Radni będą dziś głosować nad stworzeniem planu, który uratuje hektar zieleni przy Domu Zasłużonego Kombatanta. Potrzebny jest nowy plan zagospodarowania, bo poprzedni uchylił sąd.
Zdewastowane podgórskie schody dotąd nie doczekały się remontu, dlatego miejscy aktywiści skrzyknęli się, by upiększyć je roślinami. Pomogą im uczniowie z włoskiej szkoły. Namówił ich do tego mieszkający w Krakowie Szkot.
Czołówka nacjonalistycznej sceny muzycznej zagra w sobotę w ruinach ogrodzienieckiego zamku za zgodą lokalnych władz. W Krakowie w weekend pokazano, że można walczyć z ksenofobią.
Po protestach fanów na Facebooku klub Rotunda odmówił wynajęcia lokalu na sobotni koncert polskich zespołów sceny nacjonalistycznej. Ostatecznie impreza odbyła się w barze Boss Kebab.
Zachwaszczona działka na rogu Piłsudskiego i Straszewskiego wreszcie przestanie straszyć. Inwestor zdobył pozwolenie na budowę plomby, którą zacznie stawiać jeszcze w tym roku.
Rynek napojów energetycznych i izotonicznych w Polsce osiągnął w ostatnim roku wartość 1,2 mld zł. Celebryci i politycy wykorzystują je do promocji. Niebawem ma się pojawić nawet napój Żołnierze Wyklęci.
Do końca roku deweloper złoży wniosek o pozwolenie na budowę pięciopiętrowych bloków i biurowca wokół zabytkowego fortu Luneta Warszawska. Pozwala mu na to plan zagospodarowania. Mieszkańcy alarmują: - Zabuduje naszą enklawę zieleni!
Apel do prezydenta Krakowa podpisali m.in. ks. Adam Boniecki, Andrzej Seweryn, Adam Zagajewski, prof. Andrzej Zoll. Chcą, by na placu przed Galerią Krakowską stanęły sylwetki prof. Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Zespoły polskiej sceny nacjonalistycznej nie zagrają w Rotundzie. - Kiedy rozpętała się dyskusja na Facebooku, zdecydowaliśmy się koncert odwołać - tłumaczy dyrekcja klubu. Nacjonaliści nie rezygnują jednak z organizacji imprezy.
Marszałek województwa małopolskiego w ostrych słowach ocenił to, że wojewoda Józef Pilch rozwiązał umowę w sprawie wspólnej organizacji świąt państwowych z urzędem marszałkowskim. - Wszystkie święta państwowe zostaną teraz zawłaszczone przez partię...
Urzędnicy żądają od firmy Prosmed, by zdemontowała piec do kremacji, który kilka lat temu wybudowała przy szpitalu im. Żeromskiego. - Mamy go wynieść przed budynek? To kosztuje mnóstwo pieniędzy - żalą się w firmie.
Wiceminister rozwoju zachęcał krakowskich samorządowców, by sami złożyli projekt budowy metra do tzw. planu Junckera. Ale nie ma go na liście tych, które wspiera rząd. Samorząd zgłosił natomiast Trasę Łagiewnicką.
Wojewoda Józef Pilch z PiS wypowiedział samorządowi wojewódzkiemu, gdzie władzę ma koalicja PO-PSL, umowę o współpracy przy organizacji obchodów świąt państwowych. - PiS chce zawłaszczyć uroczystości dla siebie - komentują małopolscy samorządowcy.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uważa, że nie ma potrzeby doprecyzowania definicji "aparthotelu" - o co wnosiły władze Krakowa, które spierają się z inwestorem chcącym wybudować taki obiekt przy Błoniach.
O gustach lepiej nie dyskutować, ale o ładzie przestrzennym już trzeba. Żeby zrozumieć, jak jedno z drugim może się rozminąć, najlepiej iść na ul. Szujskiego. Powstaje tam hotel, który w niewielkim stopniu nawiązuje do otoczenia.
Służby ochrony środowiska nie zgłoszą sprawy dawnego kamieniołomu w Bodzowie organom ścigania. Inspektorzy uważają, że "porządkując teren" inwestor nie złamał prawa obowiązującego w parku krajobrazowym.
Kiedy dzieci z krakowskich szkół usłyszą pierwszy dzwonek, Zarząd Zieleni Miejskiej podpisze umowę na realizację placu zabaw na Plantach. Tym samym sukcesem kończymy akcję "Wyborczej" - Plan dla Plant.
Nie nadzór budowlany, ale regionalne służby ochrony środowiska zdecydują, czy za "przygotowanie inwestycji" w parku krajobrazowym właścicielowi działki wymierzyć karę. Urzędnicy przyznają, że zmienił ukształtowanie terenu, a tego nie było wolno mu...
Mieszkańcy Czyżyn z niepokojem obserwują wykopy na działce, gdzie rośnie 51 drzew, o które walczyli przez kilka miesięcy. - Nie chcemy, by deweloper doprowadził do ich uschnięcia - mówią.
Znika stara architektura Krowodrzy. Inwestor ma pozwolenie na "rozbudowę i nadbudowę" domu z lat 20., ale postanowił zrównać go z ziemią. W miejsce willi postawi kompleks apartamentów.
- Ponad tysiąc pracowników zostało pozbawionych pensji i sprzedanych firmie krzak - grzmiał Adrian Zandberg w Krakowie. Partia Razem w sprawie zaległych pensji dla byłych pracowników Inpostu pisze do inspekcji pracy. Firma winą obarcza państwo.
- Sprawa jest skandaliczna. Według naszych informacji ponad tysiąc pracowników zostało pozbawionych należnych im wynagrodzeń i sprzedanych firmie-krzak - grzmiał Adrian Zandberg w Krakowie. Działacze partii Razem nie wykluczają, że sprawą zaległych...
Przynajmniej przez pięć lat dzieci przychodzące na spacer do parku Dębnickiego będą mogły tylko patrzeć, jak ich rówieśnicy z pobliskiego apartamentowca bawią się na ogrodzonym placu zabaw.
Dzięki ubiegłorocznej akcji "Wyborczej" Plan dla Plant udało się wypracować porozumienie między miastem i Muzeum Archeologicznym. W sąsiedztwie muzeum powstanie plac zabaw z prawdziwego zdarzenia - "Plantuś", którego nazwę wybrali czytelnicy.
Cenny przyrodniczo teren rekreacyjny w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym zamienił się w rumowisko. Inwestor "przygotowuje go pod inwestycję" - ośrodek sportowy m.in. z kortami tenisowymi. Mieszkańcy są oburzeni, a urzędnicy wysyłają na miejsce...
Mieszkańcy osiedla Future City mieli parking na 100 aut. Właśnie dowiedzieli się, że zostaną na nim wybudowane dwa bloki. Kłopot w tym, że kilka lat temu urzędnicy pozwolili wybudować ich osiedle pod warunkiem, że deweloper zapewni właśnie ten...
Sukces Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej i dostęp do pracy w powstającej Strefie Aktywności Gospodarczej to dwa najważniejsze powody, dla których w następnych latach mieszkańców powiatu wielickiego będzie przybywać. W rejonie Wieliczki już rosną...
Ciągle czegoś brakuje, by Centrum Muzyki w końcu zaczęło powstawać: najpierw działek, potem pieniędzy, a ostatnio porozumienia.
Choć od zakończenia Światowych Dni Młodzieży minęły ponad dwa tygodnie, Błonia dalej znajdują się w opłakanym stanie. I jeszcze do końca sierpnia tak będzie, bo organizatorowi przedłużono termin przywrócenia ładu na historycznej łące.
Od T-shirtów, bluz, przez spinki, pościel, aż po napoje energetyczne "żołnierze wyklęci". Rynek odzieży i gadżetów patriotycznych rośnie w siłę i dziś jest wart nawet kilkanaście milionów złotych.
- Byliśmy już w Gorlicach, Nowym Targu, Limanowej, Tarnowie, Wadowicach, Chrzanowie, Miechowie, Olkuszu i Myślenicach. Na spotkania przychodzą ludzie, którzy nie mają pojęcia, czym jest KOD, bo nie oglądają telewizji, nie czytają gazet. Rozmowa z...
Politechnika Krakowska, rada dzielnicy i Zarząd Zieleni Miejskiej zorganizują jesienią konkurs na zagospodarowanie Stawu Płaszowskiego. Na razie ZIKiT zrezygnował z przepompowania do niego wody z Bagrów. Chce dogadać się z właścicielem Tandety, by...
- Rzeka nie może być ściekiem - mówią kajakowicze, którzy od niedawna znów pojawili się na Dłubni. Straż miejska obiecuje, że zbada, kto zanieczyszcza tam wodę.
Zbiórka pieniędzy na rozbudowę schroniska na Magurze Małastowskiej ruszyła w portalu Polakpotrafi.pl na początku lipca. Celem było 50 tys. zł. Po pierwszym tygodniu w kasie była ponad połowa potrzebnej sumy. Na trzy tygodnie przed końcem zbiórki...
Wyprowadzka przychodni z al. Pokoju otwiera drogę do budowy Ratusza Marszałkowskiego. Spółka, która ma odpowiadać za tę inwestycję, ma już pozwolenie na budowę, a za kilka dni odkupi ostatnią brakującą działkę.
Na portalu airbnb nadal znaleźć można oferty mieszkań sygnowanych ŚDM, po kilka tysięcy złotych za tygodniowy pobyt. Hostele podniosły ceny, ale zarobiły mało, a hotelarze nie zauważyli różnicy w obłożeniu. W październiku poznamy raport badania...
Destylernia Polmos przejęła dwa hektary ogródków działkowych w Bieżanowie i stara się o budowę osiedla w ich miejsce. - Działki są cenne przyrodniczo i krajobrazowo - alarmują ekolodzy, a w NSA o odzyskanie kontroli nad terenem walczą jeszcze sami...
Delegacja z Krakowa pojechała na tydzień do Rio de Janeiro, by zabiegać o organizację sesji MKOl w Krakowie w 2019 roku. To na niej ogłoszone zostanie miasto-gospodarz zimowych igrzysk w 2026 roku.
Wszystko przez rozporządzenie, które nakazuje ciąć drzewa rosnące bliżej niż 15 metrów od torów.
Tylko w najbliższych dwóch latach otwarte zostaną cztery nowe hotele w centrum miasta. - Uchwalajmy szybciej plany zagospodarowania, by zahamować wyludnianie centrum - radzą eksperci od przestrzeni publicznej.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.