Zaraz po wybuchu II wojny wojsko polskie bez walk wycofało się z Katowic, ale opór wkraczającym Niemcom stawili cywile, przede wszystkim harcerze. Po ponad 70 latach obronę górującej nad Katowicami Wieży Spadochronowej próbuje odtworzyć grupa rekonstrukcji historycznej. Zafascynowało ich Powstanie Warszawskie. Historycy: to ma niewiele wspólnego z faktami.
Więcej
  Komentarze
  Jeżeli nie ma uzasadnienia w faktach, to jest to kolejne fałszowanie historii i robienie ludziom wody z mózgu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Dla mnie sa to wnuki polskich imigrantów. Prawnuki ulanów z szabelkami, m.in. z Wielko- i Malopolski. Udajacy neutralnych, zaangazowanych, rtzetelnych, slaskich. A to przeciez tylko hipergorliwi goscie - do dzisiaj nie wintegrowani, nie zasymilowani. Polskie herrenludziki, zielone. Smieszne, ze po prawie 100 latach nadal tacy niepewni swego, ze musza nadal tak agitowac, tak kurczowo nadmuchiwac ich wersje "prawdy". Bialo-czerwonej "prawdy".
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Obrona wierzy spadochronowej hehehe NIGDY TAKIEJ OBRONY NIE BYLO i to potwierdza IPN Wojska Polskie sie wycofaly!!! A ja myslalem ze gineli bohatersko do ostatniej kropli krwi i bronili OS przed faszyzmem. Polskie wojsko bohatersko wycofujace sie z Os wycofalo sie ze zlotem ze skarbca Slaskiego.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  może dlatego nie, iż nie do końca wiadomo jak pierwsze dni września 39 w Katowicach wyglądały? Czy chodzi o to żeby zrobić inscenizację wedlug polskiej wersji?
  @lord-p Do końca wiadomo. Jedna, niecelna, seria z wieży w kierunku kolumny niemieckiej. Niemcy oddaja strzał z działka p.panc. I tyle. Strzelająct z wierzy prawdopodobnie wcześniej uciekł.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @lord-p Coś jednak wiadomo, na ten temat. 4 września 1939 roku przywieziono do kostnicy szpitala przy ulicy Raciborskiej m. in. zwłoki około 15-20 umundurowanych harcerzy i harcerek w wieku do 14 lat. „Wszystkie ciała miały rany postrzałowe wlotowe u nasady nosa”. Niemcy strzelali harcerzom prosto w twarz z bliskiej odległości. Nie wiemy jednak, czy byli to obrońcy wieży spadochronowej.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @reden01 co do wieży to masz rację, ojciec jako młody i ciekawski pobiegł w tym dniu z kolegami z podwórka, nie było żadnych ciał. nikt o tym nie mówił. Odwet na harcerzach i Powstańcach nastąpił później.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @pivonka ano właśnie. Tymczasem w Polsce lansuje się od dawna opowieści o wieży itp. Tych harcerzy mogli załatwić bez żadnej walki, gdzieś złapać. To chcą pokazywać gawiedzi w inscenizacji?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @pivonka Szkoda tzw.mlodych-glupich (tak samo jak tych z HJ w centrum Katowic w 1945, wtedy tez wszyscy wazni "profesjonalni" zwiali, a tylko oni z pancerfaustem siedzieli w oknach, ich spalone trupy wisialy potem kilka dni z framugi). No, ale bylc moze przed likwidacja sprawdzono miejsce urodzenia ich rodziców....
  już oceniałe(a)ś
  2
  1