na Wyborcza.pl gdzie porozmawiamy z laureatem tegorocznej edycji.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `