- Mieszkam w tym kraju i chciałbym mieć takie prawa, jak wszyscy inni - podkreśla jeden z uczestników Parady Równości w Warszawie. Dodaje, że płaci tu podatki, prowadzi biznesy, mieszka ze swoim partnerem i chciałby być traktowany tak, jak wszyscy. Co mówią inni biorący udział w marszu pod hasłem 'Równe prawa, wspólna sprawa'? Jakie są ich doświadczenia i o co walczą? Zobacz
Więcej
    Komentarze
    Osoby homoseksualne nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego, a nawet partnerskiego, nie mogą dziedziczyć majątku po partnerze, choć spędzają ze sobą wiele lat. Osoby, które nie są ani mężczyzną, ani kobietą, muszą (rodzice, lekarze, a później oni sami) wybrać jedną z płci, bo nie ma trzeciej opcji.
    @fema A nie mozna zrobic testamentu? Czy nie ma teraz w Polsce wazniejszych problemow i zagrozenia bardziej podstawowych praw nas wszystkich, hetero i homo-seksualnych? Czy srodowisko LGBTQ musi z uporem zajmowac sie pierdulami w rodzaju "trzeciej opcji" a Wyborcza to naglasniac? Tracimy tylko przez to szanse na powrot to normalnosci w tym kraju. Sa tacy, co daliby sie przekonac, ale wasza propaganda pcha ich w strone PISU.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    Nie mam nic przeciwko homo, a pana Biedronia wręcz uwielbiam. Ale tak nie do końca nie wiem, jakich praw ludzie homo w Polsce nie mają, a maja je wszyscy inni. Jakiego prawa nie ma np. wspomniany pan Biedroń?
    @medycynaradziecka Chodzi m.in. dziedziczenie po partnerze, wspólnotę majątkową, informacje w szpitalu, nieskładanie zeznań przeciwko partnerowi.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @medycynaradziecka Oprócz już wspomnianych także prawo do wspólnego opodatkowania (czyli jeśli jeden partner zarabia dużo, a drugi np. w ogóle, bo jest chory, to ich dochody liczy się razem w obliczaniu progu podatkowego), prawo do nabycia obywatelstwa przez partnera (bo teraz kiedy partner jest np. Ukraińcem, to nie może spędzać w Polsce więcej niż połowy dni w roku), prawo do decyzji o pochówku partnera, itp., itd. Dodajmy, że dziedziczyć można już teraz - ale jak po każdej innej osobie, testamentowo, z dużym obciążeniem fiskalnym i dużym zachowkiem. To jest różnica np. taka, że małżonek dziedziczy 75% (po potrąceniu zachowku) a partner 40% (50% zachowku, 20% od reszty fiskus).
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @trickydick bardzo mi się podoba rzeczowy ton odpowiedzi na wpis trolla, ale to jest troll, @medycynardziecka jest jak medycyn radziecka, ma schizę bezobjawową, świetny numer z odpowiadaniem jej serio, nie kpię.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Jestem hetero, żyję w małżeństwie i nie mam w rodzinie (o ile mi wiadomo) osób homoseksualnych, ale na Paradzie byłam, bo uważam, że każdy przyzwoity człowiek i obywatel demokratycznego kraju powinien popierać prawa mniejszości. Jestem za maksymalnym równouprawnieniem związków homoseksualnych, w tym do małżeństwa i adopcji dzieci.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1