Wymiana okien, instalacji elektrycznej i 171 grzejników, montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu i adaptacja strychu w zabytkowym gmachu, do którego za dwa lata wprowadzą się studenci. Tak Akademia Sztuk Pięknych obchodzić będzie jubileusz 200-lecia...
- Puszcza Białowieska bezprawnie wpisana została na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego - uważa minister środowiska i kieruje sprawę do prokuratury. Odpowiadają mu naukowcy i ekolodzy: - To ludzie ministra kierowali rozszerzeniem wpisu...
Wydzierżawiając ogromną działkę, miasto postawiło Muzeum Lotnictwa Polskiego warunek: ma powstać na niej Lotniczy Park Kulturowy. MLP podzieliło jednak grunt i część sprzedało deweloperowi. Ten chce postawić tam długi, aż 150-metrowy blok.
Jeden konik na sprężynie, dwie barierki, tablica z regulaminem i ogrodzenie - tak wygląda jeden z najmniejszych placów zabaw w mieście. Przez ostatni rok opisaliśmy na łamach "Wyborczej" kilka podobnych kuriozalnych przypadków. Niestety, deweloperzy...
- Teraz plan zagospodarowania będzie musiał zostać ponownie wyłożony do publicznego wglądu - mówił radny Grzegorz Stawowy. Rada miasta przyjęła w środę jedną jego poprawkę, a także trzy inne zgłoszone przez Włodzimierza Pietrusa, radnego PiS.
Przyciąganie światowych inwestorów i reputacja dynamicznego, rozwijającego się gospodarczo miasta nie bierze się z niczego. To efekt świadomych działań, podejmowanych z myślą o przyszłości
Wojewoda zamówił ostatnią ekspertyzę prawną w sprawie gruntów w Nowej Hucie (KRK NH2). Rząd chce mieć pewność, że po wymianie z firmą ArcelorMittal nikt nie będzie rościł sobie praw do odszkodowania. Jedna z największych umów w historii Krakowa ma...
Los linii tramwajowej do Azorów jest uzależniony od właściciela salonu samochodowego z ul. Opolskiej. Biznesmen wytknął urzędnikom szereg błędów przy wydawaniu decyzji środowiskowej. Jak bardzo opóźni kolejną wielką miejską inwestycję?
Akcję trudno uznać za pełen sukces, ale aktywiści nie zrażają się. Apelują do krakowian, by głosowali w budżecie obywatelskim na woonerf na ul. Krupniczej. - Taki z prawdziwego zdarzenia dopiero powstanie - zapewnia dyrektor Zarządu Zieleni...
Ujawniamy warunki porozumienia, jakie rok temu krakowscy urzędnicy zawarli z właścicielem salonu samochodowego przy ul. Opolskiej. Ugoda, dzięki której zacznie się budowa tramwaju na Górkę Narodową, trzymana była dotąd w tajemnicy.
Aktywistki z grupy Matki Polki na Wyrębie przekazały papieżowi Franciszkowi raport o dewastacji polskiej przyrody. Punktują rząd za ustawę o wycince drzew, wyręb Puszczy Białowieskiej, smog i plany regulacji rzek.
- Stawki opłat są stanowczo za niskie - uważają ekolodzy. Tak komentują rozporządzenie ministra środowiska, które pojawiło się na stronach rządowych we wtorek. Ma wejść w życie 17 lipca.
Czego najbardziej obawiają się krakowianie składający projekty do budżetu obywatelskiego? Opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego. Bo niby wszyscy wiedzą, w jakim mieście żyją - gdzie zabytek na zabytku, gdzie zabytkowy jest...
Resort środowiska proponuje zmiany, które wprawiły w osłupienie PAN. Minister Jan Szyszko chce pozwolić w "szczególnych przypadkach" na odstąpienie od ochrony gatunków lub siedlisk w ramach unijnej sieci Natura 2000.
Z okazji Święta Flagi Krakowa i Święta Miasta Krakowa (obchodzimy go 5 czerwca na pamiątkę nadania przywileju lokacyjnego) magistrat zorganizował dzień otwarty, a Zarząd Zieleni Miejskiej przemeblował przestrzeń przed urzędem miasta po swojemu.
- Tu jest Polska nie Bruksela, tu Arabów się nie popiera - skandowali narodowcy pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Jeszcze przed rozpoczęciem wiecu podeptali flagę Unii Europejskiej.
Przemieszczanie się piechotą nigdy nie wyjdzie z mody. Z Janem Gehlem*, światowej sławy duńskim urbanistą, autorem książki "Miasta dla ludzi", rozmawia Aleksander Gurgul
Ekolodzy i urzędnicy podali sobie ręce i wymyślili, w jaki sposób obronić Las Borkowski przed wycinką. Właściciel terenu może przystać na warunki miasta albo wykarczować drzewa. Jeśli nie dogada się z magistratem, czekają go spore kłopoty.
Tylko do dziś można zgłaszać uwagi do planu miejscowego dla Kazimierza. Projekt zakłada, że kamienice przy ul. Szerokiej mogą mieć 24 metry wysokości. - To może spowodować, że słynna nadbudowa pod dwunastką będzie już nie do ruszenia - alarmują...
