Licealiści z Polski na międzynarodowych zawodach astronomicznych zdobyli dwa srebrne medale, jeden brązowy i dwa wyróżnienia. Dziesiąta Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki została rozegrana w mieście Bhubaneswar na wschodzie Indii.
- Rozpoczynamy procedurę sporu zbiorowego - mówi Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. To oznacza, że w marcu może dojść do strajku generalnego w oświacie, ale już wcześniej mogą strajkować szkoły w różnych miejscach w Polsce.
"Jesteśmy oddolnym ruchem rodziców, nie jesteśmy związani z żadną partią ani organizacją. Mamy różne poglądy, ale uważamy, że wprowadzanie reformy bez przygotowania jest złe" - napisali organizatorzy pikiety, którzy zebrali się w poniedziałek...
Kilkanaście opakowanych świątecznym papierem kartonów, a w nich 250 tys. podpisów przeciw likwidacji gimnazjów, wręczyli prezydentowi Andrzejowi Dudzie uczestnicy pikiety przed Pałacem Prezydenckim. Wciąż wierzą, że Duda zawetuje ustawy oświatowe.
- Szkoła potrzebuje zmian, ale nie takich! Dlatego nie wyślemy dzieci do szkoły na znak protestu przeciw reformie minister Zalewskiej - zapowiadają rodzice z Zielonej Góry. I zachęcają, by w styczniu do akcji przyłączyła się cała Polska. Już dziś...
- Nie należymy do KOD-u, reprezentujemy tu nie głos opozycji, tylko głos młodzieży i interes dzieci - mówią ?Wyborczej? autorzy listu otwartego do Andrzeja Dudy, członkowie Rady Dzieci i Młodzieży, którą powołał... resort Anny Zalewskiej.
Ustawy likwidujące gimnazja wprowadzono na obrady Senatu tak szybko, że biuro legislacyjne nie zdążyło ich zaopiniować. Mimo to senatorowie PiS chcą przejąć przepisy bez poprawek - głosowanie jeszcze w piątek.
Maszynka do głosowania PiS-u działa sprawnie: to co posłom z komisji edukacji zajęło ponad 25 godzin, senatorom z komisji nauki zabrało niespełna trzy. Do reformy edukacji minister Anny Zalewskiej nie wprowadzili ani jednej poprawki.
Rząd PiS w ekspresowym tempie forsuje reformę edukacji projektu Anny Zalewskiej. Jedyne, co w tej chwili może zatrzymać tę reformę to brak podpisu prezydenta pod ustawami. - Reforma z pewnością dotknie wszystkich uczniów, nawet te dzieci, które dziś...
Likwidacja gimnazjów, ostateczne przejęcie Trybunału Konstytucyjnego, ustawa o zgromadzeniach: na ostatnim posiedzeniu Sejmu w tym roku Prawo i Sprawiedliwość zmienia Polskę na swoją modłę.
Rektorzy wystąpili w obronie gimnazjów. Krytykują zbyt szybkie tempo prac minister Anny Zalewskiej i obalają edukacyjne mity. Między innymi te, że kiedyś trudniej było zdać maturę, a czteroletnie liceum jest gwarancją wyższego poziomu nauczania.
- Pracuję w szkole od 25 lat, nigdy nie żałowałem tego wyboru - mówi Mariusz Zyngier, nauczyciel przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół w Połańcu. Jest jedynym Polakiem wśród nauczycieli z szansą na zdobycie Global Teacher Prize.
- Polskiej szkole potrzebna jest zmiana. Reforma edukacji jest pilna i konieczna. Jest dobrze przygotowana i przemyślana - zapewniała Marzena Machałek, posłanka PiS. We wtorek przed godz. 18 w Sejmie zaczęła się kluczowa dyskusja o przyszłości...
"Projekt wykazuje niekompetencję zespołu autorskiego, szczególnie jeśli chodzi o metodykę przedmiotową i psychologię rozwoju" - przekonują członkowie Rady Języka Polskiego.
Czy reforma edukacji może zostać cofnięta przez następny rząd? - Nie ma na to prostej odpowiedzi. Bo w jaki sposób, nie fundując dzieciom kolejnych lat chaosu, zwrócić im to, co zabiera im minister Zalewska? - rozmowa z Krystyną Szumilas, posłanką...
W tej kwestii wierzę samorządom, bo to one, a nie minister są pracodawcami nauczycieli.
Związek Miast Polskich w porozumieniu z innymi korporacjami samorządowymi zorganizował w Warszawie wysłuchanie publiczne w sprawie likwidacji gimnazjów. Samorządowcy zrobili je sami, bo posłowie PiS odmówili im takiego spotkania w Sejmie.
Literatura nie jest po to, żeby było fajnie, tylko żeby było mądrze. Jeśli dziecko ma się rozwijać, musi stawać przed problemem: ja tego nie rozumiem. A modne, popularne książki nie postawią pytań bez łatwych odpowiedzi, nie wyrobią nawyku myślenia....
W piątek po dwudniowej dyskusji projekt prawa oświatowego, które likwiduje gimnazja i przywraca ośmioletnie podstawówki, przyjęli posłowie. PiS, które ma większość, nie zgodziło się na żadne znaczące ustępstwa proponowane przez opozycję.
