Z okazji premiery kolejnego numeru 'Książek. Magazynu do czytania' Michał Nogaś zaprasza na specjalne wydanie Książki dnia - tym razem prowadzi je wspólnie redaktorem Juliuszem Kurkiewiczem. Magazyn 'Książki' skończył w poprzednim tygodniu 6 lat. Jego najnowszą wakacyjną edycję łatwo poznać - na okładce portret Stanisława Lema zachęca do zapoznania się z pierwszą biografią polskiego czołowego pisarza fantastyki pióra dziennikarza Dużego Formatu Wojciecha Orlińskiego. W magazynie 'Książki' warto też polecić wywiad Juliusza Kurkiewicza i Ignacego Karpowicza z Isabel Allende - popularną, lecz trudną do zakwalifikowania chilijskiej pisarski mieszkającej w reprezentacyjnej willi w Kalifornii. Michał Nogaś poleca również wywiad Natalii Szostak z Arturo Pérez-Reverte, którego 'Misja: Encyklopedia' właśnie ukazała się w Polsce.
Być może jedną z najważniejszych części składowych nowych 'Książek' jest wywiad Katarzyny Surmiak-Domańskiej z Calsonem Whiteheadem, którego nowa powieść 'Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki' uznawana przez wielu za arcydzieło. Do tej pory nie było polskich przekładów powieści tego pisarza, a świeżo wydana powieść traktująca o bardzo osobistym temacie, powstawała w jego głowie przez dekady. To opowieść o niewolnicy Corze, a właściwie o jej próbie ucieczki ze stanów niewolniczych na północ. Powieść przedstawia jej historię w duchu filmów Quentina Tarantino, a tytułowa kolej podziemna to kreślenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników.

Więcej
    Komentarze
    Plus za podanie nazwiska tłumacza powieści Coulsona, Rafała Lisowskiego. Minus za brak nazwiska tłumaczki powieści Pérez-Reverte, Joanny Karasek. Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej!
    Pardon, Calsona Whiteheada oczywiście.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    `