- Sytuacja w której teraz jesteśmy budzi stare i pierwotne lęki ludzi przed obcymi. (...) Skłonność do ksenofobii jest prawdopodobnie w nas głęboko zakorzeniona. Uczymy się ją przełamywać, otwierać się na obcych i nawiązywać kontakt międzykulturowy, a to wymaga dużego wysiłku intelektualnego, cywilizacyjnego i prawnego - mówi w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz prof. Mirosław Kofta, psycholog społeczny UW.

Obejrzyj więcej materiałów wideo, również na Facebooku.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Patrząc w przeszłość.....każda rozwinięta cywilizacja upadała.przepadał dorobek kulturowy po najazdach prymitywnych i agresywnych plemion czy narodów. Nigdy nie było inaczej Teraz dotyka to Europę. Cały dramat polega na tym,że sama ona wpuściła tego Konia Trojańskiego na swoje terytorium. Wpuściła,to mało powiedziane. Swymi działaniami sama go zaprosiła.
  @ebz195224 Europa jeśli upada to dlatego, że na własne życzenie najpierw uwikłała się w pierwszą, a potem drugą wojnę światową. Reszta to mało istotne konsekwencje.
  już oceniałe(a)ś
  4
  9
  @ebz195224 Zapisuj swoje zlote_mysli na papierze i porzadnie chowaj, tak, aby cos po nas zostalo.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @ebz195224 Sama prawda. Pełne poparcie. Sami sobie jesteśmy winni, trzeba było cywilizować ich na miejscu urodzenia, a nie przywozić do pracy.l Choć gdyby nie agresje i napady dzikich ludów, Europa była by cywilizacyjnie dużo dalej, zamiast się ciągle bronić.
  już oceniałe(a)ś
  0
  6
  @ebz195224 Oczywiście _wszystkie cywilizacje_ oprócz tych które upadły w skutek przyczyn wewnętrznych, np. wyczerpania zasobów. Najbardziej znany przykład - wyspa Wielkanocna, albo cywilizacja Majów.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @ebz195224 Rozwazania Polakow o swiecie, ktorego nie kumaja. Nikogo oprocz was samych te "zlote mysli" naprawde nie interesuja. Cale szczescie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  6
  kretyńskie wywody, nie porównuje się krajów, w których praktycznie każdy (oprócz wytrzebionych tubylców) jest imigrantem, jak Kanada czy NZ, z krajami o społeczeństwach istniejących setki lat, w których pojawia się element obcy i sprawia problemy ża-łos-ne, naprawdę choć niechcący powiedział pan prawdę :) to nie jest wojna cywilizacji, tylko prymitywnej agresji (islamistycznej) z cywilizacją europejską
  @white_lake Zastanawia mnie, po co ty czytasz i komentujesz materialy wyborczej, skoro uwazasz je za kretynskie i zalosne. Ja uwazam za zenujace materialy na np. Niezaleznej, ale nie czytam tam tych bzdur, bo mi szkoda czasu. Ktos ci placi za to medzenie na forum wyborczej? Masz jakas misje zyciowa zwoazana z wyborcza?
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @nickey czytam GW i oglądam filmiki, bo się chcę czegoś dowiedzieć o świecie, a ty? nie znalazłam w Polsce lepszego źródła informacji i opinii, ale zdarza się, że nie każdy materiał spełnia moje wysokie wymagania ;) mogę chyba to napisać, czy nie? przykro mi, że masz coś przeciwko, nie chciałam cię urazić :))))
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  >>Skłonność do ksenofobii jest prawdopodobnie w nas głęboko zakorzeniona. Uczymy się ją przełamywać, otwierać się na obcych i nawiązywać kontakt międzykulturowy<< Czyli nawet jeśli islamski ekstremista zechce rozjechać Koftę ciężarówką, albo zaatakuje go maczetą, to Kofta nadal będzie usiłował nawiązać z nim kontakt międzykulturowy?
  @azix10 Na tym właśnie polega dialog międzykulturowy! Kultura europejska każe gościć przybyszów i tolerować ich odmienność, kultura syryjsko-afgańska każe dziękować za to kałachem i bombą, bo przecież imam powiedział, iż biały chrześcijanin to pomiot szatana...
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  @icom-62 No jasne, polskie emerytki z Torunia strzelają na ulicach do przechodniów.
  już oceniałe(a)ś
  6
  4
  @icom-62 Odnosisz się do jakichś swoich urojeń? Bo na pewno nie do mojej wypowiedzi, która nie zawiera żadnego twierdzenia na temat tego, co robią czy też nie robią Polacy, a tylko pytanie, jak Kofta zamierzać prowadzić dialog międzykulturowy z islamskimi ekstremistami, którzy słowami i czynami potwierdzają, że ich zasadniczym celem jest masowa eksterminacja wszystkich nie-muzułmanów.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @azix10 Zapewne tak samo jak ty z kibolem ktory zaatakuje cie ta maczeta, czy pijanym kierowca. Z islamskim ekstremista nie prowadzi sie dialogu. Dialog prowadzi sie z wyznawca islamu a nie ekstremista.
  już oceniałe(a)ś
  4
  5
  @ustawiamdlasiebienick Czy muzulmanskie emerytki strzelaja na ulicach do przechodniow?
