W ramach tegorocznej edycji Literackiego Sopotu uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział w spotkaniach Michała Nogasia z pasjonującymi autorami.

Katarzyna Boni, reporterka, autorka 'Kontenera' i 'Ganbare! Warsztaty umierania' opowiadała o swoich doświadczeniach z uchodźcami oraz kulturą japońską. Po trzęsieniach ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej Japończycy musieli przystosować się do nowej rzeczywistości, która w każdym momencie przypomina o możliwym końcu życia. Tytułowe warsztaty umierania są więc sposobem na oswojenie się z myślą o śmierci. Pozwalają one na nowo zbudować skalę tego, co w życiu ważne - podkreśla autorka.

Drugim gościem Michała Nogasia była Dorota Masłowska, pisarka, autorka głośnej 'Wojny polsko-ruskiej', felietonistka. Masłowska opowiada o swojej potrzebie bycia wśród ludzi, czerpania z codziennych doświadczeń. Twierdzi, że komunikacja publiczna to niezwykłe miejsce, w którym zestawiane są przeróżne typy ludzi. Pisarka opowiada także o fascynacji Magdą Gesler i jej programami, które według niej są doskonałym odzwierciedleniem polskiej współczesności.

Dla Halika nie było rzeczy niemożliwych. Wcisnął się tam, gdzie inni nie byli w stanie dojść. W pewnym momencie był w NBC człowiekiem od zadań specjalnych - Mirosław Wlekły opowiada o Tonym Haliku. 'Tu byłem. Tony Halik' to próba uchwycenia biografii polskiego podróżnika, dziennikarza, pisarza, którego odwaga i przebojowość pozwoliły mu relacjonować przełomowe wydarzenia w historii świata, szczególnie Ameryki Południowej. Ile z opowieści relacjonowanych przez Halika jest jednak prawdziwych?
Więcej
    Komentarze