Kilka godzin spędziła w Warszawie niemiecka kanclerz Angela Merkel - rozmawiała z premier Beatą Szydło i szefami rządów Grupy Wyszehradzkiej. Prof. Roman Kuźniar z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW jest zdania, że była to wizyta grzecznościowa, bo Polska przestała się liczyć w stosunkach polsko-niemieckich. Żaden rząd po 1989 r. nie doprowadził do takiego osłabienia pozycji Polski wobec Niemiec jak rząd PiS - powiedział prof. Kuźniar w 'Temacie Dnia Gazety Wyborczej'. Jego zdaniem, Kaczyński spadł z nieba nie tylko Putinowi, ale też tym Niemcom, którym nie podoba się Polska sprzed kilku lat - idąca do przodu, rozwijająca się.

Obejrzyj więcej materiałów wideo, również na Facebooku.
Więcej
  Komentarze
  Recepta i fenomen świetlanych stosunków niemiecko-polskich? Z szerokim uśmiechem przytakiwać szefowi UE- Niemcowi. I wszyscy zadowoleni i pan profesor i polski robotnik niemieckiej linii produkcyjnej na terenie Polski.
  @tolek398 Rozumiem, ze marzysz o tym, zeby niemieckie fabryki wrocily do Niemiec. Nawet nie wiesz jak bliskie spelnienia jest twoje marzenie.
  już oceniałe(a)ś
  10
  11
  @tolek398 Jestes beznadziejnie glupi. Niemcy w ramach unii wladowali mase pieniedzy w Polske, moze przynalmniej za to zasluzyli zeby sie do nich usmiechnac i powiedziec dziekuje. No ale nalezysz do tych co Polske"podniesli z kolan" miedzy innymi przy pomocy Niemiec. No skoro juz stoicie to rzeczywiscie moga nas wszyscy pocalowac w D....de. Lepiej obudz sie i rozejrzyj sie po swiecie bo w tej chwili to majaczysz.
  już oceniałe(a)ś
  8
  7
  @abk Sugerujesz, że kapitał ma narodowość i Niemcy mogliby z powodów politycznych wycofać jakieś fabryki z Polski, mimo że przynoszą im one zyski...?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @kapitan.kirk Ja w to watpię. Z Rosja robią interesy to i z Wolska zrobią. Tym bardziej gdy euro będzie warte 15 zł.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @kapitan.kirk Kto jak kto, ale Niemcy akurat tak.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @kapitan.kirk obecna władza robi wszystko żeby im przestało się opłać. I wreszcie wróci PRL. Jedynym odbiorcą naszej robocizny będzie znowu Rosja. A w sklepach wrócą "nagie haki". Ale zato będą tym razem pokropione wodą święconą i Naród będzie wreszcie szczęśliwy. A Niemcom pokaże "gest Kozakiewicza". I zaczniemy wtedy wyczekiwać nowej Solidarności. Ponoć historia lubi się powtarzać...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To jest jednak jakaś fobia. Kaczyński to, Kaczyński tamto, a w sondażach PiS'owi znowu urosło. Wiem, że zaraz jakiś krzyknie, że CBOS kłamie... liczy się jednak trend, a on jest wyraźny i niezmienny od kilku miesięcy. Jaki z tego wniosek ... Wyborcza to taka sztuka dla sztuki, do tego nachalna i na coraz gorszym poziomie. Jedyna nadzieja w Soloszu, że zrobi tutaj w końcu porządki :)
  @A. P. A kto to Solosz?
  już oceniałe(a)ś
  4
  6
  @A. P. Fobia? To wyobraź sobie, że Kaczyński nagle znika z polskiej polityki.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @A. P. To że dana partia wygrywa w sondażach nie ma nic wspólnego z tym, czy ta partia ma sensowny program i sensowna wizje rozwoju kraju. Suwerenowi (temu lepszemu sortowi) wystarcza 500+, obietnica wcześniejszych emerytur oraz obietnice igrzysk i ścigania komunistów i złodziei
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pożyjemy zobaczymy...... zobaczymy jak skończy ciocia Makrela. Kaczyński ("agent Putina") zniszczył stosunki polsko - niemieckie, a jak tam stosunki niemiecko-rosyjskie?:)
  @tolek398 Ciocia Makrela nie bedzie zyla wiecznie. Na jej miejsce sa juz niezli kandydaci. Polska na pewno nie skorzysta z tej zmiany bo wygra ten, kto nie bedzie tak lagodny dla Polski jak Merkel.
  już oceniałe(a)ś
  6
  8
  @tolek398 Ciocia Makrela nie bedzie zyla wiecznie. Na jej miejsce sa juz niezli kandydaci. Polska na pewno nie skorzysta z tej zmiany bo wygra ten, kto nie bedzie tak lagodny dla Polski jak Merkel.
  już oceniałe(a)ś
  4
  6
  @tolek398 Przekrecanie nazwisk jest infantylne.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @tolek398 Stosunki niemiecko-rosyjskie są bardzo dobre,a gdy Merkel przestanie rządzic będą jeszcze lepsze. Na horyzoncie nie wydać nikogo kto byłby z naszego punktu widzenia lepszym kanclerzem niż Merkel. Niestety.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Kaczynski niszczy Polske i probuje zniszczy Unie Europejska, co wyglada na dzialanie w ineteresie pana Putina. Pan Minister obrony zamiast kupowac nowoczesne uzbrojenie zlikwidowal wszystkie przetargi dzieki czemu przez nastepne kilka lat Polska bedzie bezbronna, co tez jest zgodne z interesem pana Putina. Oczywiscie obaj ci panowie robia co robia z haslami patriotycznymi. Poniewaz Polacy- jak zwykle - wierza w to co "patrioci" mowia i nie zwracaja uwagi na to co "patrioci" robia, kolejny rozbior Polski zbliza sie nieuchronnie, no chyba ze nie bedzie zadnego rozbioru tylko przejecie wladzy w calej Polsce np. przez Bialorus.
