Historia naszego kraju - również ta najnowsza - była i jest przedmiotem naszego zainteresowania, a także naszych Kościołów. Powstają na ten temat prace, przygotowywane przez różne środowiska naukowe, w tym nasze.

W okresie PRL wszystkie Kościoły w Polsce były inwigilowane, poddawane presji i szantażom. Wielu duchownych i świeckich boleśnie dotknął system represji reżimu komunistycznego (np. uwięzienie i śmierć w więzieniu na ul. Rakowieckiej śp. bpa Józefa Padewskiego z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, aresztowanie Metropolity Dionizego, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, czy też aresztowanie w nocy z 19 na 20 września 1950 r. 199 duchownych Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego, Kościoła Chrystusowego i Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej). Publikacje na temat sytuacji naszych Kościołów w okresie komunizmu nie powinny być wykorzystywane do bieżącej walki politycznej czy ideologicznej, ale -pisane z uwzględnieniem całej złożoności ówczesnych czasów - powinny stać się ważnym elementem naszej kościelnej pamięci. Taka praca to zadanie przede wszystkim dla historyków, którzy informacje, dokumenty czytają historycznie, a nie dla urzędników uwikłanych w realizację doraźnych planów politycznych. Do prawdy zbliżamy się tylko wtedy, gdy potrafimy ogarnąć zjawisko wszechstronnie, rozumiejąc jego złożoność; wymaga to głębokiej i szerokiej wiedzy z różnych dziedzin: historii, teologii itp. Nauczyciele akademiccy ChAT -szczególnie historycy Kościoła- winni podejmować te tematy, unikając jednostronności, która wypacza obraz dziejów Kościołów w Polsce i prowadzi do pomówień.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze