Można wymienić wiele korzyści płynących z posiadania własnego samochodu. To ogromna wygoda, oszczędność czasu, możliwość podróżowania z bagażami o dowolnych gabarytach. Niestety na własne cztery kółka przeznaczamy rocznie znaczną część domowego budżetu.

Jaki zatem jest średni koszt posiadania samochodu? Przy podsumowywaniu wydatków w skali roku, należy wziąć pod uwagę wiele elementów: paliwo, przeglądy techniczne, wymianę elementów eksploatacyjnych, kosmetykę samochodu, czy konieczną wymianę opon. Rocznie użytkowanie samochodu kosztuję średnio 6 tysięcy złotych, co daje około 16 złotych dziennie. Dla porównania - to cztery razy więcej niż koszt przeciętnego biletu komunikacji miejskiej.

Wydatki na samochód w skali roku:

Paliwo: 2000 - 2500 zł
Ubezpieczenie: 1500 - 2000 zł
Przeglądy i eksploatacja: 1500 zł w tym:
- przegląd: 400 zł
- klocki hamulcowe, oleje, itp.: 500 zł
- płyn do spryskiwacza, myjnia, oświetlenie: 100 zł
Opony (letnie i zimowe): 500 zł
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wyjatkowo tanio Pan liczy. Proszę pomnozyc to przez dwa lub bardziej przez trzy.....
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Przez 5-6 lat samochód traci (na oko) jakieś 50-60% wartości. Jeżeli ma większy przebieg, to więcej. To jest prawie 10 tys. na rok, a na pewno kwota tego rzędu. Można mniej, jak się preferuje pojazdy typu mały fiat albo dacia. W przypadku osoby dużo jeżdżącej koszty są bardzo znaczne. Nabicie 200 tysięcy w przypadku osoby dużo jeżdżącej po Europie nie jest trudne i da się to zrobić w parę lat. Taki samochód po 4 latach będzie miał wartość 6-7-latka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A samochód bierze się znikąd, czy już doszliśmy do tego, że każdy Polak dostaje samochód służbowy ze swojej korpo?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `