DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
1 z 23
Duński pisarz Hans Christian Andersen (rok 1869). Autor łącznie ok 150 baśni. Ich pierwszy zbiór - "Baśnie opowiedziane dla dzieci" - ukazał się w 1835 r.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
2 z 23
Francuski malarz Claude Monet (ok. 1923 roku). Jeden z twórców i główny reprezentant impresjonizmu. Nazwa kierunku pochodzi od jego obrazu - "Impresja, wschód słońca".
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
3 z 23
Amerykański przemysłowiec Henry Ford (rok 1919), twórca słynnego koncernu motoryzacyjnego Ford Motor Company. Zrewolucjonizował system produkcji aut, wprowadzając ruchomą taśmę produkcyjną i trzyzmianowy dzień pracy, a każdy wyprodukowany samochodów początkowo sprawdzał osobiście.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
4 z 23
Amerykańska sufrażystka Susan Brownell Anthony (ok. 1900 roku). Jej kampania na rzecz uznania praw kobiet do głosowania przyniosła jej światową sławę. Współzałożycielka National Women Suffrage Association (pol. Krajowe Amerykańskie Stowarzyszenie Sufrażystek).
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
5 z 23
Angielska pisarka i feministka Virginia Woolf (rok 1902). Do jej najbardziej znanych powieści należą "Pani Dalloway", "Do latarni morskiej" i "Pokój Jakuba".
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
6 z 23
Lewis Thornton Powell (rok 1865) - jeden z konspiratorów przygotowujących zamach na prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna, za co został powieszony.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
7 z 23
Dwudziesty siódmy prezydent USA William Howard Taft (ok. 1909 roku). Jako jedyna osoba w historii Ameryki, oprócz prezydentury (1903-1913), pełnił też funkcję prezesa Sądu Najwyższego USA (1921-1930).
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
8 z 23
Angielski powieściopisarz Herbert George Wells (ok. 1930 roku). Dzięki swoim powieściom "Wojna światów" i "Wehikuł czasu" uznany został za pioniera gatunku science-fiction.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
9 z 23
Na zdjęciu: Marilyn Monroe (rok 1954) po zakończeniu występu przed amerykańskimi żołnierzami służącymi w Korei. Amerykańska modelka i aktorka była najjaśniejszą gwiazdą kina lat 50. i 60., szybko zyskując status ikony. W 1962 r. została znaleziona martwa w swoim domu w Los Angeles, wg protokołu z sekcji zwłok przyczyną śmierci było przedawkowanie środków nasennych.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
10 z 23
Abraham Lincoln (rok 1865), szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Jeden z propagatorów walki z niewolnictwem. W 1856 współtworzył Partię Republikańską.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
11 z 23
Słynny wynalazca i założyciel pisma "Science" Thomas Edison na fotografii z ok. 1922 roku. Amerykanin był już wówczas posiadaczem ponad 1000 patentów. W jego pracowni stworzono m.in. fonograf, mikrofon węglowy i żarówkę elektryczną, ale także pierwszą betoniarkę. Edison opatentował także pierwsze próżniowe pojemniki na żywność, które wymyślił podczas prac konstrukcyjnych nad żarówką.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
12 z 23
Brytyjska aktorka Audrey Hepburn zasłynęła rolami w Rzymskich wakacjach (Oscar w 1953 roku), czy Śniadaniu u Tiffany'ego (nominacja do Oscara w 1961 roku). Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych uchodziła za ikonę stylu. W 1967 roku, w wieku 38 lat, ogłosiła koniec kariery aktorskiej i postanowiła skupić się na działalności charytatywnej. Na dużym ekranie pojawiła się po raz kolejny dopiero dziewięć lat później. Film "Powrót Robin Hooda" był tak naprawdę powrotem Hepburn.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
13 z 23
Twórca teorii względności Albert Einstein na fotografii z 1921 roku. W tym roku otrzymał nagrodę Nobla. Była to jedna z najbardziej spodziewanych decyzji w historii Komitetu Noblowskiego. Gdy w 1919 roku sąd w Zurychu orzekał rozwód Alberta i Milevy Einstein, w warunkach rozstania określono, że żonie przypadną wszystkie pieniądze z ewentualnej nagrody Nobla.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
14 z 23
Louis Armstrong, jeden z najwybitniejszych amerykańskich jazzmanów, w nowojorskim klubie Aquarium w 1946 roku. W latach trzydziestych Armstrong ze swoim big bandem grał ponad 100 koncertów rocznie. W latach czterdziestych big bandy przestały interesować publiczność i coraz trudniej było wybitnemu trębaczowi umówić wystarczającą ilość koncertów aby utrzymać 16-osobowy skład. Za rok założy więc sekstet "All Stars", w którym grać będą inni byli liderzy big bandów - m.in. puzonista Jack Teagarden i pianista Earl Hines. Pomysł okaże się trafiony. W 1949 roku Armstrong zostanie pierwszym jazzowym muzykiem, który trafi na okładkę "Time".
