Kolejne kraje nakazują opuszczenie swoich granic rosyjskich dyplomatom. Do Moskwy pilnie musi wrócić już 140 osób. To konsekwencje, jakie wywołała próba otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki w Londynie. Przez lata Siergiej Skripal był podwójnym agentem. Pracując dla GRU, rosyjskiego wywiadu wojskowego, przekazywał informacje brytyjskiemu MI6. W 2006 roku został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za zdradę, ale potem, w ramach programu wymiany szpiegów, trafił na Wyspy Brytyjskie.

Ze wstępnych ustaleń brytyjskich ekspertów wynika, że Skripal został otruty środkiem paraliżującym o nazwie 'nowiczok'. Trucizna tego typu przedostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe lub skórę. W najwyższym stężeniu wykryto ją na drzwiach wejściowych ich domu - poinformowała brytyjska policja Kreml konsekwentnie odrzuca oskarżenia o zamach na byłego szpiega, twierdząc że źródłami śmiercionośnej substancji, którą otruto Skripala, są Republika Czeska, Słowacja lub Szwecja.Wielką Brytanię solidarnie wsparły nie tylko kraje Unii Europejskiej i USA, ale również sojusznicy z NATO, o czym poinformował na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Także szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz poinformował, że z Warszawy zostanie wydalonych 4 dyplomatów, którzy najpóźniej do północy 3 kwietnia muszą opuścić terytorium Polski. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiedział, że Rosja zamknie amerykański konsulat w Petersburgu oraz wydali dyplomatów z krajów, które zdecydowały się na sankcje wobec Rosji. Brytyjska premier Theresa zapowiedziała natomiast nie tylko wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów, ale również zawieszenie relacji na wysokim szczeblu i bojkot zbliżającego się mundialu w Rosji przez brytyjskich dygnitarzy. Próba zamordowania byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala to pierwsze od zakończenia II wojny światowej użycie broni chemicznej na terytorium Europy.
Więcej
  Komentarze
  Pierwsze uzycie gazow bojpwych na terenie Europy po IIWS ?

  Poza Rosja oczywiscie, tam od lat truje sie konkurentow biznesowych i politcznych, nawet nowiczok byl uzyty w 1995 do zamordowaniei bankiera i jego sekretarki....
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Rosja to imperium zła./REGAN/ nic ująć, nic dodać
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  To jest fejk wszechczasów!
  Więcej: h ttp://www.remuszko.pl/blog.php/?p=5554
  Stanisław Remuszko
  remuszko@gmail.com, 504-830-131
  @wyatearp
  Twierdzisz to z taką pewnością, podkeśloną tym wykrzyknikiem, więc nasuwa się pytanie: a skąd Ty to wiesz?
  Tylko, proszę, nie insynuuj że wiesz dlatego iż to właśnie Ty jesteś taki mądry że potrafisz jak mało kto powiązać fakty i ocenić przesłanki. A my wszyscy (co Ciebie minusujemy) jesteśmy rusofobami i głupcami "łykającymi" propagandę zgniłego Zachodu.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @wyatearp
  28:2=14 :-)
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @wyatearp
  Co za bzdura! Wiadomo przecież, że fejkiem wszech czasów jest zamach na WTC. A nie, sorry, lądowanie na Księżycu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0