Izrael pozostaje "neutralny" wobec agresji Rosji na Ukrainę. Powodem są głębokie uwarunkowania historyczne, a także konieczność ochrony Żydów dzisiaj.
- Wielu Rosjan prezentuje postawę: "Teraz, kiedy budzimy strach, inni będą nas wreszcie szanować" - mówi francuski pisarz, autor wielu inspirowanych Rosją książek.
Kilka milimetrów świętego drewna miało znajdować się w pokładowej kaplicy okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej, który zatonął 14 kwietnia.
O systemie stworzonym w Rosji przez Putina mówi szef Fondo Hermitage, wyrzucony z Rosji: "Niczym się nie różni od mafii, a sam szef Kremla stał się najbogatszym człowiekiem na świecie".
Macron ma pięć lat na urzeczywistnienie ambitnej wizji Europy. Nie zrobi tego sam.
Chińska kampania przeciwko COVID-19 zaczyna przypominać wojnę wydaną przez Mao Zedonga wróblom.
Polska i Bułgaria poradzą sobie ze wstrzymaniem dostaw. A wiele firm gazowych w Europie poddaje się presji i płaci za gaz w rublach. Dlatego uważają, że są bezpieczne. Jak długo?
Inwazja Rosji na Ukrainę zmusza Unię Europejską do zwiększenia tempa naszej polityki energetycznej i klimatycznej. Skoro Kreml używa energii jako narzędzia wpływu politycznego, musimy pozbawić go...
Karawany z 5 tys. litrów wyjeżdżają każdego ranka z Odessy, bo dwa tygodnie temu Rosjanie zniszczyli akwedukt zaopatrujący nieodległy Mikołajów.
Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę tysiące Rosjan powiedziało ojczyźnie "żegnaj" i postanowiło rozpocząć życie gdzie indziej. Bogacze wybrali Dubaj, a wielu młodych ludzi Turcję. Oto ich historie.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozważa, w jaki sposób uniezależnić się od Rosji i jej technologii. Co zresztą mogłoby wzmocnić jej pozycję w tym sektorze.
Amerykański politolog Francis Fukuyama uważa, że "o wiele lepiej, jeśli Ukraińcy sami pokonają Rosjan, pozbawiając Moskwę wymówki, że zaatakowało ich NATO". Lepiej dla kogo?
"Pokój natychmiast!" - to temat międzynarodowego spotkania, które odbywa się dzisiaj, 22 kwietnia, w Madrycie. Towarzyszy mu odezwa lewicowych polityków i intelektualistów, w tym Noama Chomsky'ego....
- Niektórzy mili ludzie o wielkich sercach przekonują, że wysyłanie broni oznacza, że wojna będzie dłuższa, będzie więcej ofiar i zniszczeń. I żeby zatrzymać wojnę, należy przestać zbroić Ukrainę....
Osiem tygodni od wybuchu wojny ukraińskie lotnictwo nadal walczy, nie oddało Rosji kontroli nad przestrzenią powietrzną kraju. Jak to możliwe, biorąc pod uwagę dysproporcję sił?
Podobnie jak w 2017 r., Emmanuel Macron zmierzy się w drugiej turze wyborów prezydenckich z Marine Le Pen. Ale chociaż plakaty na ulicach są podobne, sytuacja polityczna bardzo się zmieniła.
Jakimi siłami w terenie dysponują Rosja i Ukraina, ile może potrwać bitwa i jakie jest polityczne i wojskowe znaczenie drugiej fazy konfliktu, której celem jest opanowanie południowo-wschodniej...
Od litu i kobaltu po metale ziem rzadkich - wschodnie regiony Ukrainy są dziś faktycznym sercem europejskiego przemysłu stalowego, które Moskwa chciałaby "odzyskać".
Istnieje nadzieja, że trzy elementy wspólnej strategii Ukrainy i NATO uruchomią w Rosji siły, które odsuną Putina od władzy.
- Wojna, Putin, Republika? Le Pen udało się przekonać wielu Francuzów, że ważniejsza jest ich "siła nabywcza". Czy większość? To pytanie jeszcze przez tydzień otwarte - mówi politolog Jérome Fourquet.
Roberta Metsola była pierwszym politykiem na czele instytucji UE, który odwiedził ten kraj od czasu wybuchu wojny. Mówi: "Musimy nałożyć embargo na ropę i gaz z Rosji. W przeciwnym razie to my...
Odkąd w rosyjskiej telewizji wystąpiła z antywojennym protestem, jest krytykowana zarówno przez Rosjan, jak i wielu Ukraińców. Była dziennikarka kremlowskiego Kanału 1 Marina Owsiannikowa* pisze...
Rosyjscy żołnierze wchodzili, wyłamując zaryglowane drzwi. Tym, którzy nie klękali, strzelali w kolana. A potem dobijali strzałami w tył głowy. To są potwierdzone, udokumentowane przypadki.
Inwazja Rosji na Ukrainę przypomniała nam o napiętych stosunkach między Chinami a Tajwanem. Ale choć istnieją trzy podobieństwa między sytuacją w Ukrainie i na Tajwanie, istnieją też znaczące różnice.
Do szpitala w Zaporożu nieprzerwanie zwożą rannych żołnierzy z frontu południowego. Aby rozpoznać pokaleczonych, pielęgniarki muszą wypisywać flamastrem na ciałach pacjentów ich nazwiska. Rosyjskie...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.