Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego wyraża zaniepokojenie narastającymi przejawami naruszania zasad demokratycznego ładu i państwa prawa w życiu społecznym naszego kraju. Dostrzegamy je również w działaniach przedstawicieli najwyższych organów Państwa, stanowiących prawo na coraz niższym poziomie legislacyjnym, nieprzestrzegających procedur prawnych oraz kwestionujących niezależność sądów i Trybunału Konstytucyjnego.

Senat, pomny na wielowiekową tradycję Uniwersytetu Jagiellońskiego, przypomina, że akty prawne dotyczące oceny wydarzeń historycznych nie powinny stawiać obywateli przed koniecznością wyboru pomiędzy posłuszeństwem prawu a wiernością zasadom, o które w przeszłości walczyli.

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego jest przekonany o konieczności dokonania rzetelnego osądu czasów PRL oraz ujawnienia osób, które w tamtych czasach zachowały się niegodnie. Ustawa lustracyjna oraz ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej takiemu procesowi nie służą. Ich nieprecyzyjne przepisy, przekonanie wielu środowisk o sprzeczności tych ustaw z innymi ustawami obowiązującymi w naszym prawodawstwie, w sposób niepokojący pogłębiły podziały w polskim społeczeństwie. Zwracamy się do Trybunału Konstytucyjnego o szybkie wydanie orzeczenia w tej sprawie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze