Zazwyczaj obywatele chcą wiedzieć, gdzie prowadzi ich rząd. Dlaczego w takim razie nikt nie oburza się na to, co dzieje się w oświacie? Komentuje Wojciech Fusek zastępca redaktora naczelnego 'Gazety Wyborczej'.
Więcej
  Komentarze
  "Fińska szkoła to już niemal synonim świetnego systemu edukacji. Ale jak oni to robią?" wyborcza.pl/1,145452,20645854,jak-sie-uczy-w-finskiej-szkole.html I cóż takiego jest w fińskiej szkole? Ano popatrzmy: - do szkół idą siedmiolatki - nie ma gimnazjów (szkoły powszechne 9-letnie) - dwa i pół miesiąca wakacji - niewielkie klasy Tymczasem siedmiolatki i gimnazja to osnowa walki "GW" z reformą edukacji, a na wydłużenie wakacji o tydzień tez redakcja krzywo patrzy... Oczywiście, że zmiany są wprowadzane chaotycznie i niechlujnie ale wcale to nie znaczy, że są oburzające.
  @masofrev Chyba niestarannie przeczytał Pan ten artykuł - w Finlandii istnieją szkoły podstawowe i GIMNAZJA!!! Przez 9 lat szkoła jest powszechna zapewne w znaczeniu "obowiązkowa". Finlandia jest narodem północy gdzie dzieci później dorastają, klimat jest surowszy i a zaludnienie stosunkowo niewielkie więc i do szkoły często daleko, więc akurat tam nie dziwi, że obowiązek szkolny jest od 7 lat (inaczej niż w większej części Europy). A co z indywidualnym tokiem nauki każdego ucznia, brakiem ocen i klasówek, niezależnością nauczycieli od państwowych odgórnych wytycznych, praktycznością wiedzy (nauka o kartach kredytowych kosztem historii), zorganizowanym darmowym transportem do szkół, małymi klasami czy w tym naprawdę widzi Pan jakąkolwiek zbieżność z propozycjami p. Zalewskiej??? PS. Wątpię też aby w Finlandii serwowano śmieciowe jedzenie jaki powróciło za panowania p. Zalewskiej.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @masofrev "Oczywiście, że zmiany są wprowadzane chaotycznie i niechlujnie ale wcale to nie znaczy, że są oburzające. " Owszem, znaczy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  5
  @befana Nie! W Finlandii jest JEDNOLITA powszechna szkoła 9-letnia!!!
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @danuta49 oj, chyba NIE "jednolita" w powszechnym znaczeniu tego słowa. Wystarczy do Wikipedii zajrzeć :-) Jest podział na szkołę podstawową, GIMNAZJUM i liceum. Gratuluję, reprezentuje Pani prawdziwie pisowski pokrętny stosunek do prawdy (bo cóż, "jednolita" ma przecież wiele znaczeń... ).
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ja się też oburzam. Uważam, że te reformy zmniejszają nasz kapitał społeczny, konserwują nierówności (dzieci z zaniedbanych rodzin powinny wejść do systemu jak najszybciej, a innym dzieciom to nie zaszkodzi). A zblokowanie dwóch roczników dzisiejszych 12- i 13-latków przy wejściu do liceum za trzy lata uważam za skandal. Będą mieli pod górkę nie tylko w tej szkole, ale też przy rekrutacji na uczelnie i do pierwszej pracy.
  już oceniałe(a)ś
  9
  7
  Ja się oburzam, tylko mam mało możłiwości wyrazu. Mogę tu pomstować, na fb pokrzyczeć i to wszystko co mogę. Nie mam już dzieci w wieku szkolnym, ani wnuków w drodze, więc jaką mam przybrać formę oburzenia? Trzeba coś wymyślić, Listy do minister? czy od razu do premier, a może do prezydenta? Przecież oni są głusi, chyba, że tych listów byłoby parę milionów...
  @24godz.zmiana Ja też się szczerze oburzam (choć moje dzieci są już w liceum i właściwie działania p. Zalewskiej wyzwolą je od oddechu na plecach ze strony młodszych roczników zmarnowanych "dobrą zmianą" w edukacji). PS. Pozostaje w wielkim zadziwieniu, że np partia Razem w ogóle nie upomina się młodzież z ubogich, prowincjonalnych rodzin, przecież ta reforma najbardziej im szkodzi !!!
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  tzw. pis rozwala Polske kompletnie!! tzw. pis+ziobro+gowin niszczy dokladnie wszystko, takze nie mozna nadazyc za tym rozbedem w niszczeniu i rujnowaniu Polski! w ciagu tylko kilku miesiecy zrujnowali wszystko i nie tylko konie zdychaja w ramach tej dojnej dobrej zmiany!! a tzw. pis potrzebuje tylko durni, a ludzie wyksztalceni+kulturalni+ oswieceni+europejczycy+demokraci+obyci +myslacy samodzielnie+zdolni do refleksji+erudyci+znajacy jezyki obce+uczciwii+porzadni+praworzadni sa bardzo powazna przeszkoda dla tzw. pis!!!wiedza+szkolnictwo jest przeszkoda dla tego tzw. pis i musi byc niszczone!!!
  już oceniałe(a)ś
  4
  4
  A jak było jak zmiany robiła Hall czy Handke z Dzierzgowską??? A wtedy GW (zwłaszcza Pacewicz!) się zachwycała ;-)
  @danuta49 I miał racje, bo system generalnie się sprawdził :-) Koniec i bomba, a kto tego nie widzi ten trąba!
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  bolszewicki okupant, bolszewicka propaganda, bolszewickie kino. Nie, nie kiedys tam, przed wielu laty. Teraz.
  już oceniałe(a)ś
  4
  5
  `