Nie wszyscy na świecie wiedzą, że Mikołaj Kopernik był Polakiem. Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent 'Gazety Wyborczej' w Moskwie przekonuje, że Rosjanie o tym wiedzą. Znają też innych Polaków - niekoniecznie tak dobrze rozpoznawalnych nad Wisłą. Kim jest Jakub Korejba i co tak naprawdę Rosjanie myślą o Polsce - w rozmowie Romana Imielskiego z Wacławem Radziwinowiczem.
Więcej
  Komentarze
  Kiedyś poznana przeze mnie Rosjanka zadała mi od razu pytanie: czy to prawda, że Polacy nienawidzą Rosjan? Moja odpowiedź była: skądże, może co najwyźej rosyjskiego rządu, tak samo jak i polskiego.
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  Polaków najbardziej nienawidzą Prawdziwi Polacy.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  Można by też dla umiejących czytać !
  już oceniałe(a)ś
  15
  3
  Kopernik był poddanym króla polskiego. Tożsamość narodowa w dzisiejszym tego słowa znaczeniu jeszcze wówczas się nie ukształtowała.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Dwa sąsiadujące ze sobą, słowiańskie narody walczyły o dominację. Dziś jeden zarządza największym obszarowo krajem świata, dysponując bronią jądrową, niezmierzonymi bogactwami naturalnymi, ma dostęp do wielu mórz. Drugi zaś jest jednak narodem wybranym, jego królem jest Jezus. I jak tu się lubić, zacięta walka o dominację trwa w najlepsze.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Nie jest prawdą , że Rosjanie nienawidzą Polaków ani to , że Polacy nienawidzą Rosjan .To rządzący w Rosji wmawiają Rosjanom nienawiść do Polaków i wmawiają im , że Polacy ich nienawidzą .Dzięki tej propagandzie rządzący i oligarchowie rosyjscy mogą tak jak chcą rządzić Rosjanami i jednocześnie bezkarnie ich okradać .
  @bardo16
  W punkt
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Spróbujcie dostać w Moskwie bilet na polski spektakl...Dostaniecie ale tylko nieoficjalnie i z kilkukrotnym przebiciem. Zobaczcie co Rosjanie opowiadają o polskich aktorach Barbarze Brylskiej czy Danielu Olbrychskim. Same zachwyty. A zobaczcie co się dzieje w Warszawie przy wizytach znanych rosyjskich teatrów czy reżyserów teatralnych.Nienawidzą się tylko politycy i to oni wytwarzają złe fluidy. A ci normalni ludzie.. W dniu katastrofy smoleńskiej pod polską ambasadą w Moskwie zupełnie żywiołowo rosyjski chór wojskowy śpiewał piękne pieśni w hołdzie poległym w katastrofie. Więc może tak źle nie jest
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  A za co mają kochać Polaków? Nie odwracajmy kota ogonem, to u nas jest nagonka na Rosję i Rosjan.
  @turbosceptyk
  "Nagonki" na społeczeństwo rosyjskie nigdy w Polsce nie widziałem. Jeśli chodzi o rosyjskie władze, to trudno mieć do nich jakąkolwiek sympatię, skoro ich mentalność jest ta sama co za czasów cara i Stalina. Osobiście patrzeć nie mogę na Putina za Krym, Syrię i homofobiczne brednie, które stały się w Rosji prawem.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @turbosceptyk
  Krytykowanie Kremla, to nie nagonka na Rosjan, krytykowanie PiS-u, to nie nagonka na Polaków.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @kubadziu
  "Krytykowanie Kremla, to nie nagonka na Rosjan,"
  owszem, zgoda, tyle tylko, że to jest nasz punkt widzenia, nie ich, według nich jakakolwiek i przez kogokolwiek krytyka Kremla jest krytyką ich "matuszki Rosji". Z drugiej strony czy Polacy zawsze muszą wyrywać się przed szereg i machać szabelką w stosunku do sąsiada? Zrobić sobie z sąsiada wroga każdy głupi potrafi. Czy w Rosji rośnie nienawiść do Czechów, Węgrów etc?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Przecież bardzo duża część Rosjan ma wyprane mózgi przez putinowską propagandę, która w stylu goebbelsowskim od lat wkłada im do głowy że Zapad jest wraży. Do tego spora część ludzi w Rosji nie może zrozumieć w swojej mentalności, że ich tzw. russkij mir po prostu najzwyczajniej w świecie NIE JEST ATRAKCYJNY CYWILIZACYJNIE dla ludzi wolnych i myślących. Przecież to oznaka niedojrzałości i arogancji połączonej z głupotą, ze się kogoś nie lubi/nienawidzi tylko dlatego, że ten ktoś woli żyć w innym kręgu cywilizacyjnym. Otwarci na świat i myślący Rosjanie na pewno nie nienawidzą Polaków czy innych nacji. Tacy Rosjanie zdają sobie doskonale sprawę, że ich kraj wielokrotnie był sprawca strasznych nieszczęść dla samego siebie jak i innych narodów. A reszta Rosjan - no cóż, spaczoną mentalność trudno zmienić. To zadanie na wiele lat.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @turbosceptyk
  Niestety bardzo często Polak spytany o to kogo nienawidzi mówi Ruskich i Żydów.
