Ponad 1100 kontroli przeprowadzili już strażnicy miejscy, sprawdzający, czym krakowianie palą w piecach. Jest lepiej, niż było, ale do ideału wciąż daleko - przyznaje straż. W piecach wciąż lądują śmieci, meble i plastik.
Komisja Europejska wyliczyła, że zanieczyszczenie powietrza spowodowane głównie przez spalanie węgla kosztuje Polskę rocznie 26 mld euro - 6 proc. naszego PKB. Rząd PiS tych kosztów nie uwzględnia, bo Polska musiałaby ograniczyć udział węgla w...
Podczas Światowych Dni Młodzieży ratownicy medyczni pomogli setkom pielgrzymów. Teraz dyrekcja pogotowia ratunkowego obciąża ich kosztami zagubionego pulsoksymetru wartego... około 220 zł!
Organizacje pozarządowe składają skargę do Komisji Europejskiej na rakotwórczy benzo(a)piren. Stężenia trującej substancji od wielu lat są niezgodne z prawem i przekraczają dopuszczalne normy. Tymczasem benzo(a)piren jest na liście największych...
Słowacja zamierza mierzyć poziom zanieczyszczeń powietrza na granicy z Polską. Chce wiedzieć, ile pyłów napływa do ich kraju ze Śląska i Małopolski.
Niemiecka prasa pisze o polskim smogu: "Podczas gdy rządy innych krajów starają się coraz bardziej znaleźć alternatywy dla zabójczego dla ludzi i klimatu węgla, polski rząd nawet nie myśli o energetycznej rewolucji. Wręcz przeciwnie" - napisał...
Władze Małopolski przygotują trzecią uchwałę antysmogową. Zamierzają w niej zakazać stosowania niskiej jakości paliw w Krakowie do czasu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem w mieście.
Co będzie po zniknięciu gimnazjów? W Krakowie zmieni się całkowicie sieć szkół. Część zostanie połączona, część przekształcona. 15 lutego radni będą głosować nad przygotowanymi przez władze miasta zmianami.
Jacek Majchrowski napisał do marszałka Jacka Krupy list, aby do uchwały antysmogowej dla Małopolski włączyć Kraków. Prezydent chce zakazu spalania odpadów węglowych do momentu, gdy w Krakowie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem....
Producenci kotłów węglowych rozpoczęli wyprzedaże. Chcą szybko sprzedać piece, których montaż od lipca będzie w Małopolsce zakazany. - To szkodzi powietrzu - mówią eksperci. A producenci odpowiadają: - Musimy dbać o nasze interesy.
Niespełna trzy tygodnie temu wicepremier Mateusz Morawiecki szumnie zapowiadał wielki program walki ze smogiem, w tym najważniejsze rozporządzenie dotyczące norm jakości paliw stałych. Przepisy, owszem, będą, ale jakości powietrza nie poprawią.
Przygotowane przez Ministerstwo Energii normy jakości paliw stałych nie pomogą w walce ze smogiem. Rozporządzenie zapowiadane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego dopuszcza do użytku najgorszej jakości węgiel
Rząd zapowiada wymianę kotłów węglowych i zakaz palenia mułami, Małopolska wprowadza uchwałę antysmogową, Śląsk też chce przyjąć przepisy ograniczające smog. A jak chronić wnętrze swojego domu czy mieszkania przed zanieczyszczonym powietrzem?
We wtorek wojewoda Małopolski wprowadził najwyższy stopień alarmu smogowego. Na ulicach zaroiło się od pieszych i rowerzystów w maskach antysmogowych, a kierowcy za darmo korzystają z komunikacji miejskiej. W czwartek alarm w Krakowie został...
Urzędnicy w czasie alarmu smogowego mogliby zakazać palenia w ponad 12 tys. krakowskich kominków. Ale nie chcieli tego... miejski doradca ds. jakości powietrza Witold Śmiałek i wojewoda Józef Pilch.
Aby oszczędzić zdrowie czytelników, Wojewódzka Biblioteka Publiczna ogłosiła: w czasie smogu nie naliczamy opłat za przetrzymywanie książek.
Dzieci, które oddychają smogiem, częściej chorują na astmę, mają gorsze wyniki testów na inteligencję i problemy z koncentracją. Dorośli częściej chorują na raka, grożą im zawały.
W domu zainstaluj oczyszczacz powietrza, a wychodząc na zewnątrz, załóż maseczkę antysmogową - w starciu ze smogiem to możemy zrobić, by choć trochę się ochronić przed trucizną w powietrzu
Najpierw był Kraków. Potem cała Małopolska. Teraz uchwały antysmogowe chcą przyjąć władze Śląska, Dolnego Śląska i Mazowsza. Samorządy zabrały się na całego do walki ze smogiem.
Od kilku dni smog w Krakowie nie odpuszcza. Jest źle, a może być jeszcze gorzej. W sobotę kierowcy będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej za darmo - według ekspertów średnie dobowe stężenie pyłu może w Krakowie przekroczyć 200 mikrogramów na...
W poniedziałek radni sejmiku przyjęli historyczne dla Małopolski przepisy: uchwałę antysmogową. Jednym głosem poparli ją radni PO, PSL i PiS. Nie da się ukryć - to wielki przełom w mentalności radnych.