Lasy Państwowe otworzą sklepy z dziczyzną i leśnymi produktami. Ekolodzy: Mają opiekować się lasem, a nie nim handlować.
Radni zarzucili miejskim planistom opieszałość przy pracy nad miejscowym planem zagospodarowania dla rejonu ul. Wrocławskiej. Ostatecznie odrzucili jednak wszystkie uwagi mieszkańców, dzięki czemu plan może zostać uchwalony już na następnej sesji.
Za 15-hektarowy teren Lasu Borkowskiego jego właściciele chcą o 6 mln zł więcej niż dotąd - słyszymy w magistracie. Właściciele tłumaczą, że negocjacje w tej sprawie jeszcze trwają.
W środę głosowanie nad planem miejscowym dla rejonu ul. Wrocławskiej. Projekt budzi kontrowersje. - Wejście planu w życie może być katastrofalne dla tego rejonu - mówi Włodzimierz Pietrus, radny PiS.
Wycięcie drzewa na własnej posesji będzie trudniejsze niż po 1 stycznia. Wróci m.in. obowiązek zgłoszenia wycinki w urzędzie gminy, jeśli drzewo ma odpowiednio duże rozmiary. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o...
- Jeszcze w tym tygodniu wykonawca zamknie park dla odwiedzających - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej. Tym samym zacznie się remont zabytkowego Parku Krakowskiego. Potrwa do przyszłych wakacji.
Deweloper zdobył pozwolenie na budowę hotelu i apartamentowca w sercu Krakowa - kilkaset metrów od Wawelu. Zdaniem mieszkańców sąsiednich kamienic nowy budynek będzie za wysoki, a parking na 158 aut za duży. - Zaskarżymy tę decyzję - zapowiadają.
O tym, co rośnie na Plantach, opowiada Katarzyna Fabijanowska z Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej.
Święto Plant 2017. Rozmowa z Piotrem Kempfem, dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
- Miasta to nie tylko ludzka infrastruktura: drogi, budynki, tramwaje, koleje. Nowoczesne myślenie uwzględnia tak zwane korytarze ekologiczne, których sieć przenika nasze miasta, ale ciągle wiemy o niej bardzo mało. Żeby to zadziałało, potrzebujemy...
Próba sił w rządzie między wicepremierem Morawieckim a ministrem Szyszką. Poszło o drewno. Jeden chce z niego produkować, drugi - spalić je. Jeśli wygra Szyszko, zatrudniający tysiące pracowników przemysł meblarski czekają kłopoty.
14 mln zł za zdewastowany, zamknięty od lat park w centrum Krakowa - tyle żądają księża salwatorianie od miasta, które chciało to miejsce przywrócić mieszkańcom. To prawie cztery razy tyle, ile wynosiła ostatnia oferta magistratu.
- Nowy film Wojciecha Smarzowskiego będzie opowiadał o "reformie Kościoła katolickiego w Polsce w myśl zaleceń papieża Franciszka" - tajemniczo zapowiadają producenci. W głównych rolach wystąpią Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Janusz Gajos....
Resort środowiska popełnił błędy przy rozpatrywaniu jednego z projektów w ministerialnym konkursie - ocenił wojewódzki sąd administracyjny. Chodzi o zgłoszoną przez ekologiczną organizację Towarzystwo na rzecz Ziemi kampanię promującą program Natura...
Deweloper złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy dla potężnego osiedla nad Rudawą. Radni dzielnicy boją się, że kiedy osiedle powstanie, Wola Justowska ugrzęźnie w korkach.
Światowej sławy architekt Fernando Menis poprowadził warsztaty poświęcone adaptacji budynku hotelu Cracovia. Najlepsze pomysły można oglądać w gmachu Cracovii do 4 czerwca.
Urzędnicy zabiorą rajdowca Rafała Sonika do Łodzi, by pokazać mu zalety tzw. woonerfów - stref uspokojonego ruchu. Chcą, by taki rodzaj deptaka powstał na ul. Krupniczej, przy której milioner ma kilka nieruchomości. Wcześniej aktywiści i grupka...
Związek Miast Polskich chce, by skład Senatu wybierali samorządowcy. Jeszcze w maju spotkają się w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą.
Minister ochrony środowiska jest jednocześnie posłem PiS. Kiedy w czwartek Sejm głosował nad senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, Jan Szyszko wyszedł z sali plenarnej. Później wrócił do ław poselskich.
Dziennikarze odwiedzili słynną stodołę ministra środowiska Jana Szyszki. Znaleźli w niej mnóstwo trofeów myśliwskich, w tym skórę rysia. - To gatunek pod ścisłą ochroną - alarmują ekolodzy.
Zaproponowane przez Senat poprawki zostały w czwartek przegłosowane i teraz nowelizacja ustawy o ochronie przyrody trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Przeciwko naprawie tzw. lex Szyszko byli tylko posłowie Kukiz'15.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.