  I plecie bzdury, bo ich nie zna.
  Spotkałem i spotykam wielu Rosjan. To są naprawdę fantastyczni ludzie.
  Nigdy, ani w Polsce, ani w Rosji nie poczułem się obrażony przez Rosjanina, wręcz przeciwnie, wykazują dużo empatii.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @ostatnisort
  A ja byłem, nie tyle obrażony, ile potraktowany chłodno, że nie chcę uznać "oczywistej oczywistości" , że Polacy jako Słowianie powinni uznać przewodnia roli Rosji w słowiańskim świecie i że tzw. russkij mir to atrakcyjna cywilizacja.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @NieDajSieSciemnic
  Może miałeś problem z kontaktem, skleceniem kilku zdań w j. rosyjskim. Ich cywilizacja jest warta poznania. Zaczynając od literatury przez malarstwo, sztukę, folklor, muzykę,.... Można by długo wymieniać. Jak ktoś się w to zagłębi to pozna nowy, fantastyczny świat. Przeczytać np. "Idiotę" Dostojewskiego w oryginale. Gwarantuję niesamowite emocje.
  Pewnie, że jest ogrom wypaczeń, wielu oszustów (szczególnie w polityce i finansach).
  Ale zwykli Rosjanie są dla mnie super sympatycznymi ludźmi.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @ostatnisort
  Powieliłeś właśnie klasyczny błąd, który popełniają elity (ale też i zwykli ludzie) w krajach Europy Zachodniej, głównie Francji, Austrii, Włoch etc. Błąd ten polega na patrzenie na Rosję poprzez pryzmat jej kultury. Kultura ta jest oczywiście wspaniała i należy do najznamienitszych na świecie. Ale to jest margines marginesu prawdy o Rosji. Ja mówię nie o rosyjskiej kulturze, a o doświadczeniu codzienności życia w cywilizacji tzw. russkiego mira. Takiego zwykłego, które dotyczy 90% ludzi tam żyjących. Jak słusznie zauważył jeden z najbardziej znanych reżyserów (to tak żeby nie było, że to Polak wymyślił) pochodzących stamtąd - Rosja to wszechobecne chamstwo, zżerająca kraj korupcja, pogarda dla człowieka i fałszywa serdeczność, będące często podszyta interesownością. To jest prawdziwy russkij mir, realny obraz tamtejszej rzeczywistości doświadczany przez przygniatającą część Rosjan, a nie wspaniała kultura rosyjska, która dotyczy 5-10% społeczeństwa.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @NieDajSieSciemnic
  Kiedyś w nocy w Moskwie zaczepili mnie, można tak powiedzieć, ruscy żule.
  Prosili o zapałki. Porozmawialiśmy, nawet zapraszali mnie na jakąś imprezę. Rozstaliśmy się w pełnej zgodzie. Zero chamstwa, jak to określasz. Mam na myśli ich serdeczność, może dlatego że byłem obcokrajowcem. Tak się przytrafiło, że miałem okazję w Rosji być w wielu miejscach i to bardzo od siebie odległych. Wszędzie przyjazne nastawienie.
  Mają też zachowania nieprzyjemne, ale między sobą. Nie będę ich wymieniał bo zbyt wiele. Bieda i zamordyzm władzy też robi swoje.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  `