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
15 z 23
Portret Karola Dickensa z 1867 roku. Fotografię wykonano na trzy lata przed śmiercią pisarza, który w swoich powieściach piętnował niesprawiedliwość społeczną i walczył o godność ludzi ubogich i wykluczonych.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
16 z 23
Rosyjski badacz anatomii Iwan Pawłow na fotografii z 1920 roku. Pawłow w 1904 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za badania nad fizjologią trawienia zostając jej pierwszym rosyjskim laureatem. W tym samym roku zmienił zupełnie przedmiot swoich zainteresowań i skupił się nad badaniami nad funkcjonowaniem układu nerwowego. Nazwisko Pawłowa weszło do języka potocznego na całym świecie. To jego bowiem wspominamy, gdy kogoś działającego na zasadzie odruchu warunkowego nazywamy "psem Pawłowa".
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
17 z 23
Iluzjonista Harry Houdini w roku 1912 przed jedną ze swoich sławetnych ucieczek. Houdini zakuty w kajdanki i zamknięty w drewnianej skrzyni został wrzucony do wody w nowojorskim porcie. Uwolnienie się zajęło magikowi mniej niż dwie i pół minuty.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
18 z 23
Charles Lindbergh, amerykański pionier lotnictwa, sfotografowany w 1923 roku. Cztery lata później pilot jako pierwszy człowiek w historii przeleci samotnie bez międzylądowań nad Atlantykiem, pokonując trasę z Nowego Jorku do Paryża w czasie 33,5 godziny. W roku, z którego pochodzi zdjęcie, 21-letni Lindenbergh za pieniądze odłożone z pracy kaskadera i mechanika samolotowego kupił pierwszą własną maszynę latającą. Za 500 dolarów na aukcji maszyn z demobilu zakupił samolot Curtiss JN-4D.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
19 z 23
Ernie Hare był amerykańskim komikiem i piosenkarzem, gwiazdą radiowej audycji "The Happiness Boys". Wspólnie z Billym Jonesem śpiewali w duecie piosenki, w których komentowali przemiany obyczajowe w Stanach Zjednoczonych. Do najbardziej znanych należała "We Can't Sleep in the Movies Anymore", w której autorzy narzekali na koniec koniec ery kina niemego. Zdjęcie zrobione zostało najpewniej w 1920 roku, na chwilę przed początkiem wielkiej radiowej kariery duetu.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
20 z 23
Maria Skłodowska-Curie na fotografii zrobionej najpewniej w 1905 roku. Urodzona w Warszawie badaczka dwa lata wcześniej została uhonorowana nagrodą Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Drugi Nobel - tym razem z chemii - otrzyma za sześć lat za wydzielenie czystego radu i badania nad jego właściwościami. Do dziś Maria Skłodowska-Curie pozostaje jedynym człowiekiem uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
21 z 23
Fotografia premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla z 1941 roku. Urząd szefa brytyjskiego rządu sprawował wówczas od roku. Na początku swoich rządów usunął ze swojego "gabinetu wojennego" wszystkich zwolenników porozumienia z Niemcami. - Mogę wam obiecać tylko krew, trud, łzy i pot. Stoimy przed najcięższą próbą. Mamy przed sobą wiele, wiele miesięcy walki i cierpienia. Zapytacie jaka jest nasza polityka? Prowadzić wojnę na ziemi, morzu i w powietrzu z całą naszą mocą i ze wszystkich sił danych nam przez Boga. Prowadzić wojnę przeciwko potwornej tyranii nie mającej sobie równych w mrocznym katalogu ludzkich zbrodni - zapowiedział w przemówieniu po objęciu urzędu.
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
22 z 23
Piotr II, ostatni cesarz Brazylii i jedyny monarcha tego kraju urodzony na jego terytorium. Portret pochodzi z 1876 roku, Piotr II (właściwie Pedro Segundo) miał wówczas 45 lat. Cesarz został zapamiętany przez Brazylijczyków, jak ten, który doprowadził do zniesienia w kraju niewolnictwa. Edykt w tej sprawie, przy sprzeciwie brazylijskich konserwatystów, podpisany został w 1888 roku. Rok później liberalny cesarz musiał oddać władzę juncie wojskowej. Resztę życia spędził na wygnaniu w Paryżu
DANARKELLER.COM / fb.com/HistoryInColor
23 z 23
Edgar Allan Poe, amerykański mistrz opowiadań grozy. Oryginalny dagerotyp pochodzi z 1848 roku, został wykonany na rok przed śmiercią autora "Kruka". Pisarz przechodził wówczas głębokie załamanie po niedawnej śmierci żony, Virginii Clemm.
Wszystkie komentarze