27 lutego odbędzie się I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. W weekend Kancelaria Prezydenta na stronie www.prezydent.pl zamieściła w zakładce o 'żołnierzach wyklętych' informację o wydarzeniu i zaproszenie do Hajnówki. Marsz organizuje skrajnie prawicowy Obóz Narodowo-Radykalny, Narodowa Hajnówka oraz Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny 'Inki'. Przedstawiciele Partii Razem i część prawicowych publicystów od niedzieli apelowała do prezydenta o wycofanie patronatu. - 'Wyborcza' zapytała Kancelarię Prezydenta, czy w związku z protestami prezydent rozważa wycofanie patronatu nad marszem. Przypomnieliśmy, że 'Bury' - co wykazał IPN - uznawany jest za winnego ludobójstwa dokonanego na początku 1946 r. na mieszkańcach wsi Zanie, Zaleszany, Szpaki czy Końcowizna. Kancelaria odpowiedziała: - Prezydent odmówił objęcia patronatem I Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych - napisał w artykule
'Marsz narodowców w Hajnówce bez prezydenta' Andrzej Kłopotowski.
O sporze wokół Żołnierzy Wyklętych w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej' z Maciejem Stasińskim rozmawia dr hab. Marcin Zaremba, specjalista od dziejów najnowszych. Kim są Żołnierze Wyklęci? - Żołnierze wyklęci to powstały w latach 90. mit dotyczący podziemia niepodległościowego zaraz po wojnie, mający funkcje polityczne, mający legitymizować współczesne myśli i nurty polityczne. Odwołuje się do rzeczywistości powojennej, potężnego ruchu liczącego ok. 100 tys. ludzi podziemia zbrojnego i nie tylko, uwikłanego w dramatyczne okoliczności - powiedział Zaremba.
W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.
Obejrzyj
pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Wszystkie komentarze