Chociaż Londyn oddala się od Unii Europejskiej, to apetyty w innych krajach na opuszczenie wspólnoty bledną.
Podczas wtorkowego wystąpienia brytyjska premier przedstawiła wizję stosunków jej kraju z UE po Brexicie: wyjście ze wspólnego rynku, kompleksowa umowa o wolnym handlu, kontrola imigracji.
Rozpatrzenie spraw wszystkich 3 mln unijnych imigrantów w obecnym tempie zajęłoby brytyjskim władzom 140 lat. To pokazuje skalę wyzwań stojących przed rządem - mówi ?Wyborczej? brytyjski ekspert ds. migracji.
Brytyjska premier Theresa May wiosną spotka się z przyszłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Co dalej ze "specjalnymi relacjami" Londynu i Waszyngtonu?
Sir Ivan Rogers opuszcza stanowisko ledwie kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem negocjacji o Brexicie. - Świat się zmienił - komentuje eurosceptyk Nigel Farage i wzywa do dymisji kolejnych dyplomatów.
UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji, ale nie jest gotowa do nałożenia dodatkowych restrykcji na Moskwę z powodu wojny w Syrii. Holandia prawdopodobnie nie przeszkodzi w zatwierdzeniu umowy między Unią i Kijowem.
Jeśli uda nam się podnieść standard życia pracujących, dać ludziom poczucie, że naprawdę jesteśmy wspólnotą, będzie to lepsze niż hasła populistów - mówi Douglas Alexander*, b. minister i sekretarz stanu w rządach Tony'ego Blaira i Gordona Browna,...
- Zacznij przygotowywać teczkę z odpowiednimi dokumentami - radzi w wywiadzie dla ?Guardiana? przewodnicząca podkomisji ds. sprawiedliwości w UE w Izbie Lordów Helena Kennedy.
Po czerwcowym referendum funt stracił na wartości względem euro czy dolara. Oznacza to, że brytyjski turysta musi zapłacić więcej za wczasy w kontynentalnej Europie i USA.
Sędziowie w Londynie mają rozstrzygnąć, czy o uruchomieniu procesu decyduje rząd, czy parlament. Werdykt może opóźnić Brexit i wpłynąć na jego kształt.
Brytyjski minister ds. Brexitu nie wyklucza płacenia składek do budżetu UE po rozwodzie Wielkiej Brytanii z Unią. Ale między Londynem a Brukselą robi się coraz bardziej nieżyczliwie.
Podczas wizyty przedstawicieli polskiego rządu w Londynie May potwierdziła przysłanie do Polski w przyszłym roku 150 brytyjskich żołnierzy, Szydło apelowała o zagwarantowanie praw polskich obywateli na Wyspach.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.