Agencja ratingowa Moody's niedawno ostrzegła, że kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zwiększa ryzyko polityczne i psuje klimat inwestycyjny. Czy obniży nam teraz rating - nie wiadomo. Gdyby do obniżenia ratingu doszło, byłby to już drugi taki przypadek w ostatnich miesiącach. W styczniu br. podobną decyzję podjęła agencja Standard and Poor's. Nikt nie lubi agencji ratingowych, ale wszyscy z nich korzystają. Trzy największe i najważniejsze, Standard and Poor's, Moody's i Fitch to potężne instytucje z miliardowymi zyskami. Ich oceny są busolą, która wskazuje jak bezpiecznie poruszać się po rynku. Krytycy podnoszą jednak, że to agencje ratingowe wywołują kryzysy.
Więcej
    Komentarze
    pis-bolszewikom sie wydaje ze Polska to kolchoz. Jeszcze jest kasa na prezenty. Jeszcze wystarcza.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Spotkanie z agencją ratingową to takie coś co robi się między wizytą u dentysty, a zawarciem kolejnego IRS. Tak o tym mówił jeden z szefów banków w trakcie zeznań przed komisją senacką w USA. Same agencje po krachu w 2008 roku przed komisją senacką mówiły, że ich opinie nie są wiążące, że oni są takimi dziennikarzami rynków finansowych. Dla przykładu S&P obecnie musi zapłacić 1,5 mld USD odszkodowań z powodu wydawanych ocen, które wprowadziły w błąd inwestorów w latach 2005-2008. Nie jest to pewnie koniec, bo kolejne procesy wytoczone przez klientów agencjom trwają. Tym co naprawdę wyznacza wiarygodność to rentowność długu, choć i to w dobie masowego skupu aktywów przez banki centralne jest sądem kontrowersyjnym. Porównują ten artykuł do rynku samochodowego, autor zaparcie przekonuję wszystkich, że Volkswagenowskie bluemotion (czy jakoś tak) to najbardziej ekologiczna technologia świata ;-).
    @mada.kinhcim Broń pisiorów już przed publikacją ratingu, bo mogą mieć znowu krzywdę! Czemu nie rozwodzisz się nad krzywdami, które PiS robi wolnemu rynkowi w Polsce wciskając go w gorset niepotrzebnych przepisów, podatków i obietnice wzmożonych kontroli.
    już oceniałe(a)ś
    6
    3