Nie mają silnika i nie potrzebują paliwa. Mimo to bez problemów można nimi latać. - Szybownictwo jest niesamowitym sportem, jeśli chodzi o możliwości, które daje. Możliwości znalezienia się w takich miejscach, gdzie inaczej trudno się dostać - mówi Sebastian Kawa, zdobywca 27 medali mistrzostw świata i Europy w szybownictwie. Nie oznacza to jednak, że to sport łatwy. Pilot szybowca musi cechować się dużą odpowiedzialnością i rozwagą, by móc latać bezpiecznie.

Przygodę z tym sportem najlepiej zacząć mając szesnaście, siedemnaście lat. - Są to najlepsi kandydaci do latania na szybowcach - wskazuje Kawa.Jednocześnie zaznacza, że sport ten jest niedoceniany. - Ułamek tego, co wydaje się na piłkę nożną, zmieniłby sytuację naszego lotnictwa. Wybudowanie jednej trybuny na stadionie wystarczyłoby na zakup 200 szybowców najlepszej klasy.

Jesteście ciekawi, jak wygląda przelot szybowcem i ile trwał najdłuższy lot? Byliśmy z kamerą na 35. Szybowcowych Mistrzostwach Świata w Ostrowie Wielkopolskim.
Więcej
    Komentarze
    No wreszcie! Serdecznie witamy na łamach Wyborczej sport, w którym Polacy są mistrzami świata i to latając na polskich konstrukcjach! SZD-56 Diana 2, MDM-1Fox, S-1 Swift czy nawet PW-5. Najlepsze maszyny na świecie w swoich klasach. A tu cisza jak makiem zasiał. Ekscytację wielką wywołują kaleki nie potrafiące wyjść z grupy eliminacyjnej w piłce kopanej i wspinacze nie potrafiący wleźć na górę.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Litości, czy napisy robili półanalfabeci? CHAŁASUJEMY? PRZYSFJANIE?? Jestem w stanie wybaczyć literówkę, ale to jest tak chamskie ortografy, że aż oczy bolą. Dalej nie oglądam.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0