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @icom-62 ty już widać polizałeś wiedzy od michnika jak widać nadal jesteś głupi
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Co to znaczy ,ze ktos nazywa siebie samego "ekspert", Taki ekspert mowi to co sobie wymyslil, a ktos inny mysli innaczej i tez moze nazwac sie "ekspert" . Tytul prof, nie znaczy ,ze sie mowi prawde i madrze.Jek tak lubi "ekspert" uchodzcow , to dlaczego nie wezmie kilka rodzin do siebie i calowicie ich utrzyma ?
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  W dupie mam wywody profesora niech sam się ubogaca brudasami mam nadzieje że ten głupi łeb mu obetną maczetą uchodźcy
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  Przyczyną prawie wszystkich wojen ostatniego stulecia jest wymieszanie etniczne, narodowościowe, szczególnie w Europie, łącznie z tymi dwiema największymi. A jajogłowi dalej będą pierdzielić o ksenofobii,tolerancji i tym podobnych pierdołach. Trzeba po prostu jasno powiedzieć, że taka jest natura ludzka i żadna siła tego nie zmieni. Komuniści już próbowali stworzyć nowego człowieka, ale ciągle jest grupa chętnych na internacjonalizm kulturowy. Nie mogą zrozumieć prostych prawd. Każdy człowiek inaczej myśli, ale ponieważ jest zwierzęciem społecznym, to to myślenie w obrębie swojego bliższego i dalszego otoczenia musiał uzgodnić, aby nie było nieporozumień. W ten sposób wyodrębniła się różna psychika u różnych ludów, która jest dziedziczna, tak jak kolor skóry i szczegóły co do wyglądu ciała. W dodatku część tej psychiki jest w podświadomości, czy też w tzw. gadzim mózgu, który steruje uczuciami i emocjami. W dodatku na ukształtowanie tej odrębnej dziedzicznej psychiki miały chociażby odrębne warunki bytowe i geograficzne. Inni są milczki ludzie północy, inni gadatliwi Włosi i można podawać mnóstwo róznych przykładów tych różnic. W USA przez kilkaset lat nie nastąpiło wyrównanie tych różnic psychicznych między czarnymi i białymi. Tam nadal murzyni, którzy nie przechowywali zbiorów przez kilka miesięcy bo by się popsuły, którzy jak byli głodni to poszli do dżungli zerwać banana, albo coś upolowali, nie mają tej zapobiegliwości białego człowieka, który w Europie musiał czekać pół roku na nowe zbiory. Dlatego się cieszmy, że żyjemy w jednolitym narodowościowo kraju dzięki Stalinowi, i nikomu nawet na forach nie przychodzi do głowy zdobywać Lwowa, bo tam nie ma Polaków w przeciwieństwie do czasów z 1920 roku z Wilnem, czy też w przeciwieństwie do Donbasu teraz i sytuacji wymieszania rosyjsko ukraińskiego na tym terenie. A co tu dopiero mówić o takich odległych kulturach, jak arabska i nasza.
  @myslacyszaryczlowiek1 'W USA przez kilkaset lat nie nastąpiło wyrównanie tych różnic psychicznych między czarnymi i białymi.' Zgadzam się. Jeden 'czarny' nawet przeskoczył wszystkich 'białych'. A gdzie mozna poczytać o 'dziedziczeniu psychiki'?
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @ostatnia_deska Problem w tym, że nigdzie (polipoprawność) ale doświadczenia z cywilizowaniem cyganów w demoludach, aborygenów w Australii (odbieranie dzieci), północnych indian w Kanadzie (umieszczanie dzieci w internatach w wieku szkolnym) wiele na ten tema daje do myślenia. Chodzi o zbiorowość, a nie jakieś jednostkowe przykłady. Nie chodzi o przeskakiwanie, tylko o inność. A w USA ilość więżniów na liczbę mieszkańców (najwyższa na świecie) też daje dużo do myślenia, że ta integracja odbywa się poprzez państwo policyjne.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  To ciekawa ale i błaszczak i duda jak mówią to robia z ust takie p...czki jakby chłopcy zaliczyli po drodze suminarium ?? to jakś cecha genetyczna ?? nie otworzy paszczy jak facet tylko robi jak duda taki ryjek a poza tym szkoda słów jaki kraj tacy politycy takie obyczaje, nikt z 99% Polaków Żyda na ulicy nie widział ale panie Żydzi i cykliści rozkradli Polskę nie my nie my to cykliści !!! aktóry z po9lskich politykóół przepracował chociaż jeden dzień inaczej niż na pensji z budżetu ??? może szydło ?? albo błaszczak czy tusk ??/czasów studenckich nie licze/ może Komorowski ???
  >aktóry z po9lskich politykóół przepracował chociaż jeden dzień inaczej niż na pensji z budżetu ??? @asr1 Petru i większość ekipy .N. Sporo ludzi od Kukiza (acz trudno ich nazwac politykami). M. Morawiecki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A może pytanko pt. kto nas bardziej przeraża, obecni "zwycięscy" czy obcokrajowcy. Ta pierwsza opcja ma duże szanse na wygraną
  @maryla02 mnie muzłumanie przerażają niż swoi
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @loco a mnie tacy idioci jak lewacy
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  `