Historyczny dzień dla Małopolski! Radni sejmiku przyjęli uchwałę antysmogową dla całego regionu. Już od lipca nie będzie można spalać miałów węglowych oraz palić w piecach niespełniających unijnych standardów.
Tylko w 2016 r. w Małopolsce przybyło około 13 tys. pieców "kopciuchów", które zatruwają zdrowie mieszkańców zanieczyszczeniami. Dziś radni sejmiku zdecydują, czy chcą dalej na to pozwalać.
Tylko nowoczesne kotły i zakaz stosowania odpadów węglowych - Małopolska chce być pierwszym województwem, w którym wprowadzona zostanie uchwała antysmogowa.
Nowoczesna chce dymisji ministra zdrowia za to, że lekceważy smog i ogłasza swój dekalog antysmogowy. Robi to w dniu, w którym w Małopolsce poziom stężenia zanieczyszczeń przekracza normy czterokrotnie.
Jeśli rząd chce walczyć ze smogiem, musi się zmierzyć z lobby górniczym, które sprzeciwia się przepisom jakościowym dla węgla, bo mogłyby uderzyć w jego interesy.
Polska jest największym producentem kotłów na paliwa stałe w Europie. Te nowoczesne, spełniające unijne normy idą głównie na eksport, a do polskich domów trafiają "kopciuchy".
"Potrzebne są Polsce normy jakości węgla i standardy emisji kotłów" - piszemy od wielu lat na łamach "Wyborczej". Teraz wreszcie rząd obiecuje, że zajmie się trującym problemem Polaków. Najwyższy czas. Dłużej już nie możemy czekać. Dusimy się... No...
W ciągu dwóch miesięcy będą gotowe normy jakości paliw węglowych, a do końca kwietnia rząd przyjmie standardy dla kotłów na węgiel - takie decyzje zapadły na posiedzeniu rządu w sprawie smogu
Norwegowie pomogą Krakowowi walczyć ze smogiem, a PSL pomoże PiS. Prezydent Jacek Majchrowski podpisał porozumienie z norweskim Instytutem Badań Powietrza, a ludowcy przygotowali "Narodowy Program Antysmogowy".
Dofinansowanie wymiany pieców, normy jakości paliw oraz rozwijanie OZE - z takimi pomysłami na walkę ze smogiem idą do wicepremiera Morawieckiego ludowcy. Liczą, że problem zanieczyszczenia powietrza uda się rozwiązać "ponad politycznymi podziałami".
Standardy dla kotłów węglowych i normy jakości paliw to podstawowe działania, które Polska musi wdrożyć, jeśli chce ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Ale za tym musi iść też wsparcie mieszkańców w modernizacji domów.
Rząd wreszcie odniósł się do problemu smogu. Po tygodniu, w którym stężenie trujących pyłów w powietrzu przekraczało w Polsce nawet 2 tys. procent dopuszczalnej wartości, konferencję w tej sprawie zwołał minister środowiska Jan Szyszko. Czego...
Rząd wreszcie odniósł się do problemu smogu. Po tygodniu, w którym stężenie trujących pyłów w powietrzu przekraczało w Polsce nawet 2 tys. proc. dopuszczalnej normy, konferencję w tej sprawie zwołał minister środowiska Jan Szyszko. - Jeszcze w 2017...
Na przestrzeni 27 lat nie mieliśmy żadnego świadomego, odważnego polityka, który by powiedział: dość smogu. I wziąłby odpowiedzialność za zdrowie Polaków. Dopóki to się nie zmieni, powietrze w Polsce będzie zabijać. Z Andrzejem Gułą z Polskiego...
Obniżenie poziomów alarmowania o smogu spowodowałoby, że alarm byłby ogłaszany nagminnie. Tak Ministerstwo Środowiska uzasadnia odmowę obniżenia norm ogłaszania alarmów smogowych. Mimo apeli lekarzy.
Coraz więcej krakowian w czasie smogu korzysta z darmowej komunikacji i przesiada się z samochodów do tramwajów i autobusów - wynika z analiz ZIKiT. Urzędnicy mają nadzieję, że do tej metody walki ze smogiem mieszkańcy przekonają się tak samo jak do...
Od kilku dni z różnych stron Polski napływają informacje o dramatycznie zanieczyszczonym powietrzu. Ludzie od południa przez Śląsk po Łódzkie i Warszawę oddychają trującym koktajlem toksyn.
- Nie wychodźmy z domu. Zakładajmy maskę, jeśli już musimy wyjść. Nie wietrzmy mieszkań, bo w środku powietrze jest lepsze o ok. 30 proc. Nie uprawiajmy sportu na zewnątrz. Oczyszczajmy śluzówkę wodą morską albo solą fizjologiczną. I jeśli mamy...
Przez smog cierpimy wszyscy. I wszyscy powinniśmy jeździć komunikacją miejską za darmo, gdy wskazania są wysokie. To powinien być nasz przywilej za to, że płacimy podatki w zanieczyszczonym mieście. Mieście, które niszczy nasze zdrowie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.