Chrześcijanie przez długie wieki zastanawiali się, jak to możliwe, że Bóg jest w trzech osobach. Jan Turnau przedstawia swoje wyjaśnienie.
Więcej
  Komentarze
  Nie ma w Biblii , świętej księdze chrześcijan, nauki o trójcy, nie ma nawet takiego słowa, nauka ta znana była natomiast starożytnym Egipcie, Asyrii, Babilonie i stamtąd przeniknęła do chrzescijaństwa. W New Catholic Encyclopedia czytamy: „Wyrażenie ‚jeden Bóg w trzech Osobach’ przyjęło się na stałe i zostało na dobre wcielone do chrześcijańskiego życia i wyznania wiary pod koniec IV stulecia. Dopiero to sformułowanie zasługuje na miano dogmatu Trójcy. U Ojców Apostolskich nie spotyka się niczego, co by w najmniejszym stopniu przypominało taki pogląd czy punkt widzenia” (1967, t. 14, s. 299). W The Encyclopedia Americana znajdujemy następującą uwagę: „Chrystianizm wywodzi się z religii żydowskiej, a religia żydowska była ściśle unitarna [wierzono, że Bóg jest jedną osobą]. Drogi wiodącej z Jeruzalem do Nicei nie sposób uznać za prostą. Trynitaryzm z IV wieku nie był dokładnym odzwierciedleniem wczesnochrześcijańskiej nauki o naturze Boga; wprost przeciwnie, był odstępstwem od tej nauki” (1956, t. 27, s. 294L).
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  niezwykła wibracja ciała i umysłu-to jeden z pośmiertnych stanów nieboszczyka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  szanowny panie, po prostu z czasem "mędrcy" religijny odlecieli daleko od rozumu. Ta religia kolowialnie - kupy się nie trzyma. Stek bzdur i bajek zapożyczonych od Egipcjan, Sumerów, Asyryjczyków i kogo tam jeszcze. Do tego stada "świętych", wielbienie figur, obrazów, co bardziej ohydne - kawałków ciała "świętych". I ta bzdura "Boga trójjedynego". Obraża inteligencję każdego myslącego człowieka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jan Turnau probuje wyjasniac gusla. Czyli Jan Turnau wymslil wyjasnienie, ze Bog jest niepojety, tylko po co czlowiekowi taki Bog? No to w koncu monoteizm, czy politeizm?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0