Przyzwyczajanie się do antysemityzmu i stopniowe oswajanie się z nim jest bardzo groźne - mówi Marian Turski, były więzień Auschwitz, wieloletni przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dodaje, że na tym właśnie polegało nieszczęście, które miało miejsce w czasie II Wojny Światowej, że ludzie się znieczulali. 'Wypuszczanie demonów trwa sekundę, a uwięzienie ich z powrotem jest bardzo mozolnym procesem' - mówi gość programu 'Świat, którym żyjemy', komentując sytuację w jakiej znalazła się Polska po uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN. Zaznacza, że bardziej niż nadwątlona pozycja naszego kraju na arenie międzynarodowej, martwi go to, co wydarzyło się w umysłach Polaków: 'Mnie nawet nie interesuje sprawa mapy międzynarodowej. Mnie interesuje tu, tu i teraz ? w tym miejscu, co jest w umysłach, tutaj na miejscu, w tym kraju, w którym ja żyję, w tym społeczeństwie, w którym ja żyję. To jest wielki smutek, ponieważ to jest cofnięcie się o wiele lat i na wiele lat '. Czy były więzień obozu koncentracyjnego wie, co można zrobić, by wznoszącą się falę antysemityzmu powstrzymać? 'Trzeba się przeciwstawiać, opamiętać się i próbować powstrzymać demony' - mówi Marian Turski w rozmowie z Dorotą Wysocką-Schnepf. Czy możliwe jest zrobienie tego szybko? Marian Turski nie ma wątpliwości - to będzie długotrwały i żmudny proces. Czy możemy wynieść coś z zamieszania międzynarodowego? 'Mam w jakimś sensie myśl przewrotną: po jakimś czasie, kiedy to się przemaceruje, chociaż to będzie długi czas, następne pokolenie będzie więcej wiedziało dzięki temu o naszej przeszłości aniżeli obecne' ? mówi gość Doroty Wysockiej-Schnepf.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Milcząc, nie mieszając się, wzruszając ramionami, odwracając głowę stajemy się tak samo winni !
  @maximaxim
  Tak samo - nie. Współwinni - tak.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Antysemityzm Polaki zasysasają z mlekiem... ssą i ssą i wyrastają potwory i kanalie ...jak mówi napoleon...
  już oceniałe(a)ś
  16
  3
  Antysemityzm sączą w społeczeństwo księża katoliccy. Polecam wywiad z prof. Pędziwiatrem z magazynkontakt.pl periodyku Klubu Inteligencji Katolickiej
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  nie zwalajmy na innych - to bardzo trudny proces, okres powojenny i armia czerwona z duza iloscia kacykow partyjnych pochodzenia zydowslieg przywedrowala do Polski, moj dziadek w Grodzisku Mazowieckim nazywany byl zydowskim burmistrzem - pytalam Ojca czy kiedys zaprosili storowierca na obiad, dlugo myslal i nic takiego sie zdazylo, ale zydowscy mieszkancy miasteczka tez nie wykazali ochoty na prywatne kontakty.
  Sam z przyjaciele dokuczal Zydom w czasie ich swiat.
  W Szwecji dowiedzialam sie, ze Polacy i Austryjacy to najgorsi antysemici, ale ta pogarda jest z obu stron. Bez znalomosci historii,. kultury nie zwalczymy rasizmu, ale to musi obowiazywac z obu stron. Czy nauczymy sie traktowac pozytywnie nowego sasiada bez analizy jego pochodzenia????
  Koszmarne poczynania dziwnych patologicznych rzadzacych nie pomagaja, wrecz przeciwnie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  3
  wielka Dania!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  madry niezacietrzewiony czlowiek z wielka klasa i rownowaga duchowa
  dziekuje za ten wywiad
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy dałoby się zrezygnować z tych "podkładów muzycznych"?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Wypuszczenie demonów trwa sekundę...""...powstrzymać demony." Jak to robić ? Przecie to wina Dyjabła.
  już oceniałe(a)ś
  8
  11
  `