Dziś odbędzie się tradycyjna procesja na Ukraiński Cmentarz Wojenny w Przemyślu. - Te uroczystości obchodzone są tutaj od lat 20 ubiegłego wieku i są związane z tym, że znajdują się tu pochówki żołnierzy ukraińskich, którzy ramię w ramię z żołnierzami polskimi bronili Polski i Europu od nawałnicy sowieckiej ? tłumaczy Michał Pulkowski, przedstawiciel społeczności ukraińskiej w Przemyślu. I dodaje, że napięta atmosfera wokół uroczystości trwa od około 3 lat. Rok temu uczestnicy procesji zostali zaatakowani przez polskich nacjonalistów. - Ubiegłoroczny atak poprzedziło sprofanowanie cmentarza wojskowego. Na mogiły naklejono tablice obraźliwej treści - przypomina Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce. Udział w tegorocznej procesji zapowiedziało wielu Polaków - mieszkańców zarówno Przemyśla, jak i okolic.
Więcej
  Komentarze
  Zawsze się znajdzie jakaś hołota która będzie niszczyć :(
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  My Polacy mamy prawo nie chcieć procesji nacjonalistów Ukraińskich. Jeżeli chcą święcić poległych i ich groby, to na cmentarzu. Nie dla święcenia poległych na polskich ulicach. Ulice są dla żywych.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  No i za to wszystko NIKT w kaczej republice nie odpowiedzial ! Gorzkie zale nie zmienia oblicza Polski. Wezcie sie w garsc i postarajcie sie przeksztalcic Polske w kraj praworzadny. Jak to zrobic ? Bardzo prosto, tak jak to zrobily kraje kiedys brunatne, a teraz w pelni demokratyczne, prawidlowo rozwijajace sie, szanowane w swiecie, bogate.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tak, o tych ukraińskich żołnierzach od Petlury macie prawo pamiętać. Podobnie jak już dziś nikt w Polsce nie rusza pomników z listami poległych w wojnach, począwszy od francuski-pruskiej, uhonorowanych pod żelaznym krzyżem i stojących po wsiach i miasteczkach na zachodzie i północy. One zresztą komunę też przetrwały. Natomiast nie przypominam sobie, żebym w Berlinie widział ulice Dirlewangera, Stroopa, że o wybitniejszych przedstawicielach N-S nie wspomnę. I o to chodzi
  już oceniałe(a)ś
  0
  0