Podczas święta Ukraińskiej Pamięci Narodowej tradycyjna procesja jak co roku wyruszyła spod katedry greckokatolickiej w Przemyślu i przeszła przez miasto, aż do cmentarza, na którym złożono kwiaty i zapalono znicze. W tym roku uroczystość została zakłócona przez grupę mężczyzn wykrzykujących antybanderowskie hasła. - Jestem z pokolenia, które widziało, jak ZOMO bije ludzi, ale takiej nienawiści na twarzach nie widziałam nigdy. Nienawiść, okropne słowa, grożenie uczestnikom śmiercią, pobiciem i wyrzuceniem z Polski. Z czymś takim nie zetknęłam się podczas żadnej manifestacji - mówi Izabella Chruślińska, publicystka i uczestniczka procesji. Paweł Kowal, historyk i polityk sedno problemu widzimy w tym, że do głosu w sprawach polsko-ukraińskich dochodzą ludzie, którzy mają 35,40 lat. Mają swoją wizję i liczą, że na tym coś ugrają wewnątrz Polski. Czy pojednanie polsko-ukraińskie jest możliwe?
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czy pojednanie jest możliwe? Wszystko w tym świecie i w tej sferze jest możliwe, ale obecnie nierealne. Forsowanie przyjaźni przez np. p. Kowala przypomina mi czasy początków ZSRR. Przebaczenie win musi trwać a i hipokryzja Ukraińców sięga szczytów np. Poroszenki , który po jednej stronie granicy mówi coś o zawoalowanych przeprosinach a po drugiej co innego. Przeprosiny muszą płynąć od całego narodu a nie od jednostek szukających wsparcia.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Nie wyobrażam sobie poparcia dla rządu, który stawia pomniki i gloryfikuje ewidentnych zbrodniarzy. To taki kamyczek do ogródka GW.
  @tksiazek Ty stawiasz pomniki "Wyklętym" . Część z nich mordowała też Ukraińców.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pojednanie z Ukrainą byłoby dla Polski bardzo korzystne. Czy jest możliwe? Ne pewno. Ale czy ktoś sobie wyobraża pojednanie Polsko - Niemieckie, gdyby w Niemczech czczono SS i Hitlera? Więc jak można mówić o pojednaniu z Ukrainą czczącą Banderę i UPA?
  @arend_dickmann Owszem, wielu ludzi w niemczech czci Hitlera. Działa nawet partia która go czci tylko z powodów prawnych nie robi tego zbyt jawnie, wszyscy jednak wiedzą o co chodzi i ta partia wygrywa tu i ówdzie wybory. Niemiecka większość i kolejne niemieckie rządy dbudują sojusz z polską w ramach NATO I UE. Agent Moskwy, Kaczyński z tobą współnie i w porozumieniu próbuje ten sojusz zniszczyć. Jak się uda, Moskwa będzie świętować. W Polsce jest cała masa czcicieli Hitlera. Ale tak samo jak ci niemieccy, ze względów prawnych, się maskują, Tak żeby się prokuratora nie mogła przyczepić. Co z tego wynika? Idioci są wszędzie. Podobnie w Polsce czci sie ludzi którzy za polską granicą czy przez istniejace w Polsce mniejszoći sa uważani za zbrodniarzy. Ty, świadomie czy nie, sprzyjasz interesom Moskwy. Polsko-ukrańskie pojednanie i zgoda, owszem, na istnienie ukraińskich ekstremistów (smert Lacham, Żydam i komunistam!) jest w naszym strategicfznym interesie. Moskwa oferuje nam nędzę i niewolę ale oczywiście w zamian tyle nienawiśći do Niemców i Ukrańców, ze nie przejesz do końca świata!
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  @arend_dickmann Nie kompromituj sie, czlowieku. Chciales blysnac intelektem? Jesli nie masz nic madrego do napisania, to lepiej nie pisz!
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @partia Chyba już czas, abyś skontaktował się z psychiatrą :) Tak poza tym, to Niemcy nie nadają ulicom w Berlinie i w innych miastach imiona nazistowskich zbrodniarzy, tak jak robi to władza na Ukrainie. Problem nie leży w społeczeństwie. Ukraińcy tak bardzo pro polscy niebyli chyba jeszcze nigdy. Problem leży w tzw "elitach" które świadomie próbują tworzyć na Ukrainie kult banderyzmu. @ale_numer Zastanawiam się, czym chciałeś ty błysnąć. Ciekaw jestem co mądrego masz sam do napisania.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Pojednanie polsko-ukraińskie jest możliwe ale muszą tego chcieć również Ukraińcy. Obecnie Polacy za bardzo chcą tego pojednania przez co strona ukraińska nie ma powodu aby o to pojednanie zabiegać.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  a na czyich twarzach ty widziałeś kiedyś tę nienawiść - zomowców czy solidaruchów? bo akurat problemów z Ukraińcami sobie w tamtych czasach nie przypominam...
  @wadim.murski Kto był choć na jednej pokojowej demonstracji w latach 80-tych ten wie. My ich, a oni nas. Najpierw euforia, potem złość a jak zobaczyłeś krew lub okładanie bezbronnego to wściekłość i nienawiść. Ci w śliskich butach czuli to samo.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Pojednanie polsko-ukraińskie i na odwrót nie jest możliwe dopóty, dopóki żyją nieliczni ci, którzy przeżyli rzezie, ich dzieci i ich wnuki. To proces na pokolenia.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  nie będzie pojednania, a będzie coraz ostrzejszy konflikt, bo bardzo zależy na tym Moskwie... której propagandziści, trolle internetowe ryją berety młodym Polakom... to Moskwa nadaje ton , narrację, i kierunek w jakim zmierza Polska... tak, takie są wpływy Moskwy w Polsce i na Ukrainie
  @obywatel_leming Polonobanderowcy, jesteście żalośnie komiczni.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  Narodowcy nigdy nie grzeszyli inteligencją. Niby tacy patrioci, a dają się wypuszczać putinowcom jak dzieci...
  @nienoto Lata tradycji. Już Dmowski chciał budować wolną Polskę u boku Rosji. To jest połączenie wieloletniej dobrej roboty agenturalnej z naiwnością, brakiem szerszego wykształcenia i matołectwem.
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  `