'Jestem za równym traktowaniem, ale nie jestem feministką '- słyszy często Sylwia Spurek. Zastępczyni rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania w rozmowie z Agą Kozak to znamienne zdanie tłumaczy latami nierównego traktowania kobiet. - To zdanie pozbawia szacunku cały szereg pokoleń kobiet, które bite, poniżane i wyśmiewane wywalczyły to, że dziś polskie kobiety pracują, studiują i występują przed kamerami. W języku tkwi więcej nierówności. - Na co dzień mówimy 'sekretarka' i 'Informatyk', często nie zdając sobie sprawy, że płeć segreguje zawody.
- W XXI wieku kobiety to nadal ta większa część społeczeństwa, która mówi o swoich prawach głosem mniejszości. Mniejszości, która musi tłumaczyć, co to znaczy mieć równe szanse - dodaje Sylwia Spurek. Jej zdaniem Polacy nie zdają sobie sprawy, że wiele kobiet nie czuje się bezpiecznie w swoich domach. - Przemoc wobec kobiet zbyt często ma w naszym kraju postać przemocy rodzinnej, przemocy seksualnej - wyjaśnia aktywistka.
Sylwia Spurek walczy o równe prawa kobiet od ponad 18 lat. Pierwsze manify, ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ratyfikacja konwencji stambulskiej, Czarny Protest - to według niej najważniejsze punkty tej walki. W większości tych wydarzeń brała udział. Ale wciąż chce zmieniać rzeczywistość. Na jaką? - Chciałabym , żeby można było komfortowo móc powiedzieć #MeToo i nie usłyszeć: nie przesadzaj, ale usłyszeć : jak ci pomóc?
- Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, żeby w Senacie było 87 proc. kobiet a 13 proc. mężczyzn (dziś jest odwrotnie) - pyta Spurek. Jej zdaniem dostęp do stanowisk publicznych, pełny udział u w życiu publicznym, luka płacowa to wciąż, po prawie 100 latach po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych, kwestie, które w Polsce różnią kobiety od mężczyzn.
W 2018 roku minie 100 lat od uzyskania praw wyborczych kobiet. '#Jestem' to nowy cykl Wideo Wyborczej, w którym z tej okazji - chcemy przyjrzeć się współczesnej kobiecie. Zobaczymy, jak zmieniałyśmy się przez te sto lat i to, co sprawia, że jesteśmy właśnie takie a nie inne. Chcemy pokazać wiele twarzy współczesnych Polek i docenić ich różnorodność. Zapytamy, czym właściwie jest dla nas kobiecość, a czym feminizm, jakie napotykamy problemy, a co cieszy nas najbardziej. W ramach cyklu zaprezentujemy zarówno portrety kobiet, jak i reportaże, animacje oraz rozmowy.
Śledźcie '#Jestem' od 8 marca do 28 listopada (jubileuszu stulecia nadania Polkom praw wyborczych!) na naszej stronie internetowej i na
Facebooku.
Wszystkie komentarze