Cyklon Patricia na zdjęciach satelitarnych
Cyklon Patricia, zdjęcie z satelity
Cyklon Patricia był najpotężniejszym z nawiedzających w tym roku półkulę zachodnią tajfunów
Dym nad Indonezją
Dym nad Indonezją
Indonezyjski żołnierz dogasza torfowisko
W latach wolnych od El Nino wiatry nad Pacyfikiem powodują ruch nagrzanych mas wody w kierunku zachodnim (górna część rysunku). W latach, w których występuje El Nino, cyrkulacja odwraca się, spychając masy ciepłej wody w kierunku Ameryki Płd. To daje początek zmianom klimatu o charakterze globalnym
PAŹDZIERNIK. Przez tygodnie trujące dymy unosiły się nad całą Azją Południowo-Wschodnią. Ich źródłem były pożary lasów i torfowisk w Indonezji. Ogień strawił ok. 1,7 mln ha. Dusiła się Indonezja, a także sąsiednie Singapur i Malezja, dym dotarł nad Filipiny i do Tajlandii. Był tak gęsty, że niektóre samoloty czarterowe z turystami musiały zawracać. Połowa z blisko 1,8 tys. pożarów odnotowanych w Indonezji miała miejsce na torfowiskach, które są od lat osuszane i karczowane pod plantacje palm olejowych i produkcję celulozy. W tej części świata pożary wybuchają co roku, gdy nastaje pora sucha. Ogień powinny ugasić deszcze, które zazwyczaj padają od listopada. Jednak rok był wyjątkowo suchy.
Smog w Indonezji
Komu El Nino zabiera wodę, a komu oddaje
El Nino 1997/98 i 2015 r. Po lewej satelitarne pomiary wysokości i temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku na początku sierpnia 1997 r. Po prawej - na początku sierpnia 2015 r.