Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się wprowadzenia możliwości powoływania się na 'klauzulę sumienia' przez aptekarzy. Chodzi o to by mogli odmawiać sprzedaży pigułek 'dzień po', prezerwatyw, czy innych środków antykoncepcyjnych. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Stanowisko ministerstwa zdrowia było niejasne więc Justyna Dobrosz-Oracz zapytała wprost ministra zdrowia, czy resort szykuje zmianę przepisów i czy według niego już aptekarze mogą odsyłać klientów z kwitkiem. Odpowiedź niejednego może zszokować...
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W porządku, niech postępują zgodnie z własnym sumieniem, ale niech tego sumienia nie ukrywają u wejścia, ujawniając je dopiero przy ladzie. Niech oznaczą aptekę inskrypcją czy symbolem.
  Ja też mam sumienie i nie pozwala mi ono kupować czegokolwiek u świętoszkowatych hipokrytów.
  @jerjar
  Nie, nie w porządku, bo w mniejszych miejscowościach w ogóle nie będzie aptek bez tego "symbolu". Państwo musi zapewnić możliwość wyboru obywatelom, a więc musi zapewnić dostępność antykoncepcji w aptekach.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  co wspólnego z sumieniem aptekarza ma fakt, że chcę kupic prezerwatywę? Minister zdrowia ospłynął i pojechał po bndzie! Od jutra powinien zostać wyrzucony na zbity pysk z zakazem wykonywania zawodu!
  @zbi_k_44
  Ciekawe, że to samo "sumienie" nie zakazuje im sprzedaży środków na poprawę potencji u mężczyzn. (choć może nie powinienem tego pisać - ten taliban jest gotów podchwycić najbardziej absurdalne pomysły!)
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Jak jest to niezgodne z ich sumieniem, to niech zrezygnują z pracy w aptece. Część środków antykoncepcyjnych jest zarejestrowanymi lekami i absurdem jest odmawianie sprzedaży widniejącego na recepcie leku. A jak go nie ma na stanie, mają obowiązek na moje życzenie go zamówić. Apteka to nie prywatny sklepik z pierdołami i postępowanie takie farmaceuty jest łamaniem prawa. Reguluje to prawo farmaceutyczne:
  "...odmowa realizacji recepty narusza konstytucyjne prawo pacjenta do ochrony zdrowia..."
  a jesli leku nie ma:
  "...apteka obowiązana jest zapewnić świadczeniobiorcom dostępność leków objętych wykazami leków podstawowych i uzupełniających (art. 62 pkt 1 u.ś.o.z.),.." więc jesli aptekarz odmówi ściągnięcia leku twierdząc, że nie jest dostępny, dzwonimy sprawdzamy a jesli jest dostępny kierujemy skargę do wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego. Jak zaczną tracić koncesje, to ich sumienie skruszeje :Dantykoncepcyjnych jest zarejestrowanymi lekami i absurdem jest odmawianie sprzedaży widniejącego na recepcie leku. A jak go nie ma na stanie, mają obowiązek na moje życzenie go zamówić. Apteka to nie prywatny sklepik z pierdołami i postępowanie takie farmaceuty jest łamaniem prawa. Reguluje to prawo farmaceutyczne:
  "...odmowa realizacji recepty narusza konstytucyjne prawo pacjenta do ochrony zdrowia..."
  a jesli leku nie ma:
  "...apteka obowiązana jest zapewnić świadczeniobiorcom dostępność leków objętych wykazami leków podstawowych i uzupełniających (art. 62 pkt 1 u.ś.o.z.),.." więc jesli aptekarz odmówi ściągnięcia leku twierdząc, że nie jest dostępny, dzwonimy sprawdzamy a jesli jest dostępny kierujemy skargę do wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego. Jak zaczną tracić koncesje, to ich sumienie skruszeje :D
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  innymi słowy realizacje recepty powinniśmy zaczynać od zakupów środków antykoncepcyjnych. Odmówiono, więc do innej apteki, a aptek u nas bez liku.
  @dupek
  W miastach nie będzie problemu, zresztą żaden aptekarz nie pozwoli na to, by tzw "sumienie" przeszkodziło mu w realizacji zysku.
  Ale w małych miasteczkach, gdzie istnieje tylko jedna apteka i gdzie aptekarz może ulegać naciskom katolickich fundamentalistów, problem niestety może się pojawić: rozkwitnie podziemie aborcyjne, do którego umocnienia dążą (zapewne nie wszyscy świadomie) fani pana Chazana.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Problem łatwy do rozwiązania. NFZ nie powinien podpisywać kontraktów na refundaję leków z aptekami które zasłaniają się klauzulą sumienia.
  @zdzisia
  Powiem lepiej; podzielic apteki dla katolikow ....... z klauzula sumieniem, i apteki dla ludzie ktorzy maja ich sumienie .... wiecie gdzie?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @zdzisia
  W zepsutym przez PiS państwie nie liczyłbym na NFZ. W każdym razie nie w tej materii.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Apteki bez sumienia zostaną zamknięte bo są zablisko tych z sumieniem.Żadnych środków antykoncepcyjnych nie będzie w Polsce PIS.Nie nadarmo mówili różaniec.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Średniowieczny ciemnogród w XXI wieku! Nie życzę sobie, by oszołomstwo chcąc przypodobać się biskupim dziadkom, narzucało społeczeństwu zababonną ochronę i przymus rozmnaźania się...
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Jako Prawdziwy Chrześcijan albo bardziej Katolik wg nauk obecnych Przywódców Katonarodowej religii życzę "wszystkiego najlepszego" temu Panu!
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  `