Co ma wspólnego ze świętami eksperyment z algorytmem pod tytułem 'słoń w pokoju'? Niewiele, ale jeśli w ramach świątecznej zabawy zastanowimy się nad tym czego brakuje sztucznej inteligencji a mogłaby dostać pod choinkę to ten eksperyment odpowiada na to pytanie. Szef działu nauka 'Gazety Wyborczej' Piotr Cieśliński w swojej serii o sztucznej inteligencji zastanawia się nad współczesnymi problemami związanymi z rozwojem SI. A ta coraz częściej zastępuje lub pomaga człowiekowi w różnych sytuacjach. I choć pokonała już ludzkość i w szachy, i w go to wciąż może dostać od programisty dobry prezent. Jaki? Oglądajcie.
Więcej
    Komentarze
    Gry w szachy czy go z komputerem robi wrażenie? Owszem, bo komputer bardzo szybko liczy. Inteligencji w sensie silnym w tym nie ma. Algorytm działa podobnie jak dla gry w kółko i krzyżyk, tyle że kombinacji więcej.
    @bardzospokojny
    Programy do gry w go (a i w szachy do DeepMind) nie mają nic wspólnego z algorytmami do gry w kółko i krzyżyki i rozpatrywaniem miliardów kombinacji. Polecam książkę "Ludzkość poprawiona"..
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @SIAI
    Książka słaba a ty też nie znasz pojęcia algorytmu.
    Znasz jakiś program, który nie jest algorytmem?

    Książki i filmy s-f to dobra rozrywka, ale nie nauka i kwalifikowana prognoza rozwoju technicznego. Wyjaśniam krótko o co chodzi. Wiele mitów wokół sztucznej inteligencji wynika z tego, że utożsamia się inteligencję słabą (weak) z inteligencją silną (strong).
    Tak to się fachowo klasyfikuje.

    Słaba, faktycznie istniejąca, jest jedynie namiastką ludzkich działań umysłowych czyli inteligencji naturalnej a ta druga, silna, jedynie hipotezą, jak dotąd bardzo odległą od realizacji.

    W kółko będę powtarzał ciągle obowiązującą definicję algorytmu: jest to proces deterministyczny, dla tych samych danych wejściowych, daje zawsze te same wyniki.
    A jak dotąd tylko takie algorytmy mamy w informatyce.

    Jeszcze raz inaczej: samomodyfikacje, algorytmy samouczące się itp. to tylko ideały, jak dotąd nie istniejące w praktyce, w sensie silnej SI. Konkretnie: w algorytmie są drzewa decyzyjne i sterowanie po tych ścieżkach się porusza Jest if then else, jest case itp.
    Póki co nie ma innej informatyki. Tak działa program czyli algorytm do kółka i krzyżyka i tak działaprogram czyli algorytm do szachów. Reszta to kwestia ilości i szybkości.
    Kropka.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @bardzospokojny
    Nie ma algorytmu do gry w go, zaprogramowanego przez człowieka. Może zamiast się wymądrzać byś coś na ten temat przeczytał. Podrzucam hasło do wyszukania w Google: Alpha Zero.
    Po prostu nie masz pojęcia o sztucznej inteligencji, jak działa. Jeśli "Ludzkość poprawiona" jest za trudna, poszukaj czegoś łatwiejszego, ale przeczytaj, zamiast się mądrzyć.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0