Polska ma duży potencjał we współpracy gospodarczej z Angolą. Właśnie teraz buduje jedną z największych akademii na południu kraju.

Miejscowość Namibe - bo tam właśnie powstaje akademia morska - będzie miejscem, gdzie studenci z całej Afryki otrzymają szansę na praktyczny rozwój i edukację. Jeszcze kilka lat temu Angola zmagała się z wieloletnią wojną domową, której koniec nastąpił dopiero w 2012 roku. Od momentu, kiedy sytuacja kraju stała się stabilna, postępuje proces jego odbudowy. Strona ekonomiczna odgrywa tutaj ogromną rolę, gdyż obecnie gospodarka Angoli oparta jest na wydobyciu surowców naturalnych. Ropa naftowa stanowi aż 90% całego eksportu. Damian Wnukowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), wyjaśnia, że Angola pragnie zdywersyfikować swoją gospodarkę poprzez rozwój przemysłu i usług. Ma to na celu zwiększenie popytu wewnętrznego. I tutaj właśnie polskie firmy mogą odnaleźć swoją szansę na biznes.

Jako kraj dysponujemy specjalistyczną wiedzą z zakresu budownictwa, górnictwa i metalurgii. W dodatku, jako producent maszyn i sprzętu ciężkiego, postrzegani jesteśmy jako interesujący partner gospodarczy dla Angoli. Szeroka paleta polskich produktów może znaleźć swoje zastosowanie w Angoli, od produktów maszynowych w zakładach pracowniczych do dóbr inwestycyjnych. Na dobre warunki współpracy ma także wpływ poprawa otoczenia prowadzenia biznesu, które to wspomaga stabilność i bezpieczeństwo przedsiębiorców w kraju. Angola stała się szansą dla polskich firm i przedsiębiorstw.
Więcej
    Komentarze