Według naukowców do roku 2025 35% profesji wykonywanych przez ludzi przejmą maszyny. Już teraz w wielu dziedzinach roboty zastępują zwykłych pracowników. Robot naleje drinka, zastąpi pracownika w fabryce, ale czy będzie w stanie namalować oryginalne dzieło sztuki?

Dziennikarze BBC wskazali 5 najbardziej zagrożonych przez roboty profesji, w których już teraz ludzi często zastępują maszyny. Samochód może być bowiem sterowany przez maszynę i zaprogramowany tak, by dowieźć pasażera w odpowiednie miejsce. Taksówkarz przestaje być wówczas potrzebny. Coraz więcej koncernów doskonali tego typu automatyczne auta. Podobnie z barmanem. Już teraz na statku Anthem of the Seas znajduje się maszyna do drinków. Przy użyciu tabletu osoba zainteresowana konkretną mieszanką alkoholi wpisuje jej składniki i zamawia napój. Robot łączy je i serwuje wybranego drinka. Również w dziedzinach, w których potrzebna jest precyzja i zaawansowane umiejętności, takich jak medycyna czy przemysł, korzysta się z pomocy robotów. Już nie tylko sprawują one funkcję bezrozumnych maszyn, ale też doradzają, jak np. superkomputer IBM Watson pomagający dobrać metodę leczenia różnych rodzajów raka.

Czy jednak roboty potrafią być tak kreatywne, jak ludzie? Czy mogą zastąpić na przykład artystów czy dziennikarzy? Przy tworzeniu prostej informacji na podstawie konkretnych danych być może tak, przy unikatowym, wartościowym tekście już niekoniecznie. Ludzki mózg wciąż pozostaje bowiem tajemnicą, trudno więc przenieść pełnie jego właściwości na maszynę. Jednak sztuczna inteligencja przybiera coraz bardziej doskonałe formy, nie wiadomo więc, co przyniesie przyszłość.

Więcej
    Komentarze
    "Taksówkarz przestaje być wówczas potrzebny. Podobnie z barmanem." To co, już nie pogadam z taskówkarzem, z barmanem? Dokąd zmierzamy?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0