W nowym cyklu "Gazety Wyborczej" zapraszamy do redakcji nauczycieli, z którymi rozmawiamy na tematy dotyczące edukacji. W tym odcinku gościem Justyny Sucheckiej jest Izabela Saganowska, nauczycielka gimnazjalna z Mińska Mazowieckiego. Czy nowy kanon...
?Wyjaśnij, co podmiot liryczny ma na myśli, i uzasadnij, dlaczego to, co autor podręcznika, a następnie dokonaj rozbioru logicznego i gramatycznego wiersza?. Od września lekcja polskiego będzie przypominała ponury kabaret
Po likwidacji gimnazjów szkoły artystyczne zachowają obowiązujący w nich podział 6+6. Co ma zrobić dziecko, które po sześciu latach już nie chce grać na instrumencie? Rząd wymyślił pięcioletni okres przejściowy.
Reforma edukacji. Ministerstwo kultury chce zniszczyć ogólnokształcące szkoły muzyczne - tak uważają rodzice i nauczyciele z tych placówek. W czwartek w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej dzieci zagrają tak głośno, by usłyszeli ich...
Trzecie miejsce w UE w czytaniu, a szóste w matematyce zajęli polscy uczniowie w międzynarodowym teście PISA. - To dowód, że likwidacja gimnazjów jest złym pomysłem - komentują badacze i opozycja. Na Ministerstwie Edukacji wyniki nie zrobiły wrażenia
Spotkanie rodziców przeciwnych likwidacji gimnazjów z wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem nie trwało nawet kwadrans. - O czym mamy rozmawiać, gdy minister mówi, że nie ma żadnej możliwości zmian terminu reformy? - pytali rodzice.
Polskie 15-latki zajęły 22. miejsce w najnowszej edycji międzynarodowego badania PISA, które sprawdza umiejętności uczniów w posługiwaniu się wiedzą. Choć wyniki są gorsze niż w rekordowym 2012 r., wciąż jesteśmy w światowej czołówce.
Podstawy programowe przygotowane przez resort edukacji są przeładowane. - Nie widać korelacji między przedmiotami, tak jakby autorzy ze sobą nie rozmawiali - mówią nauczyciele.
Dotąd gremia naukowe słały do minister Anny Zalewskiej, która chce zlikwidować gimnazja, tylko listy krytyczne. Teraz minister dostała wsparcie - ?dalsze trwanie obecnego stanu rzeczy jest groźne dla przyszłości naszej Ojczyzny?.
Nastolatki nie przeczytają w szkole o samotności, uzależnieniach, chorobie czy przemocy. Kiedyś takiej literatury nie było. Dziś jest i młodzież chce o niej rozmawiać. Ale nowy kanon MEN unika trudnych tematów - mówi Zofia Zasacka z Instytutu Badań...
Posłowie PiS nie zgodzili się na spotkanie z samorządowcami w Sejmie, więc ci drudzy sami zorganizują wysłuchanie publiczne w sprawie reformy edukacji. W walce o gimnazja nie poddaje się też Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nie wyklucza...
Sensacyjne tytuły o pomijaniu Lecha Wałęsy w nowej podstawie programowej to niestety kolejna w ostatnich tygodniach edukacyjna postprawda.
Decyzja o odrzuceniu wysłuchania publicznego w sprawie reformy edukacji to coś ważniejszego niż złamana obietnica wyborcza. To strach, który widać w obozie rządzącym
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało nowe podstawy programowe, a wraz z nimi nową listę lektur. Wydłużyła się lista pozycji obowiązkowych, a do podstawówki wraca ?Pan Tadeusz? - dotąd omawiany w liceach.
Wnioski, by zorganizować wysłuchanie publiczne w Sejmie, złożyły PO, Nowoczesna i PSL, poparli je posłowie Kukiz'15.
- To już są docelowe podstawy programowe - poinformował wiceminister Maciej Kopeć na środowej konferencji prasowej. A to oznacza, że np. obecni szóstoklasiści przez dwa lata nowej ośmioletniej podstawówki będą wracali do treści, które już poznawali.
W środowym głosowaniu posłowie PiS, którzy mają w Sejmie większość, odrzucili wnioski opozycji o odstąpienie od likwidacji gimnazjów i dalszej pracy nad prawem oświatowym. Opozycja chce wysłuchania publicznego.
Rodzice wszystkich uczniów muszą zachować czujność, bo zmiany dotkną nawet przedszkolaków. 1 września 2017 r. miejsce nauki mogą zmienić nie tylko - tak jak jest teraz - szóstoklasiści (bo szli do gimnazjum).
Rząd PiS chce rozpocząć likwidację gimnazjów już od 1 września 2017 r. Anna Zalewska, która zaprezentowała swoją reformę edukacji w Sejmie, zabiega, by jeszcze w grudniu podpisał ją prezydent. To prawie 500 stron, które zmieniają 117 różnych ustaw
Projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej i fundacji Rzecznik Praw Rodziców dostał dofinansowanie z kancelarii premiera. Do października 2018 r. resort i fundacja będą prowadzić konsultacje w ramach wspólnego projektu.
Znamy wyniki TIMSS - prestiżowych międzynarodowych badań edukacyjnych 10-latków. Bardzo ciekawe są informacje o dzieciach, które zaczęły naukę w szkołach jako 6-latki.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.