Lektura najnowszego "Scientific Reports" to zimny prysznic dla tych wszystkich, którzy mieli nadzieję, że na powierzchni Czerwonej Planety znajdziemy żywe organizmy lub choć ich ślady.

Jennifer Wadsworth i Charles S. Cockell z Centrum Astrobiologii Uniwersytetu w Edynburgu uzasadniają w "Scientific Reports", że powierzchnia Marsa jest bakteriobójcza. W swoim laboratorium odtworzyli marsjańską glebę i panujące na tej planecie warunki (na tyle, na ile je znamy), a potem sprawdzili, czy to miejsce jest gościnne dla laseczki siennej, czyli pospolitej ziemskiej bakterii glebowej Bacillus subtilis.

Rezultat był dla ziemskich mikroorganizmów opłakany. Nie były zdolne przeżyć nawet kilku minut. Powierzchnia Marsa jest bardziej niezdatna do życia, niż się wcześniej wydawało - konkludują badacze
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Może by tak wysłać na Marsa załogową wyprawę złożoną z misjonarzy. Historia naszej planety pokazuje że misjonarze potrafią zaadaptować się do każdych warunków klimatycznych po to by głosić "dobrą nowinę". Może i na Marsie daliby radę?
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Czy wszystkie góry na Marsie są na półkuli północnej, czy ja coś źle rozumuję?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    No cóż, w takim razie pozostaje nam wyprawa do wnętrza Marsa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    H2O. Tlen nie jest niezbędny?
    @pele8211 Nie. Istnieją bakterie beztlenowe i one pojawiły się na Ziemi jako pierwsze.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Życie na Marsie jest możliwe!!!, Szczególnie wtedy gdy dziecko zostawi ten batonik na kilka dni pod łóżkiem. Rozwój wszelkiego życia na Marsie zapewniony:-) Przypuszczam, że to dotyczy również Drogi Mlecznej (ang. MilkyWay):-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    moim zdaniem toksyczne środowisko na Marsie dowodzi czegoś dokładnie odwrotnego - żył tam człowiek, ale mu jak zwykle nie wyszło
    @ixi_ixi Mam podobne zdanie. W wraz z gaśnieciem słońca mars się skończył i życie na nim.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @ixi_ixi Na Wenus musiał być również.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @fhgfj Niczym Metallica...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ten eksperyment jak zywo przypomina mi dowcip o radzieckich naukowcach i wplywie ilosci nog muchy na jej sluch:"po wyrwaniu wszystkich nog mucha oglucha i nie reaguje na komede "mucha idi"
    @krokodylek77 Mufy sa bardzo wdziecznym przedmiotem eksperymentow jak sie jest w wieku okolo 10 lat...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Naukofcy i ich eksperymenty, wg takich osłów Ziemia też jest nieprzyjaznym życiu miejscem Eksperymenty z dużo wyższymi istotami to jasno wykazują . Bierzemy rybę i umieszczamy w ziemskim środowisku - pustyni. Czy na oceanie umieszczamy pchłę etc. Takim eksperymentatorom trza tytuły zabrać ze względu na nabyty kretynizm postępowy. NA MARSIE ŻYCIE JEŚLI JEST TO DOSTOSOWANE DO ŚRODOWISKA
    @gnago Wolę naukofców niż GIENIÓSZUW.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0