Osoba pełniąca funkcję publiczną nie jest na Facebooku czy blogu osobą prywatną. Jej wolność słowa jest ograniczona przez pełnioną funkcję. Dwie takie osoby starły się w zeszłym tygodniu na Facebooku. Jedna nadużyła formy, druga - władzy.
- Skoro Kościół bierze wyłączną odpowiedzialność za treść katechezy w szkole, decyduje, kto naucza religii, to powinien wziąć odpowiedzialność za jej finansowanie - mówi Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte!", współorganizator akcji...
Od poniedziałku można zgłaszać kandydatów na pięć zwalniających się miejsc w Trybunale Konstytucyjnym. Byli prezesi TK apelowali do polityków o wczesne zgłaszanie i debatę. Na darmo.
Referenda w Polsce to żadna tam demokracja bezpośrednia. A jeśli, to mocno zapośredniczona politycznie: wszystko zostawiono do decyzji polityków. A ci nam referenda skutecznie zohydzają.
Senacki projekt ustawy wykonującej ?podsłuchowy? wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie wykonuje tego wyroku i jest niezgodny z prawem Unii - uważają Rządowe Centrum Legislacji i dwa ministerstwa.
Platforma może w Senacie bez problemu odrzucić politycznie niekorzystne dla niej referendum i jej wyborcy by to zrozumieli. Nie trzeba im wmawiać, że za odrzuceniem wniosku przemawiają jakieś względy formalne.
Senat zajmie się sprawą referendum prezydenta Dudy za tydzień. Marszałek Senatu chce wyjaśnień prezydenta i PKW.
Prof. Ewa Łętowska chce wyprocesować od sądu uzasadnienie wyroku w głośnej sprawie o gwałt.
Bez zakazu dyskryminacji, wolności prasy, równego dostępu do służby zdrowia. Za to z prowokacją policyjną podniesioną do rangi wartości konstytucyjnej.
Ministerstwo Zdrowia zakazało klinikom stosującym zapłodnienie in vitro wszczepiania samotnym kobietom ich własnych zarodków (napisaliśmy o tym w czwartkowej ?Wyborczej?). Ustawa regulująca zapłodnienie in vitro nie przewiduje możliwości korzystania...
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że poprosi Senat o rozpisanie kolejnego referendum - w dniu wyborów parlamentarnych 25 października. Co o tej decyzji myślą konstytucjonaliści i politycy?
Ministerialny zakaz wszczepiania zarodków ich samotnym matkom jest przeciw tym zarodkom, przeciw matkom i logice.
Czy polskie prawo powinno postawić granice wieku dla zapłodnienia in vitro? W Europie to 40-45 lat. A w Polsce ok. 30 proc. zapłodnień wykonuje się u kobiet w wieku ponad 50 lat. - Każdy sam wyznacza granice rozsądku we własnej prokreacji - mówi...
Kobiety rodzące z in vitro po pięćdziesiątce stanowią 30 proc. korzystających z tej metody. To deklaracje klinik in vitro, naprawdę może ich być więcej. Polska ustawa o in vitro nie stawia granicy wieku.
Sześćdziesięcioletnia polska aktorka urodziła bliźnięta. Co roku w Polsce dzięki in vitro rodzi kilkadziesiąt kobiet po menopauzie. Czy lekarze powinni wykonywać takie zabiegi?
Czy szykuje się nam rywalizacja prezydenta z rzecznikiem praw obywatelskich i alternatywny wymiar sprawiedliwości? Dudapomoc ma się stać częścią Kancelarii Prezydenta, jako biuro interwencyjne.
Miesiąc temu fundacja Estera we współpracy z polskim rządem ściągnęła z Syrii do Polski 50 rodzin syryjskich chrześcijan. To bezprecedensowa operacja. Co dalej?
Skoro więc referendum się odbędzie i musimy na nie wydać te sto milionów złotych, to czemu za te same pieniądze mieć mniej, skoro można więcej?
- Jak wygramy wybory, to jest cały zespół, który w uzgodnieniu z Episkopatem wprowadzi takie zmiany, żeby ludzie mogli mieć dzieci - zapowiedział w Radiu Kraków senator PiS Stanisław Kogut po podpisaniu przez prezydenta Komorowskiego ustawy o in...
Adam Bodnar został nowym rzecznikiem praw obywatelskich. Łatwo nie było: w Senacie przeszedł dwoma głosami. To pokazuje, że także w sprawie rozumienia praw i wolności obywatelskich Polska jest podzielona.
Senat wprowadził poprawki do ustawy o uzgodnieniu płci. Jedna z nich może znacznie wydłużyć postępowanie i zagrozić dobru dziecka.
