Choinki już są! Która postoi najdłużej? Sprawdzamy ceny i gatunki drzewek
Igor Nazaruk
Choć do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, choinki można już kupić. Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze drzewka? Które postoi najdłużej, a które będzie najładniej pachnieć? Zobacz w materiale
Co Biblia mówi o Bożym Narodzeniu?
Biblijna odpowiedź
Biblia nie podaje daty narodzin Jezusa ani nic nie wspomina o obchodzeniu jego urodzin. Cyclopedia pod redakcją McClintocka i Stronga wyjaśnia: „Obchody Bożego Narodzenia nie zostały nakazane przez Boga, nie mają też oparcia w NT [Nowym Testamencie]”.
Przeanalizowanie historii Bożego Narodzenia ujawnia jego pogańskie pochodzenie. Z Biblii wynika, że jeśli ktoś wielbi Boga w sposób, którego On nie aprobuje, to w gruncie rzeczy Mu uwłacza (Wyjścia 32:5-7).
Historia zwyczajów bożonarodzeniowych
Świętowanie urodzin Jezusa: „Pierwsi chrześcijanie nie czcili rocznicy Jego [Jezusa] narodzin, gdyż uważali świętowanie czyichkolwiek urodzin za obyczaj pogański” (The World Book Encyclopedia).
Dzień 25 grudnia: Nie ma dowodów, że jest to dzień narodzin Jezusa. Przywódcom kościelnym chodziło prawdopodobnie o to, by dopasować tę datę do rzymskiego pogańskiego święta obchodzonego w okresie przesilenia zimowego.
Obdarowywanie się, biesiadowanie, zabawy: W pewnej encyklopedii czytamy: „Wiele wesołych praktyk towarzyszących Bożemu Narodzeniu było wzorowanych na Saturnaliach, rzymskim święcie obchodzonym w połowie grudnia. Zapożyczono z niego na przykład wystawne ucztowanie, obdarowywanie się prezentami i palenie świec” (The Encyclopedia Americana). A encyklopedia Britannica — edycja polska zauważa, że „podczas ich [Saturnaliów] trwania zawieszano wszelką pracę i interesy”.
Świąteczne lampki: Jak podaje pewne dzieło, aby uczcić przesilenie zimowe i przepędzić złe duchy, w Europie domy dodatkowo „oświetlano i dekorowano gałązkami wiecznie zielonych roślin” (The Encyclopedia of Religion).
Jemioła, ostrokrzew: „Druidzi przypisywali magiczne właściwości zwłaszcza jemiole. Wiecznie zielony ostrokrzew był czczony jako zwiastun powrotu słońca” (The Encyclopedia Americana).
Choinka: „Występujący wśród pogańskich narodów Europy kult drzew przetrwał po przyjęciu przez nie chrześcijaństwa”. Kult ten zachował się między innymi w „tradycji ustawiania choinki przy wejściu lub we wnętrzu domu podczas wakacji zimowych” (Britannica — edycja polska).
Wszystkie komentarze