Niemal 70 proc. Irlandczyków opowiedziało się w referendum za uchyleniem poprawki do konstytucji zakazującej aborcji. Otwiera to drogę do liberalizacji przepisów dotyczących tej kwestii. W studiu 'Gazety Wyborczej' prof. Magdalena Środa i Natalia Broniarczyk dyskutowały na temat decyzji mieszkańców Irlandii. Co to oznacza dla Europy? Czy irlandzkie referendum uruchomi efekt domina w innych krajach? Zobaczcie rozmowę Pauliny Reiter.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W Polsce panuje ogolny stan niewiedzy na temat wspolczesnej aborcji, troche wieksza wiedza istnieje na temat antykoncepcji, choc nagminie mylnie uznaje sie antykoncepcje awaryjna za lek wczesnoporonny. Nawet lekarze w Polsce boja sie wypowiedzi, wiec zamiast lekarzy autorytarnie wypowiadaja sie biskupi.
  Spoleczne przekonanie, ze aborcja jest zlem wmowil spoleczenstwu kosciol z braku jakichkolwiek argumentow. Swiatopogladu narzucic nikomu nie mozna, a sumienie jest indywidualne, na jednostce sie zaczyna i na jednostce konczy. Syndrom post-aborcyjny nie ma zadnego potwierdzenia naukowego. Nazywanie najbardziej restrykcyjnej, po absolutnym zakazie, ustawy zakazujacej aborcji kompromisem swiadczy nie tylko o absolutnej ignorancji, takze o absolutnej hipokryzji. Jak to bylo... zaklamany jak katolik. A wszystkie argumenty sa po stronie kobiet, w szczegolnosci te medyczne i naukowe. Aborcja jest prostym zabiegiem medycznym, np prozniowa trwa w warunkach klinicznych 2 minuty - wywiad dr Rudzinski. Aborcja farmakologiczna, notabene nasladujaca nature, bo natura sama pozbywa sie ciazy samoistnie, z zaplodnionej zygoty tylko pewien procent konczy sie narodzinami, jest dokonywana przez kobiete samodzielnie w warunkach domowych - wywiad dr Gomperts. Zygota, plod do 22. tygodnia ciazy jest niezdolny do samodzielnego zycia, a po 22. tygodniu bez wspomagania techniczno-medycznego rowniez. Bez wspomagania techniczno-medycznego to nawet wiekszosc wczesniakow nie przezyje. Takie sa realne fakty. Ze wzgledu na prostote zabiegu aborcji brak jest jakichkolwiek kontrargumentow, wiec koscil narzuca swoja narracje myslenia i zniewala mozgi, upowszechnia stan niewiedzy pokazujac drastyczne zdjecia, czy filmy mlodziezy na zajeciach religii. Tylko rozdzial kosciola od panstwa, opodatkowanie kosciola, wprowadzenie podatku wyznaniowego dla wiernych gwarantujacego czlonkom wspolnot religijnych wszystkie uslugi religijne all inclusive zmieni sytuacje i wprowadzi transparentnosc.
  @style
  Wiadomo, zabicie drugiego człowieka zawsze było łatwe i szybkie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  @zenonbenon
  Szanowny katoliku, przecież gro aborcji wykonują gorliwe katoliczki, bo to "wyjątkowe przypadki". Wniosek prosty, to one są głównymi zabójczyniami. I tyle jest warta wasza "wiara".
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Mamy w Polsce historie kobiet, poznaj je i podziel się za znajomymi federa.org.pl/historiekobiet/
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  W Polsce gra toczy się o to, kogo proboszczowie poprą z ambon w niedzielę wyborczą.
  Wiadomo, że PiS.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Panowanie nad własnym ciałem to przede wszystkim ANTYKONCEPCJA. Aborcja to brutalna ostateczność i mówię to jako lewak, antypisowiec i ateista.
  @saintjustintimberlake
  Tam brutalna. Jeśli przeprowadzić ją odpowiednio wcześnie, to niewiele się różni od silniejszego okresu.
  A nawet przeprowadzana później ma niewiele wspólnego z kłamliwą propagandą środowisk anti-choice.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Na temat antykoncepcji, aborcji, in vitro i wszystkich spraw związanych z seksem i rozrodczością najwięcej wypowiadają się ci, których teoretycznie to nie dotyczy. Co więcej, z ich wypowiedzi wynika, że nie zadają sobie nawet trudu, żeby zapoznać się z tematem. Bo chodzi głównie o władzę nad ciemnym ludem.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Szanowna Bardzo Medialna Pani Profesor, cytuję: "..... Możliwość panowania nad własnym ciałem to podstawa wolności ..... "!? To stwierdzenie jest nielogiczne i nierealne! Gdyby tak było, to nie było by ciąż do usunięcia. Bo idąc Pani tokiem myślenia - niechciana ciąża, to wynik braku możliwości zapanowania nad własnym ciałem.
