CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa negocjowana pomiędzy Kanadą i Unią Europejską. 27 października na specjalnym szczycie obu stron może dojść do jej podpisania. Czy i w jakim stopniu CETA może wpłynąć na obywateli Kanady i Unii Europejskiej? Zapytaliśmy ekspertów.
Więcej
  Komentarze
  jak zwykle ciemnota, strach przed nowym, najlepiej zamknąć granice, wytłuc pałami poświęconymi na Jasnej Górze "obcych", klaskać prezydĘtowi tańczącemu ze śwarnymi góroleckami i jeść swoje, polskie, patriotycznie i honorowo A przecież każdy z nas wie, że polski rolnik to cwaniaczek co ci sprzeda goowno w papierku żeby tylko zarobić, un bidny, jemu się NIGDY nic nie opłaci, to za sucho to za mokro, plonów nie ubezpieczy bo chytry [jak tu życ panie premierze], w oborze obsssrane krowy że skóry nie widać tylko oblepione goowno, brudnymi łapskami ulepi ser, charknie, pierdnie, kopnie psa na łańcuchu i pójdzie na piwo Jak trzeba miec zryty móżg, zeby bac sie produktów na przykład z kanady gdzie każdy chciałby mieszkać, czysto, bezpiecznie,.. a jak nie pasi to przecież zamiast "obrzydliwej żywnosci z zagranicy zawsze mozesz sobie iśc kupić te nasiakniete nawozami "zdrowe ' jarzynki od polskiego rolnika, prawda? Jeszcze taki mały przykład, zawsze jak jade drogą od Krakowa na północ w stronę Zielonek, w rzeczce płynacej wzdłuz jezdni, do której okoliczni mieszkańcy wrzucają i wlewaja wszelkie goowno, pływają odpady i jest po prostu śmierdząca wiosna moczą sie !!!! tak, moczą zanurzone w wodzie , stosy nowalijek- marchwi, pietruchy itd , i jak to pieknie przejdzie chemia i całym goownem z tej wody to takie "świeże, jędrne i czysciutkie" sprzedawane jest na krakowskim Kleparzu za ciężkie pieniądze smacznego PATRIOCI
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Wnioski z rozmaowy: 1. Rozmówcy nie czytali umowy CETA. Ani razu nie powołali się na konkretny zapis umowy w celu podparcia swoich argumentów. 2. Przez ostatnie 25 lat rządy nie zrobiły prawie nic aby przyspieszyć zmiany strukturalne w rolnictwie. Teraz boimy się konkurencji z Kanady. Brak jest pracowników a na wsi 1 -1,5 mln ukrytego bezrobocia w małych i średnich gospodarstwach rolnych , korzystających z dopłat z UE i KRUS. 3. Pani profesor najchętniej powróciłaby do gospodarki zamkniętej, centralnie planowanej. Ryzyko gospodarcze, przedsiębiorczość, sukces to straszne smoki dla niej.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Analiza podobnych umów np NAFTA nie prowadzi do optymistycznych wniosków, co do korzyści wynikających z CETY. Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę słabość polskich negocjatorów, którzy nie wywalczyli wpisania do umowy produktów regionalnych na 145 wpisanych ze strony UE, ani zastrzeżeń gospodarczych (wpisano kilka, podczas, gdy inne kraje wpisało po kilkadziesiąt) to nie ma się z czego cieszyć. Opracowania eksperckie to potwierdzają. Natomiast dzięki Waloni ujęto w CECIE kilka istotnych zapisów monitorujących i chroniących kraje europejskie, przed arbitrażem, GMO, nierównowagą rynkową, wiec chwała za to Walonii Pozostaje smutna refleksja, dlaczego inne kraje tak bezwolnie zgodziły się na zapisy godzące gospodarczo w ich status.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0