Eksperci już dawno porzucili nadzieję na całkowite wyeliminowane koronawirusa. A co, jeśli pandemia koronawirusa nigdy się nie skończy? Jakie wyzwania dla służby zdrowia niosą ze sobą kolejne fale zachorowań?

Przed nami kolejna, już czwarta fala zachorowań na koronawirusa, o której od dawna mówili eksperci. Kolejne ofiary są nieuniknione. Czy kolejne zachorowania przemodelują polską służbę zdrowia? Czy udźwignie kolejne fale zachorowań każdego sezonu? Choroby zakaźne nie były do tej pory jej głównym problemem. Jakie zmiany są konieczne? Czego powinien nauczyć nas COVID-19?

A może należy zachować optymizm i na poziomie systemowym wyciągnęliśmy już jakieś wnioski? Może też doświadczenia z obecnej pandemii wpłyną pozytywnie na naszą wiedzę w dziedzinie epidemiologii?

Czy chorzy na pozostałe choroby co sezon będą pośrednimi ofiarami kolejnych fal zachorowań? Czy kolejne mutacje wirusa i fale zachorowań wymuszą zmiany, w tym to, jak traktujemy przeciwników szczepień? Czy należy rozważyć obowiązek szczepień?

Wielu ekspertów uważa jednak, że pandemia COVID-19 zostanie pokonana. COVID, podobnie jak ospa, może z czasem przyjąć np. formę cięższego przeziębienia. Może nie będzie już stanowił takiego zagrożenia? Wtedy może zaskoczyć nas kolejna pandemia. Czy głosy mówiące o tym, że COVID-19 to tylko ćwiczenia przed wirusem X, przed którym ostrzegało WHO, powinny nas niepokoić?

O konsekwencjach i przyszłości nowej choroby zakaźnej, o tym, czy koronawirus już z nami zostanie, jego wpływie na zdrowie publiczne i służbę zdrowia oraz obowiązku szczepień, porozmawiamy z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej do walki z COVID-19, 20 października o godz. 18 podczas siódmego spotkania Jutronauci Talks.
Więcej
    Komentarze