Parking między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów zostanie przeznaczony na park - to już pewne. Mieszkańcy zastanawiają się jednak, jak długo muszą czekać aż powstanie tam zielona enklawa.
Na najbliższej sesji radni miejscy zajmą się podziałem strefy płatnego parkowania. Projekt trzymany był dotąd w tajemnicy, a na pewno wzbudzi dużo emocji.
Mężczyzna, który w geście protestu przeciwko władzy PiS podpalił się przed Pałacem Kultury w Warszawie, mieszka w podkrakowskich Niepołomicach. W stanie ciężkim trafił do szpitala.
Mężczyzna, który w czwartek w proteście przeciwko władzy PiS podpalił się przed Pałacem Kultury, przebywa w stanie ciężkim szpitalu przy Lindleya. W nocy z czwartku na piątek w kilku miejscach w Warszawie ktoś wymalował cytaty z listu, który...
PiS wycofuje się z obietnic, że zyski z opłat za foliówki trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Zasilać mają budżet państwa. - To wyciąganie od ludzi pieniędzy pod pretekstem dbałości o przyrodę - grzmi opozycja. I ostrzega przed...
Radni i mieszkańcy apelują do władz Krakowa, by nie pozwoliły na zabudowanie terenu rekreacyjnego przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lotniczej 1, z którego korzystają dzieci z pobliskich szkół.
Kłótnią między mieszkańcami skończyło się spotkanie w sprawie parku, który miasto chce zbudować na północy Krakowa. Urzędnicy zachęcali do porozumienia i przestrzegali, że za rok "wybory wygrać może ktoś, kto zamiast parku wybuduje osiedle w...
Minister środowiska Jan Szyszko chce wprowadzić nowe zasady powoływania pomników przyrody. Ekolodzy zauważają, że wiele z obecnych drzew-pomników nie spełniłoby kryteriów.
Wciąż nie ma porozumienia pomiędzy właścicielami Lasu Borkowskiego a prezydentem Krakowa co do ewentualnego wykupu tego gruntu. Teraz będzie jednak łatwiej ochronić drzewostan przed zabudową, bo oficjalnie uznano go za las.
Kamienica, która powstała w miejsce słynnego baru "Barcelona", miała wkomponować się w otoczenie. Tak zapewniał inwestor. Po odsłonięciu jej elewacji radni i posłowie oniemieli, bo wygląda zupełnie inaczej niż w pierwotnym założeniu.
- Jedna ekspertyza nam wystarczy, by wybudować Unity Centre. Prace postaramy się ograniczyć do placu budowy. Rozmowa z Marcinem Mrozem, kierownikiem projektu Unity Centre.
Zakończyło się Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2017. Jego tematem było "Podwórze - pole wyobraźni". Uczestnicy konkursu aranżowali przestrzeń w jednej z trzech wybranych przez organizatorów krakowskich lokalizacji. Inicjatorzy chcieli...
Dwukondygnacyjny budynek z warsztatem, a nad nim kilkupiętrowy blok. Takie "cudo" wyrosło przy ul. Centralnej. Urzędnicy nie wydali zgody na nadbudowę zakładu. Teraz właściciel będzie musiał ją rozebrać.
Wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Kazimierz stał się parkingiem dla food trucków. Ale i samochody osobowe zawłaszczają tę część miasta. W dwa lata powstały: dziki parking po wyburzonej kamienicy i wielopoziomowy garaż nad Wisłą.
- Do przetargu na budowę pomnika Armii Krajowej nikt nie przysłał oferty - informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Nieoficjalnie "Wyborcza" dowiedziała się, że pomnik może w ogóle nie powstać. Wszystko teraz w rękach radnych...
Miasto szykuje remont Sławkowskiej. Miała być pierwszą z ulic dochodzących do Rynku Głównego, na której rosłyby drzewa. Nie zgodził się jednak na to konserwator zabytków.
Szukanie skarbów bez pozwolenia od września traktowane jest jak przestępstwo. Resort kultury i dziedzictwa narodowego chce wyeliminować "amatorskie ekshumacje" i okradanie grobów.
Miejscy aktywiści zaapelowali w poniedziałek do prezydenta Jacka Majchrowskiego, by wstrzymał budowę pomnika AK pod Wawelem. Postulują zorganizowanie najpierw międzynarodowego konkursu architektonicznego i konsultacji społecznych z prawdziwego...
Miasto dopłaci 800 tys. zł do pomnika AK - to dwa razy więcej, niż zebrała fundacja, która chce zbudować pomnik Armii Krajowej. Prace u stóp Wawelu mają się skończyć przed 30 listopada.
Wojewoda małopolski podtrzymał pozwolenie na budowę hotelu, apartamentów i garażu podziemnego na 158 miejsc w sercu Krakowa. Mieszkańcy, którzy protestowali przeciwko temu, mają miesiąc na złożenie skargi do sądu.
Już w styczniu rząd planuje wprowadzenie opłaty recyklingowej za foliówki. Jednak wbrew zapowiedziom dotąd nie przygotował kampanii edukacyjnych, dzięki którym Polacy dowiedzieliby się o zaletach korzystania z toreb wielokrotnego użytku.