  PS. Człowiek prócz ciała ma jeszcze swój rozum, osobowość oraz moralność (taką czy inną).
  Proponuję miej mediów - więcej namysłu! Życzę zdrowia wszelakiego w każdej, i po każdej sytuacji!
  @rzym56
  Zabieg, którego użyłeś kolega na tym, że zmieniasz zakres stosowania użytych słów. Pani Profesor nie chodzi o to, aby wyeliminować konieczności wynikające z naszej fizyczności czy biologiczności. Chodzi o prawa stanowione.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Aborcja dowodzi, że ktoś ZANIEDBAŁ "możliwość panowania nad własnym ciałem".
  @alcapstone
  Chyba niewiele miałaś/miałeś okazji do korzystania z antykoncepcji skoro jeszcze nie wiesz, że każda może zawieźć...
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @alcapstone
  Ktoś czyli facet? Mógł nie spać z kobietą tylko się pomodlić w kościele. I jakoś nie wybrał kościoła ale ty zapewne pójdziesz na mszę zamiast seksu. Mam rację?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @alcapstone
  O ile wiem to wszyscy właściwie zwolennicy legalnej aborcji są również zwolennikami szeroko dostępnej antykoncepcji i edukacji seksualnej. Ci którzy są za zakazem aborcji - a to już różnie. Dowodem tego są nasze obecne władze, które nie są zachwycone tym by kobiety w jakiejkolwiek formie nad nim panowały. Coś jeszcze chciałeś dodać?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @tksiazek
  Nie zabijaj?
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  Irlandia została zdemoralizowana przez UE. W Polsce to jednak na pewno nie przejdzie.
  @akst1@gazeta.pl
  Tysiące dzieci irlandzkich kobiet ,odebranych siłą ,doświadczyło niebywałego bestialstwa ze strony KK.Dzisiaj wiemy ,że ponad 700 straciło życie ,nie wiadomo ile jeszcze pogrzebanych cichcem w szambach zostanie odkrytych .U nas złapano na bestialstwie tylko Bernadettę ,ona dostała nikły wyrok ,natomiast jej wyszkolona w bestialstwie kadra ,nadal zajmuje się dziećmi :(
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @puzonik.48
  Nie powtarzaj lewackiej propagandy. Poza tym jest to wypowiedź mijająca się z tematem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  26
  @akst1@gazeta.pl
  Ty tępy sukinsynie ,niewygodna prawda to dla ciebie lewacka propaganda ?
  już oceniałe(a)ś
  18
  2
  @akst1@gazeta.pl
  To, co nazywasz demoralizacją Irlandii, to efekt ujawnienia tego, co zdemoralizowani przedstawiciele kościoła katolickiego wyprawiali z dziećmi-sierotami w tym ultrakatolickim kraju, w którym mieli nieograniczoną niczym władzę. Reakcja społeczeństwa, które dowiedziało się, że organizacja, która miała być strażnikiem moralności, dopuszczała się zbrodni na dzieciach odbieranych matkom, handlowała tymi dziećmi a nawet je mordowała.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @dyskootantka
  Jak wy wszyscy próbujecie kalać katolicyzm w brudną doczesnością. Ci, którzy to robią, nie mają pojęcia o tym, czym jest katolicyzm i jego metafizyka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  @akst1@gazeta.pl
  Jak dotąd to katolicyzm kala się sam. Wystarczy ujawnić to, co robią ci, co głoszą te wszystkie piękne zasady dla ciemnego ludu. Kościół katolicki na tyle oddalił się od nauk swojego patrona, że trudno już go utożsamiać z Chrystusem. A i wyznawcy przykładem nie świecą, uważając, że wystarczy pójść do spowiedzi i po największych łotrostwach jest się czystym jak łza i można zaczynać od nowa.
  Przykładów jest aż nadto, rozejrzyj się.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @akst1@gazeta.pl
  To proszę powiedz coś o metafizyce i jak z niej wynika prawo do bestialstwa? Nie używaj pojęć, których nie rozumiesz.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @akst1@gazeta.pl
  Szkoda ze nikt sie nie poznal na Twoim sarkazmie.
  Pozdrawiam,
  JaJacus
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  `