Jeśli uznamy, że gender jest zagrożeniem, to stracimy rdzeń chrześcijaństwa - fakt, że człowiek jest mężczyzną i kobietą. I że choć różni, są sobie równi

Czy dobrze chodzi mi się w sukience? Na początku było trochę niewygodnie, ale wszedłem w rolę narzuconą księżom od średniowiecza, więc nie bardzo miałem wybór (śmiech). Ale dzięki temu rozumiem, jak trudno kobietom chodzi się w długich sukniach - to też rola narzucona przez kulturę.

+++

Czym jest gender? To przede wszystkim opis kultury, w której role męskie i żeńskie się zmieniają. Narodził się na gruncie antropologii. Badacze ludów Afryki i Azji, w tym misjonarze, zetknęli się z innymi od europejskich sposobami sprawowania ról męskich i kobiecych. Zaczęli je opisywać. To z antropologii przeniesiono gender do socjologii i zastosowano do badań zmieniających się w nowoczesnym społeczeństwie ról kobiety i mężczyzny. Okazało się, że różnice pomiędzy przeżywaniem kobiecości i męskości są uwarunkowane nie tylko biologią, ale również kulturą. I stąd wzięła się ideologia, która na podstawie kategorii genderowych próbuje zmieniać patriarchalne społeczeństwo tak, by zrównać kobietę i mężczyznę.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze