Warszawskie schronisko 'Na Paluchu'. W ciągu roku udziela schronienia około 4 tys. zwierząt. Obecnie opiekuje się 1060 psami i niemal 100 kotami. To zwierzęta pochodzące jedynie z obrębu stolicy. 'Paluch' jest największą tego rodzaju placówką w Polsce i najprawdopodobniej w Europie.
Schronisko podzielone jest na 13 rejonów, w większości z nich mieści się około 100 boksów, w których mieszkają psy. Niektóre są tam od kilku dni, inne od kilku lat. Ich szansa na nowy dom zależy najczęściej od przypadku, szczęśliwego trafu. Zwierzaki, które go nie mają, leżą, zapomniane w najdalszych rejonach placówki. Mało który odwiedzający dociera do rejonu 13, najbardziej oddalonego od głównego wejścia. Jego mieszkańcy na widok człowieka podrywają się żwawo. Machają ogonami i szczekają radośnie, być może z nadzieją, że los się do nich uśmiechnie i znajdą dom. Najstarszy rezydent schroniska czeka na to już 14 lat.
Henryk Strzelczyk, p.o. Dyrektora Schroniska, zachęca do odwiedzania placówki i spędzenia ze zwierzętami trochę czasu, a także do adopcji. Podkreśla, że jej proces jest łatwy i szybki. Wystarczy przyjść i zabrać psa na spacer zapoznawczy. Wolontariusze zadbają o to, by zainteresowany poznał charakter pupila, ale jednocześnie polecają, by takich spotkań z adoptowanym zwierzakiem odbyć jak najwięcej. - Warto się zastanowić, poświęcić chwilę na zapoznanie się z drugą istotą - mówi wolontariuszka Magda - to przecież poważna decyzja i nie powinno się jej podejmować w pięć minut. Nawet najlepsze schronisko nie zastąpi domu, a chociażby chwilowa utrata właściciela wiąże się z ogromnym stresem dla zwierzęcia.
Wszystkie komentarze