Senatorowie przez dwie godziny przesłuchiwali Adama Bodnara, kandydata na rzecznika praw obywatelskich. Najbardziej interesowała ich sprawa związków jednopłciowych. Głosowanie dziś.
Senat chce zakazać organizacjom pozarządowym promowania się za pieniądze z 1 proc. podatku. Senatorowie nie sprawdzili, że problem nie istnieje. - Tak się w Polsce stanowi prawo - mówi dyrektorka Fundacji Batorego Ewa Kulik-Bielińska.
Na tym posiedzeniu Sejm ostatecznie uchwali ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej. To sukces, bo prace nad nią trwały kilkanaście lat. Niestety, to ustawa niewykorzystanej szansy.
Korekta płci oczywiście wywołuje reakcje otoczenia. Ale za to, czy będą w duchu ksenofobii i moralnego potępienia, czy chrześcijańskiej miłości bliźniego, odpowiada też Kościół. Rozmowa z Anną Grodzką, posłanką niezależną, dawniej w Ruchu Palikota,...
Czemu rząd wozi ze sobą stoły i krzesła? - Żeby posiedzenie nie było nagrane - wyjaśnia wiceminister Rafał Trzaskowski. Niezbyt zręczne to wyjaśnienie, bo nieuchronnie kojarzy się z restauracyjnymi podsłuchami ministrów i sugeruje, że na posiedzeniu...
Słowo "rodzina" pochodzi od "rodzić". Czyli musi być to związek, z którego się coś rodzi. A słowo "bielizna" pochodzi od tego, że musiała być biała. Tylko że teraz wielu ludzi wiąże się bez zamiaru posiadania dzieci, a bielizna jest we wszystkich...
Kandydaci na prokuratora generalnego enigmatycznie przedstawiają pomysły na prokuraturę: ma być sprawna i doceniana przez opinię publiczną.
Nigdy chyba nie było tak zażartego sporu o kandydata na urząd rzecznika praw obywatelskich jak w przypadku Adama Bodnara. Choć rzecznik praktycznie nie ma władzy - nie może nic nikomu kazać, nic załatwić, może tylko apelować, przekonywać i pisać...
Senat ratuje policję i służby przed utratą prawa do inwigilacji. Ale już nie naszą prywatność - sięganie po billingi pozostanie bez kontroli. Nowoczesne środki inwigilacji też.
Sejm wybrał w piątek Adama Bodnara na rzecznika praw obywatelskich. Dostał 239 głosów, jego kontrkandydatka Zofia Romaszewska - 155. Przeciw zagłosowało 11 posłów PO.
Trybunał Praw Człowieka nakazał ustanowienie we Włoszech instytucji związków partnerskich. Ale wyrok na tyle odwołuje się do włoskiej specyfiki, że nie można go uznać za nakaz legalizacji związków jednopłciowych przez te kraje Rady Europy...
Czy ciało w stanie śmierci mózgowej to nadal osoba, czyli człowiek, który posiada niezbywalną i przyrodzoną godność ludzką? Czy po prostu zwłoki? - rozmowa z prof. Zbigniewem Szawarskim
Przerobienie logo Allegro w ramach krytyki handlowania na tym portalu nazistowskimi gadżetami było uprawnioną krytyką w interesie publicznym - orzekł Sąd Najwyższy.
Dziś Sejm zdecyduje, czy Adam Bodnar zostanie nowym rzecznikiem praw obywatelskich.
Trudno się oprzeć pokusie zgłoszenia postulatu, żeby w wyborach do parlamentu wprowadzić cenzus wykształcenia
Sejmowi myśliwi odrzucili wszystkie poprawki do ustawy łowieckiej. Uznali, że 13-letnie dzieci są wystarczająco dojrzałe, by uczyć się zabijania zwierząt.
Tylko kilka osób zgłosiło swoją kandydaturę na nowego prokuratora generalnego. Krajowa Rada Sądownictwa nie chce jednak ujawnić nazwisk ani nawet liczby kandydatów.
Ustawa o języku migowym praktycznie nie działa - wynika z kontroli NIK. Urzędnicy nie rozumieją, że nie można się dobrze porozumieć z osobami głuchoniemymi, pisząc na kartce.
Handlarz dopalaczami puszczony przez sąd wolno, gdy ofiary dopalaczy masowo trafiają do szpitali, a niektóre umierają. Opinia publiczna i minister sprawiedliwości domagają się wyjaśnień. Sąd (rejonowy w Katowicach) odpowiada: sorry, takie mamy...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.