Prezydent przedstawił wczoraj koncepcję prawa rządzącej większości do anihilacji aktów poprzedniej władzy i koncepcję, wedle której partii rządzącej należy się większość w Trybunale Konstytucyjnym.
Trybunał Konstytucyjny: PiS-owska nowelizacja ustawy o Trybunale narusza niezależność Trybunału i niezawisłość sędziów.
Prezydent przedstawił we wtorek koncepcję prawa rządzącej większości do anihilacji aktów poprzedniej władzy i koncepcję, wedle której partii rządzącej należy się większość w Trybunale Konstytucyjnym.
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. nowelizacji ustawy o Trybunale przygotowanej i przyjętej przez PiS. Wyrok przedstawił sędzia Piotr Tuleja. Przedstawiamy najważniejsze wątki wyroku.
Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy pięć skarg na PiS-owską nowelizację ustawy o TK. PiS i prezydenccy urzędnicy twierdzili, że to wyjaśni sytuację z sędziami. Ale już ją sami sobie wyjaśnili.
Prezydent Andrzej Duda nie zaprzysięgnie trzech sędziów wybranych do Trybunału Konstytucyjnego przez poprzedni Sejm. Poinformowała o tym w Radiu TOK FM jego minister Małgorzata Sadurska, potem powtórzył to rzecznik prezydenta Marek Magierowski.
Andrzej Duda będzie już nie tylko wykonawcą woli prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Stał się jego zakładnikiem. Złamał konstytucję i tylko od woli prezesa zależy, czy stanie przed Trybunałem Stanu.
Prezydent od początku listopada nie zaprzysięga sędziów wybranych do Trybunału Konstytucyjnego przez poprzedni Sejm. 3 grudnia Trybunał orzekł, że ma obowiązek niezwłocznie przyjąć ślubowanie sędziego wybranego przez Sejm, a interpretacja, że może...
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego obowiązuje od momentu ogłoszenia. Przyjęto, że ?ogłoszeniem? jest druk sentencji w Dzienniku Ustaw. A o druku decyduje rząd.
Wielu zadawało sobie pytanie: kto następny? Chyba już wiadomo. I nie jest to zaskoczeniem.
Minął drugi tydzień wojny rządu i parlamentu z Trybunałem Konstytucyjnym. Przed nami nowy tydzień. I zapewne nie ostatni. PiS idzie na zwarcie. Nie ma dla niego bram ni kordonów.
- Wyrok w państwie prawnym musi być wykonany i od tego nie ma odwołania. Nie jest dla mnie do pomyślenia, że prezydent go nie wykona. Sędziowie wybrani przez poprzedni Sejm nie są nawozem historii, który można rozsiać po polu. Trybunał orzekł, że...
Trzech sędziów Sejm poprzedniej kadencji powołał zgodnie z prawem, dwóch - łamiąc konstytucję. Prezydent ma obowiązek niezwłocznie zaprzysiąc sędziów
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego otwiera pole do kompromisu: prezydent zaprzysięga trzech sędziów czekających na to od listopada, a dwóch z pięciu wybranych i zaprzysiężonych w środę orzeka w Trybunale. Kończy się konstytucyjny kryzys.
Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy skargę na ustawę o TK, na podstawie której poprzedni Sejm wybrał pięciu sędziów. Jakie mogą być tego skutki, skoro nowy Sejm wybrał kolejnych pięciu sędziów?
Za chwilę będziemy mieli tu 13 grudnia - wołała legenda ?Solidarności? Henryka Krzywonos przed wyborem przez PiS jego kandydatów do TK
Niewiele wynikło z wczorajszego spotkania u prezydenta w sprawie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Za to Trybunał zakazał Sejmowi wybrania nowych sędziów do czasu rozstrzygnięcia Trybunału.
W sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego nie samo ułaskawienie jest najistotniejsze. Według konstytucji prezydent może ułaskawić od skutków skazania.
W poniedziałek uchwałę przyjęła Rada Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego - uczelni, na której prezydent Andrzej Duda formalnie jest zatrudniony. Rada "wyraża głęboki niepokój związany z wydarzeniami wywołanymi przez najwyższe organy...
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy 3 grudnia skargę na ustawę o Trybunale Konstytucyjnym uchwaloną w czerwcu przez parlament poprzedniej kadencji. Dowiem się, czy ustawa, na podstawie której poprzedni Sejm wybrał pięciu sędziów TK, jest zgodna z...
Mimo prezydenckiego ułaskawienia akta sprawy dostał sąd odwoławczy. Być może Sąd Najwyższy oceni, czy prezydent w ogóle może umarzać postępowania sądowe.
Mimo prezydenckiego ułaskawienia akta jego sprawy dostał sąd odwoławczy. Może zadać pytanie prawne Sądowi Najwyższemu, jak traktować to nietypowe ułaskawienie
Sejm i rząd nie przedstawiły stanowiska w sprawie skargi na ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Zrobili to jedynie prokurator generalny i rzecznik praw obywatelskich.
Osoby, które zgodzą się teraz kandydować do Trybunału, będą przez świat prawniczy ocenione jako uczestnicy bezprawnej procedury. Prawdopodobnie więc PiS wyznaczy do roli sędziów swoich polityków
Pięć par chce przed Trybunałem w Strasburgu wywalczyć prawo do legalizacji związków jednopłciowych w Polsce.
Politycy zawiedli, może pomogą sądy? Pięć par chce ostatecznie przed Trybunałem w Strasburgu wywalczyć prawo do legalizacji związków jednopłciowych w Polsce
Sejm jest władzą najwyższą - mówi PiS. Na razie nie jest, bo najwyższą władzę w Polsce ma konstytucja. To jej mają być podporządkowane działania innych władz, w tym ustawodawczej. Konstytucja ma być zmieniona.
Politycy zawsze grali ustawą zasadniczą. A ludzie, choć cenią prawa i wolności, patrzą tylko, co mogą z niej mieć dla siebie. Z Wiktorem Osiatyńskim* rozmawia Ewa Siedlecka.
Nowa władza działa w trybie stanu wyjątkowego, więc w każdej chwili może zwołać kolejne posiedzenie Sejmu i wybrać sędziów do Trybunału Konstytucyjnego w sposób pozaprawny.
PiS uchwałami Sejmu unieważnił wybór każdego z pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany przez poprzedni Sejm. Prawnie to coś w rodzaju lewitacji.
Tak twierdzi prezydencki minister Andrzej Dera w Radiu RMF. Chodzi o sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, których kadencja rozpoczęła się 7 listopada, a prezydent dotąd ich nie zaprzysiągł. Podpisał natomiast blitz-nowelizację ustawy o TK...
Krajowa Rada Sądownictwa zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego uchwaloną w zeszłym tygodniu przez Sejm zmianę ustawy o TK. Potępiła też ataki na sędziów.
Czy sądy w Polsce są niezależne? Według konstytucji - tak. Ale ostatnie dni pokazują, że ta niezależność jest zagrożona, a konstytucja traci oparcie polityczne - mówiono podczas konferencji zorganizowanej przez KRS, RPO i Stowarzyszenie Sędziów...
- Politycy zastraszają sędziów i atakują Trybunał Konstytucyjny. Historia uczy, że deprecjonują rozmaite instytucje, by je likwidować lub podporządkować - mówi sędzia Waldemar Żurek, członek i rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
- Sądy konstytucyjne powstały po doświadczeniach nazizmu i totalitaryzmów europejskich. Były odpowiedzią na to, że demokratycznie wybrana większość nie może wszystkiego - mówi prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego
Helsińska Fundacja apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zaskarżenie PiS-owskiej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent podpisał ustawę w piątek, ale może ją posłać do Trybunału także po podpisaniu.
PiS przejmuje władzę sądowniczą. Jedyną, której nie mógł dostać od wyborców. Więc bierze ją sobie sam.
PiS wypowiedział posłuszeństwo prawu. Tworzy własne. Mamy więc sytuację, gdy jeden wali w mordę, a drugi, leżąc na ziemi, mówi: "Tak się nie robi". Nie robi się. Tylko co z tego?
Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przyjęta została w piątek przez Senat, po nocnych obradach. Natychmiast podpisał ją prezydent i ukazała się w piątek w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 4 grudnia.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.