Jak zachować się w obliczu okrutnych represji, którym okupant poddaje Żydów? Jeśli Polak zadał sobie to pytanie, nie znalazł odpowiedzi najważniejszych instytucji, na których opierało się społeczeństwo podczas wojny: Kościoła i Państwa Podziemnego

Komentarz Adama Michnika: Dobrzy Polacy patrzą na getto

 

Od kilkudziesięciu lat nie ma już Żydów w Polsce i choćby ta ich fizyczna nieobecność plasuje kwestię "Żydzi jako polski problem" w sferze duchowej. Od zakończenia II wojny światowej - a już na pewno od końca lat 40., kiedy wielka fala emigracyjna ostatków ocalałej z Zagłady ludności żydowskiej wyjechała z Polski - Żydzi nie stanowią dla Polaków problemu w sensie gospodarczym, demograficznym, zawodowym czy w jakimkolwiek innym materialnym wymiarze życia społecznego. Żydzi jako polski problem - jako polski problem duchowy - to innymi słowami postawione pytanie o polski antysemityzm, bo w polskiej duchowości sensu largo Żyd inaczej niż jako upostaciowanie zła nie funkcjonuje.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Sprawiedliwi to przecież "żołnierze wyklęci", którzy wbrew zarówno Niemcom, jak i współziomkom PRZECHOWALI w czasie wojny nie tylko Żydów, ale również HONOR i GODNOŚĆ NARODOWĄ Polaków. "
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Pan Gross jest powaznym historykiem, ale wiedze do swoich przemyslen czerpie z gazety (i ksiazki). I dumnie glosi, ze wszystkie jego twierdzenia sa "swietnie udokumentowane".
    już oceniałe(a)ś
    0
    1