  @aussie1inc Rozbiór się nie zbliża. Faktem jest, że PiS to analfabeci geopolityczni i dzieci we mgle. Oni nami rządzą i im dłużej porządzą, tym więcej najlepszych głów wyjedzie z PL bezpowrotnie.
  już oceniałe(a)ś
  12
  13
  Wyemigrowałem do Niemiec i z mojego punktu widzenia było bardzo dobrze kiedy Polska rozwijała się bardzo szybko i dołączyła do wolnego zachodu. Byłem wielokrotnie z firmami niemieckimi na spotkaniach gospodarczych w Polsce i Niemcy podziwiali te zmiany jakie w Polsce zaszły. Dzisiaj byli zdania że Polsce należy pomóc w utrzymaniu demokracji ale to zostało gdzieś przytłumione bo jak mówią przecież tylko nieielka grupa obywateli protestuje a reszcie to widocznie pasuje. Obecnie panzje opinia jak tak chcą to będą tak mieli i żyć będą w zaścianku ale patriotycznie. Też przychylam się do tego trendu bo jaki jest mój interes żeby Polska była silną - żaden. Niech będzie republiką wolską i tak trzymać.
  @nowy-trend1 Niestety.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jaką politykę zagraniczną? U nas nie ma tego towaru.
  już oceniałe(a)ś
  10
  7
  Wszystko jest względne. A może to właściwy człowiek na obecny czas ? Nie znoszę Kaczyńskiego,ale może tak właśnie jest ? Poczekajmy.....świat się jutro nie kończy.
  @ebz195224 Powstanie Warszawskie też było właściwe? Zostały trupy i zgliszcza, czy to było odpowiedzialne? Ludzie pokroju Kaczyńskiego nigdy nie są właściwi, bo zamiast rozwijać, to oni niszczą.
  już oceniałe(a)ś
  8
  12
  @ebz195224 Świat się nie kończy, ale Polska kilka razy się skończyła. Kiedy mamy szansę na związanie się ze światem zachodnim i w ten sposób stanowić jego część, marnujemy czas, a może i szansę. Ile czasu w ciągu ostatnich 300 lat Polska była Polską? Tracąc pozycję na Zachodzie w sposób oczywisty zbiżamy się pod wpływ Rosji. W naszej pozycji geopolitycznej nie możemy być neutralni. Musimy sobie wybrać z kim nam po drodze.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @ebz195224 Być może gdybym miała lat 10 byłoby mi obojętne. Lecz mam 50+ i chciałabym żyć w Polsce otwartej i przyjaznej na świat. Chciałabym być częścią otwartej Europy (nawet z problemem z imigrantami). Chciałabym by moja ojczyzna pięła się w rankingach krajów Europy. jesteśmy 6-tym krajem Europy pod względem ilości mieszkańców (nie licząc Turcji i Ukrainy), na 8-mym pod względem GDP a jeszcze gorzej wypadamy pod względem GDP na mieszkańca - jesteśmy na 20-tym miejscu!!!! Rozdawnictwo, wcześniejsze emerytury, zadłużanie się, rozwalanie demokracji to demolowanie kraju. To jest podobne do wojny - to wszystko trzeba będzie za pieniądze kolejnych pokoleń odbudować/spłacić.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @czesio Powstanie Warszawskie jest tak kontrowersyjne,że niełatwo się wypowiedzieć. Z jednej strony dobre,z drugiej złe.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @pepe_pan_dziobak Masz rację,że musimy wybrać,ale najlepsza jest cierpliwość. Sytuacja zachodniej Europy nie jest obecnie najlepsza. Widzą to zwłaszcza Słowacy. Wszystko praktycznie zmienia się z dnia na dzień. Pośpiech jest złym doradcą. Na NATO specjalnie nie liczę. Europa jest bezbronna. Z Rosją niepotrzebnie pogorszyły się stosunki. W dużej mierze przez Kaczyńskiego. Jest ciężko i trzeba dużo politycznego sprytu by z tego wybrnąć. Sama dyplomacja sobie nie poradzi. Niczego się nie zyska drażnieniem Rosji,a wiele można stracić.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @zabicdrozda59 Wiesz......ja też tego chciałam,a nawet o to walczyłam. A mam trochę więcej niż Ty. I od lat 90-tych widziałam co się dzieje. To nie tylko wina PiS-u. Od początku wszystko szło w złym kierunku. Podziwiałam Słowaków,trochę Czechów. A Polska rozkradana,skłócona,teraz na dodatek skompromitowana.Obecny zaś problem z imigrantami to dopiero wstęp do kolejnych. Nie wygląda to wszystko dobrze.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  GW musi doskwierac, tym ktorym doskwiera, co widac po ilosci najemnych knektow zaangazowanych do minusowania wszyskiego co im doskwiera ! Brawo GW !!!
  już oceniałe(a)ś
  1
  1