Drogie masło to nie tylko polski problem. Okazuje się, że we Francji są rejony, w których brakuje masła, a jego ceny wzrosły ponad dwukrotnie. Dla Francuzów to poważny problem, bo masło jest jednym z głównych składników popularnych francuskich croissantów. Popyt na te wypieki wzrasta zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia. Czy w tym roku na francuskich stołach może zabraknąć croissantów?
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Oczywiście ani słowa o przyczynie tego wszystkiego, czyli zniesieniu kwot mlecznych dwa lata temu. Wtedy wielu małych producentów ostrzegało, że zniesienie kwot spowoduje spadek cen i wypadnięcie z rynku mniejszych producentów. Tak się dokładnie stało. Ceny spadły do poziomu, przy którym nie opłacało się produkować, i w ten sposób niewidzialna pięść rynku wyeliminowała wielu mniejszych producentów - jak się okazuje, zbyt wielu. Tak oto dzięki deregulacji mamy puste półki w późnym kapitaliźmie.
  @lupuslupus
  Nie myślałem o tym w ten sposób. Myślę, że ma Pan rację.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @lupuslupus
  Natomiast przed regulacją półki były pełne, a ceny niskie. I po cholerę było regulować?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Produkcja mleka wzrosła za ostatnie 5 lat o 45 % a jej wartość w tym ok 95 %.

  Kwoty mleczne zostały wprowadzone w 1984 roku z powodu drastycznej nadprodukcji. Od początku wiedziano, iż rozwiązanie będzie miało swój kres. W 2003 roku podjęto decyzję o końcu w marcu 2015 roku. Datę tę powtórzono w 2008.

  Popyt wyprzedza podaż.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Mieszkam we Francji i nie slyszalem, zeby byly jakies problemy z maslem czy croissantami. Moj boulanger, ktorego sie pytalem kupujac dzisiaj croissanty , tez nic nie wiedzial. Troche pewnie chodzi o to, zeby rolnicy dostali lepsza cene przed swietami.
  @lexu
  Ja nie mieszkam we Francji ale prasa francuska na ten temat pisze. To co, wymyślają?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @slaraffenland
  Pourquoi la France ne connaît pas vraiment une ? pénurie ? de beurre
  Le pays est le seul ? voir ses étals se vider. En cause : un bras de fer entre distributeurs et industriels, qui préf?rent vendre la production ? l?étranger, ? meilleur prix. (Le Monde)

  Pénurie de beurre: 30% de la demande non satisfaite (Le Figaro)

  Beurre: un début de pénurie d? ? des tensions provisoires (Liberation)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @lexu
  Po prostu piekarz , ? nie boulanger ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W USA, "odkryto" że margaryna nie jest taka super zdrowa i lepiej jeść masło. Margaryna była tam głównym tłuszczem do pieczywa i pieczenia, a gdy ponad 350 mln konsumentów zaczyna kupować więcej masła to i ceny na rynkach światowych rosną. No i Chiny, które zaczynają doceniać kuchnię z nabiałem i croissanty. Podaż nie podąża za rosnącym popytem.

  Dziś na zakupach, faktycznie prawie nie kupiłam masła, bo półki były puste. Znalazłam schowane za margaryną.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  na swieta francuzi jedza fois gras! tluste watrowki z kaczek lub gesi.. a nie croissantes!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Tylko część croissantów zawiera w sobie prawdziwe masło. A jedną z przyczyn "braku" masła są spekulacje hurtowników w celu uzyskania lepszej ceny. Masło można długo przechowywać w stanie zamrożonym. W sklepach francuskich braku masła nie widać.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  no i co z tego to jakas sensacja na skale Europy ze zabojadom zabraknie rogali nie macie o czym pisac
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `