Z okazji 50-lecia GKS-u Tychy klub wspólnie z Miejskim Centrum Kultury przygotował trójwymiarową animację.
Drugi dzień mistrzostw świata sztafet na Stadionie Śląskim w Chorzowie przyniósł kolejne medale dla reprezentacji Polski. Złoto wywalczyła sztafeta 4x200 metrów kobiet.
Na Stadionie Śląskim rozpoczęły się w sobotę mistrzostwa świata sztafet. Nasi reprezentanci zdobyli złoto już w pierwszym finale.
Jastrzębski Węgiel ograł ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle i zdobył drugie złoto w historii klubu.
Szpital tymczasowy w starym hangarze na lotnisku w Pyrzowicach był gotowy już w listopadzie. Pacjentów zaczął przyjmować z końcem marca. Teraz jest niemal pełny.
Pracownice niektórych śląskich przychodni odsyłają chętnych na szczepienie na koronawirusa, którzy chcą zarejestrować się telefonicznie.
Od piątku seniorzy mogą zapisywać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Nie jest łatwo, bo seniorzy powyżej osiemdziesiątki rzadko korzystają z internetu, a przez telefon bardzo trudno się dodzwonić.
Szczecin: "Od 8 rano próbuję zarejestrować 84-letnią ciocię. W dwóch miejscach nie udało się telefonicznie. Stoję w kolejce do trzeciego punktu szczepień". Wrocław: "Mamy tylko 30 dawek, koniec zapisów. Proszę przyjść za tydzień". Rzeszów:...
W Katowicach policja znowu broniła dostępu do katedry. Do protestujących wyszedł jednak nieoczekiwanie ksiądz.
W pierwszy dzień lata wreszcie zainaugurowano lekkoatletyczny sezon startowy. Na Stadionie Śląskim zobaczyliśmy pierwszy mityng lekkoatletyczny, który odbył się w Polsce w czasie pandemii koronawirusa. Zawody o nazwie "Królowa sportu wraca na...
Mieszkańcy m.in. Śląska Cieszyńskiego spotkali się w poniedziałek po południu na moście Przyjaźni łączącym Cieszyn i Czeski Cieszyn, by zaprotestować przeciwko zamknięciu granicy dla mieszkańców województwa śląskiego.
Budowa centrum przesiadkowego przy ul. Sądowej już się zakończyła. To nowy dworzec autobusowy dla Katowic. Prezydent Marcin Krupa mówi, że chce otworzyć dworzec dla mieszkańców w wakacje. - W tym jednak przypadku mówimy głównie o autobusowych...
W dawnej fabryce Defum w centrum Dąbrowy Górniczej pianista Tymoteusz Bies grał w piątek utwory mistrzów romantyzmu: Fryderyka Chopina i Franciszka Schuberta. W tej niecodziennej dla artystów scenerii zatańczyła Judyta Pakulska.
Około 800 maturzystów ze wszystkich szkół średnich w Zabrzu odtańczyło w czwartek na placu Warszawskim poloneza. Tancerze idący w pierwszych parach założyli szlacheckie kontusze, reszta uczniów przyszła w kurtkach.
Czas radości, zabawy i niepokoju. Czas wyborów, dumy i straconych szans, czas żałoby. Jaki był kończący się 2019 rok w Śląskiem? Przypominamy niektóre wydarzenia utrwalone na zdjęciach fotoreportera "Wyborczej" Grzegorza Celejewskiego.
- Najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia - podała Polska Spółka Gazownictwa. W Prokuraturze Okręgowej w Bielsku-Białej wszczęto śledztwo w sprawie katastrofy. W akcji ratunkowej w Szczyrku...
W środę wieczorem w domu przy ul.Leszczynowej 6 Szczyrku doszło do wybuchu gazu. Akcja ratownicza trwała całą noc. Wzięło w niej udział ponad dwustu strażaków. Z gruzów wydobyto ciała czwórki dzieci i czterech dorosłych
W Rudzie Śląskiej odbył się turniej mistrzostw Polski kobiet w rugby siedmioosobowym. Udział wzięło dziesięć kobiecych zespołów. Mecze kobiet przynoszą mnóstwo emocji, warto je oglądać. W finale zwyciężyły Biało-Zielone Ladies Gdańsk, które pokonały...
W Katarze odbywają się Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. To pierwszy taki turniej zorganizowany tak blisko równika. Sportowcom dają się we znaki wysokie temperatury i duża wilgotność. Konkurencje wymagające dużej wytrzymałości są organizowane nocą.
Ponad 25 tysięcy widzów oglądało lekkoatletyczny Memoriał Kamili Skolimowskiej. Były emocje, warto było przyjść na Stadion Śląski
Organizatorzy Marszu Równości w Katowicach szacują, że wzięło w nim udział co najmniej 6 tys. osób. Takiej frekwencji jeszcze w historii marszu nie było!
W nocy w centrum Katowic odbyła się próbna defilada żołnierzy, przed zaplanowanym 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. Nocne przejście żołnierzy ulicami miasta obserwowały setki osób.
Przybycie kompanii na Jasną Górę Adriana Głębockiego - o obrazie ze zbiorów Muzeum w Częstochowie opowiada Katarzyna Sucharkiewicz
Skoczkowie wreszcie wrócili! W sobotę Polacy w świetnym stylu wygrali konkurs drużynowy. W niedzielę, w konkursie indywidualnym najlepszy był 19-letni Słoweniec Timi Zajc. Na drugim miejscu wylądował Dawid Kubacki, a na piątym - Piotr Żyła.
Tancerka, obraz Jana Hrynkowskiego, znajduje si,ę w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dzieło ma już sto lat i wciąż zachwyca nowatorską formą i ekspresją.
Rzeźba Przodownica pracy od ponad pół wieku stoi w Tychach. Jej autorem jest Stanisław Marcinów
Wiele zależy od tego, czym chcemy się chwalić poza granicami regionu i kraju. Dla niektórych Śląsk to tylko ?łosprawianie wiców?, inni wiedzą zaś, że mamy tu wiele perełek, np. we wspomnianej już dziedzinie architektury. Pokazywanie takich miejsc...
W Bielsku-Białej odbył się mecz, który długo będziemy pamiętać. Niezwykłe zwroty akcji: w ósmej minucie doliczonego czasu do drugiej połowy Senegal prowadził 2:1. W 121 minucie. było już 3:2 dla Korei Południowej. Skończyło się 3:3 i o awansie...
Obraz św. Barbary to nie tylko wyraz kultu świętej, patronki górników, ale także wyjątkowy zapis procesu industrializacji Górnego Śląska, który miał początek w Tarnowskich Górach
Bożena i Bogusław Chorąży z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej opowiadają o kaflach, które odkryto w trakcie prac archeologicznych. Na pozór to zwykłe przedmioty, ale nawet te uszkodzone są piękne i wiele można się z nich dowiedzieć.
Widzimy 25 postaci w różnym wieku. Są odziane w szaty, zajęte rozmową, zabawą, okazują macierzyńską miłość, zamyślone lub zapatrzone w dal. Tylko niewiele osób rozpozna w tym dziele Wielką Rodzinę Marii Panny lub inaczej Święte Pokrewieństwo.
Patrzymy na nieduży obrazek. Wiejska sceneria z majestatyczną panoramą Tatr i Śpiącym Rycerzem. Poświęcać artykuł tak skromnemu i pospolitemu widokowi? Jak najbardziej, ale kompozycja z kolekcji Muzeum Częstochowskiego skradła moją uwagę z zupełnie...
Joanna Szeligowska-Farquhar z Muzeum Śląskiego opowiada o jednym z najosobliwszych dzieł sztuki w zbiorach tej placówki. Maria Pinińska-Bereś stworzyła gorset z papier mâché.
W Wiśle otwarto w czwartek odnowiony budynek dworca kolejowego. Piękny zabytek znowu służy turystom.
Fantastyczna figura kobiety o czterech rękach, powiązana z wizerunkiem globu, po którym wędruje ślimak winniczek. Tylko artysta wizjoner mógł wymyślić tak karkołomny puchar zawodów balonowych. Jego model można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Śmiergusty to jeden z najciekawszych wielkanocnych zwyczajów na Podbeskidziu. W świąteczny poniedziałek na rynku w Wilamowicach spotykają się kolorowi przebierańcy.
Eugenia zdjęła buty ze zmęczonych nóg, bezpretensjonalnie podciągając kolana pod brodę. Światło małej lampki wyostrzyło jej rysy, nadało włosom czerwonawy odcień i podkreśliło zieleń oczu. I wtedy usłyszała dolatujący z sąsiedniego pokoju...
Tegoroczna wystawa orchidei i roślin owadożernych ma wymiar symboliczny, bo po raz ostatni odbywa się w starych "murach" Egzotarium. Wybudowana w latach 50. XX wieku konstrukcja zostanie wyburzona i postawiona od nowa.
Katowice dołączyły do miast, które mają tężnię solankową. Ta w Parku Zadole kosztowała ok. 2,6 mln zł.
Jeśli chcecie zobaczyć narodziny nowoczesnego Sosnowca, powinniście pójść do kościoła katedralnego i spojrzeć na dzieło Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.