Chiny i Rosja nie koordynują swoich ruchów, ale i bez tego coraz trudniej wskazać między nimi różnice. Zbliżenie obu autokratycznych potęg nabrało niepokojącej dynamiki.
Od algorytmów identyfikujących przestępców po ryzyko związane z profilowaniem etnicznym - wyznaczenie ograniczeń dla zastosowania sztucznej inteligencji staje się pilne. Stawka dla społeczeństw...
- To byłoby realne wsparcie dla Aleksieja Nawalnego i działań naszej fundacji - mówi Leonid Wołkow, najbliższy współpracownik rosyjskiego opozycjonisty.
- Zachód musi umieć sensownie krytykować inne kultury, zamiast je relatywizować - mówi Ayaan Hirsi Ali, somalijsko-holenderska polityczka i działaczka na rzecz praw kobiet.
Niemieccy Zieloni ogłosili, że ich kandydatką do objęcia schedy po Merkel jest Annalena Baerbock. Czy reprezentowane przez nią nowe pokolenie władzy będzie w stanie podołać współczesnym wyzwaniom?
W wielkiej rządzącej w Niemczech koalicji chadeków i socjaldemokratów coraz więcej mówi się o powiązaniu uruchomienia Nord Streamu 2 ze spełnieniem przez Moskwę pewnych warunków - pisze "Die Welt".
Rosja, korzystając z dziesięcioleci doświadczeń, skupiła się na rozwijaniu swoich zdolności do kształtowania narracji i wywierania wpływu w sferze informacyjnej wybranych krajów. I jest w tym...
Emilian Gebrew znalazł się w centrum najnowszej międzynarodowej afery szpiegowskiej. W 2014 r. agenci GRU - ci sami, którzy próbowali zabić Skripala - spowodowali wybuch składu amunicji w Czechach. A...
Ambasador Ukrainy w Niemczech grozi, że jeśli Europa pozostawi jego kraj na pastwę losu, to Kijów rozpocznie zbrojenia nuklearne. I pomysł ten nie jest wcale tak niedorzeczny, jakby się mogło wydawać.
Rokosz najbogatszych klubów Europy, które chcą powołać do życia zamkniętą ligę piłkarską na wzór lig amerykańskich, sprawił cud: skłóceni na śmierć i życie politycy mówią jednym głosem. Torysi i...
- Ewentualna rosyjska ofensywa przeciwko Ukrainie w zasadzie uniemożliwi Niemcom utrzymanie obecnego stanowiska w sprawie Nord Stream 2 - mówi Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, dyplomata,...
Po ponad 12 miesiącach pandemia ciągnie za sobą serię bankructw w branży gastronomicznej. Dla wielu Hiszpanów zamknięcie ulubionego baru to jak koniec świata. A na pewno koniec pewnego stylu życia.
- Moskwa zgromadziła przy naszych granicach tylu żołnierzy, co podczas zaciętych walk w latach 2014-15. Przypominam, że dzieje się to tutaj, w Europie - mówi Wołodymyr Zełenski.
Jak pokazuje przypadek Jacka Ma, założyciela Alibaby, partia zacieśnia swoją kontrolę nad biznesem. A pozwalając na upadek trzech państwowych spółek, daje jasno do zrozumienia, że jej celem jest...
Olbrzymim kosztem i dzięki zaawansowanym technologiom Chiny już zbudowały potężny kosmiczny przemysł. Co dalej z amerykańską hegemonią?
"Są zakażenia wśród zaszczepionych". Rząd chiński przyznaje ponadto, że od dawna wiedział o wątpliwościach dotyczących chińskiej szczepionki.
Żaden kraj w Europie nie ma tak silnej partii Zielonych jak Niemcy. Za to gdzie indziej w UE, jak ostatnio w Holandii, lewicowe partie ekologiczne mają coraz silniejszą konkurencję - partie, które...
Gdy eksperci w Madrycie uznali, że "Ecce homo", przypisywany mniej znanemu artyście, to dzieło Michelangela Merisiego da Caravaggio, do akcji wkroczyło państwo hiszpańskie. Aukcję odwołano.
Taką nazwę nosi C-27, dwusilnikowy samolot, który zabezpiecza operacje przeciw islamistycznym bojówkom. Robi to przy pomocy impulsów, którymi dezorientuje radia terrorystów. Jego załogi, zanim polecą...
Czy Unia Europejska jest w stanie szybko stworzyć wspólną armię? Czy Unia dwóch prędkości jest nieunikniona? Rozmowa z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble i byłą minister obrony Francji,...
- Kiedyś podpisywałem kryminały pseudonimem. Ale kim ja jestem, żeby czuć się lepszym od Simenona? - mówi najlepszy dziś pisarz Irlandii, kandydat do Nobla.
Ponad 3 tys. zespołów projektowych na całym świecie pracuje nad technologią uprawy pozaziemskiej gleby. Od tego zależy, czy marsjańskie osadnictwo stanie się w ogóle realne.
Obszary, w których usługi nie zostały zaprojektowane z myślą o obywatelach, mają trudności z powrotem do normalności. To strefy zaryglowane.
W Rosji istnieje gęsta sieć nadzoru nad obywatelami, ale również lukratywny czarny rynek prywatnych danych, który może obrócić się przeciwko Kremlowi.
Bez stali nie pojedzie żaden samochód elektryczny ani nie obróci się żaden wirnik silnika wiatrowego. Jednocześnie przemysł stalowy odpowiada za znaczną część emisji CO2. Czy węgiel i koks da się...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.