- Oprócz fabryk, biurowców i magazynów zaprojektowaliśmy skwery i szpalery drzew, a nawet miejsca pod działalność kulturową i sportową. Przestrzeń publiczna będzie kluczowa dla projektu Nowa Huta Przyszłości. Rozmowa z dr. hab. Marcinem Furtakiem z...
Aktywiści i radni są oburzeni nadbudową kamienicy na Zwierzyńcu. Przed siedmioma laty na jej powiększenie o jedną kondygnację i "użytkowe poddasze" pozwolił jednak konserwator zabytków.
Pech tego budynku polega na tym, że zamieszkał w nim wyjątkowy oprawca. Ale posiada on własną starą nazwę "Willa pod Skałą" i uważam za niewłaściwe określanie go jako "dom komendanta". Rozmowa z Arturem Niemyskim, właścicielem willi, w której...
Dyrektor terminalu piątego chicagowskiego lotniska przestrzega: - Polacy, którzy nie zostaną wpuszczeni do USA, trafiają do celi. Nikt nie może ich odwiedzać. Raz tylko rodzinie z dziećmi mogłem przynieść tam fast food.
Inwentaryzacja terenów nad Zakrzówkiem, na których ma powstać miejski park, dała zaskakujące wyniki. Architekci krajobrazu nie znaleźli zwierząt, które chronić chcieli ekolodzy. Doliczyli się za to aż siedmiu tysięcy dorodnych drzew.
Właściciel salonu samochodowego przy ul. Opolskiej przegrał z miastem w sprawie linii tramwajowej na Azory. Już zapowiada, że złoży skargę do sądu. - Może to wpłynąć na termin rozpoczęcia budowy - obawiają się urzędnicy.
Miasto chce kupić teren wokół zabytkowego fortu przy al. 29 Listopada, czeka na propozycję jego właściciela. - Kiedy tylko przedstawi ofertę, zaczniemy negocjacje - słyszymy w magistracie.
Parking między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów zostanie przeznaczony na park - nieoficjalnie dowiedziała się "Wyborcza". W piątek ma to ogłosić prezydent Krakowa. IPN: - Szukamy innych miejsc dla naszego biurowca.
- To już kolejna wycinka drzew w rejonie mostu Kotlarskiego, tylko kilka metrów od przyszłego parku - alarmują oburzeni mieszkańcy Grzegórzek. Urzędnicy uważają, że szpaler topoli stwarzał zagrożenie dla linii wysokiego napięcia.
Rząd chce wprowadzić kaucję za puszki i butelki, w tym plastikowe. Branża recyklingowa naciska, aby od 1 stycznia szklane butelki można było oddawać w każdym sklepie bez okazywania paragonu. W czwartek ma zdecydować o tym Senat.
Wczoraj rozpoczęła się budowa dużego bloku na Dębnikach. Pozwolenie na budowę podtrzymał wojewoda, ale sprawą zajęła się prokuratura. Mieszkańcy się nie poddają: - Składamy skargę do WSA.
Wpływy z opłaty recyklingowej mogą sięgnąć nawet miliarda złotych w pierwszym roku po wprowadzeniu opłat za reklamówki - szacuje rząd. Wpływy będą jednak maleć, bo Polacy będą zużywać coraz mniej foliówek. Wszystko po to, by sprostać wyśrubowanej...
Zarząd Zieleni Miejskiej miał wyremontować część stoków pod Zamkiem Królewskim na Wawelu. Wycofał jednak pieniądze na to zadanie z budżetu. - Zrobimy to w przyszłym roku w porozumieniu z dyrekcją zamku, która chce przy okazji wyremontować mury.
Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał wyrok na uciążliwy zakład przemysłowy. Cieszą się mieszkańcy i ekolodzy, którzy wnioskowali o to w ubiegłym roku.
Powinniśmy chronić i eksponować unikatowość 30-35 fortów, ale towarzyszyć im mogą inne, komercyjne, lecz mało inwazyjne funkcje. Rozmowa z dr Krzysztofem Wielgusem z Politechniki Krakowskiej, pasjonatem fortyfikacji Twierdzy Kraków.
Wpływy z opłaty za torebki foliowe nie trafią do budżetu państwa - dowiedziała się "Wyborcza". Rząd przeznaczy je bezpośrednio na wymianę kotłów węglowych.
Kilka dni po wypadku z udziałem premier Beaty Szydło do oświęcimskiej galerii handlowej przyszli policjanci. Sprawdzali, czy pracuje w niej Sebastian K. - to z jego samochodem zderzyła się rządowa limuzyna. - Szukali sposobu na złamanie naszej linii...
Za kilka miesięcy zapłacimy nawet złotówkę za każdą foliową torebkę wynoszoną ze sklepu. Planowana przez rząd opłata recyklingowa ma zbliżyć Polskę do unijnych standardów. Zarobi budżet państwa
Rząd zacieśnia ochronę zabytków, szkoli do tego sędziów i prokuratorów. Uruchomiony zostanie fundusz na ochronę najważniejszych obiektów. Zasilą go pieniądze z kar nakładanych przez konserwatorów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.