Politycy nie są od budowania fabryk, tworzenia miejsc pracy, są od tworzenia dobrych warunków dla obywateli, by mogli konkurować - mówił b. poseł PiS Przemysław Wipler na konwencji założycielskiej Stowarzyszenia Republikanie.

I konwencję Republikanie zorganizowali w teatrze Imka niedaleko Sejmu. Były poseł PiS Przemysław Wipler i była szefowa UKE Anna Streżyńska witali gości przed wejściem. Obok, na straganie, można było kupić ostatni numer "Rzeczy Wspólnych", kwartalnika wydawanego przez Fundację Republikańską, której założycielem przed kilkoma laty był Wipler. Były też ulotki ruchu zmieleni.pl, który zabiega o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Za 50 zł można było też kupić koszulkę z nadrukiem "Zmieniaj Polskę, republikanie, Przemysław Wipler". Przy stoliku obok zbierano podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Panie Wipler, zagłosowałbym na pana, ale niestety są dwie nieusuwalne przeszkody: - jest pan katolowym konserwatystą - wierzy pan w brednie Macierewicza
    @sir_fred Czy sprawa smoleńska jest dla Ciebie jedną z najważniejszych spraw w Polsce i to ona wpływa przede wszystkim na Twoje preferencje wyborcze? Czy naprawdę w Polsce nie ma nic ważniejszego? Czy ważniejsze nie są takie elementy jak: marnotrawstwo pieniędzy, nadmiar głupiego prawa i nadmiar urzędników, wysokie podatki, nierealność zapisów na "kontach emerytalnych", itd.? Polityka jest wyborem najbardziej pasującego Ci PAKIETU. I naprawdę za niezbyt rozsądne uważam wystawianie Smoleńska czy światopoglądu na pierwszy plan, gdy nasze państwo ma tyle innych problemów.
    już oceniałe(a)ś
    29
    81
    Święta racja. Nie ma czegoś takiego jak idealna parta - musiało by ich być tysiące - nie wszystkie zmieszczą się w Sejmie .... Republikanie to jednak, jak dla mnie partia (jeszcze nie zarejestrowana) _niemalże_ idealna. Czekałem na nią całymi latami i wreszcie jest !!! Partia realizująca postulaty Centrum im. Adama Smitha - marzyłem o takiej. Oby im się udało ...
    już oceniałe(a)ś
    23
    52
    @studentmim Stosunek do Smoleńska jest miernikiem intelektu, a przede wszystkim stabilności psychicznej. A jest to niestety kombinacja niezbędna do skutecznego realizowania programu. Wypowiedzi pana Wiplera świadczą o tym, że albo mu wspomnianych cech nie dostaje i skończy gwarząc sobie o idealnej gospodarce, albo po prostu gra głupiego, żeby całkiem nie zerwać z Jarosławem - najprawdopodobniej taki był zresztą plan: Wipler ma stworzyć tratwę, na której Gowin i koledzy odpłyną od Platformy i przycumują koło Jarosława, jako niezbędny koalicjant, następnie wchłonięty lub całkowicie podporządkowany. A rządy PiS nawet wspierane przez republikanów, to niestety kontynuacja POPiS-owego marazmu, dopieszczania różnych uprzywilejowanych grup i etatyzmu. Co do światopoglądu, to również ma znaczenie i niestety republikanie są na przeciwnym biegunie. Wbrew pozorom sprawy światopoglądowe również wpływają na jakość życia. Ostatecznie - mógłbym im dać głos ze względu na podejście do gospodarki, ale skoro sami deklarują, że będą przystawką PiS, nie ma to sensu.
    już oceniałe(a)ś
    108
    13
    @k.a.r.o.l W założeniach, to klon PO z okolic 2005 roku. Jak tym się udało, wiemy aż za dobrze... Niestety, to połączenie konserwatyzmu z liberalizmem jest ślepą uliczką, bo potem okazuje się, że liberalizm jest za trudny do przeforsowania, zwłaszcza przy oporze kasty urzędniczej i na placu boju pozostaje konserwatyzm, czyli wielka kupa, krótko mówiąc...
    już oceniałe(a)ś
    53
    6
    Moim zdaniem stosunek do Smoleńska nie jest "miernikiem intelektu" a zdrowego rozsądku a ten każe wziąć pod uwagę każdą ewentualność. Zauważ że ani Wipler anie nikt z jego stowarzyszenia nie wypowiada się aktualnie na temat Smoleńska - nie jest to dla nich kluczowa sprawa, ale myślę że są za zbadaniem wszelkich wątpliwości, bo tego wymaga przyzwoitość. Zastanawiam się o jakiej "kontynuacji POPiSu mówisz - przecież POPiSu nigdy nie było !!! (ewidentnie nie zgodziła się na niego Platforma trafnie przewidujac, że rząd PiSu nie dotrwa do końca kadecji - zresztą dzięki PiSowi nie ma dziś LPRu ani Samoobrony w Sejmie !)
    już oceniałe(a)ś
    7
    40
    @sir_fred Konserwatyzmu nie da się połączyć z liberalizmem. Liberalizm bowiem podkreśla wolność jednostki i jej odpowiedzialność za własne czyny. Konserwatysta nie chce na to pozwolić i próbuje drugiej osobie narzucać swoje konserwatywne poglądy. Można być wyłącznie liberałem mającym prywatnie konserwatywne poglądy na świat. Jak tylko jednak zaczynasz budować partię konserwatywną (czyli mającą konserwatyzm jako element programu politycznego) kończy się twój liberalizm. Za to spokojnie można być socjalistą i konserwatystą.
    już oceniałe(a)ś
    37
    5
    @sir_fred Programowo to jednak coś więcej - PO operowała hasłami typu 3 razy 15, z których niewiele wynikało poza ogólnym rozeznaniem o co im chodzi (w sumie mieli dobre intencje). Republikanie mają program żywcem wzięty z projektu Centrum. im. Adama Smitha - to najbardziej kompleksowy i spójny program naprawy finansów publicznych jaki kiedykolwiek sie pojawił - gdyby go wprowadzić bezrobocie spadło by do +- 5 % w ciągu paru lat ( wpiszcie w Googlu "Ustawa o likwidacji bezrobocia i naprawie finansów publicznych") Jeśli chodzi o sprawy światopoglądowe - nie sądzę, żeby to było dla nich najważniejsze (zresztą moim zdaniem to działka ludzi kultury, idei itp. a nie polityków)
    już oceniałe(a)ś
    10
    11
    @k.a.r.o.l Moim zdaniem są to wszystko hasła, które kiedyś PO głosiła. Dziwnym trafem na tych hasłach przegrali z PISem wybory w 2005 roku. 2 lata później Tusk nauczył się, że wyborca jest idiotą - im więcej mu obiecasz, tym bardziej cię pokocha. Porzucił gospodarczy liberalizm i poszedł w obiecanki. I wygrał. A Wipler jest dla mnie niewiarygodny. Smoleńsk to jedno. Drugie to bałwochwalczy stosunek do Jarosława Kaczyńskiego. Wipler ani razu nie skrytykował prezesa. Za to wali w Tuska jak w bęben. Gdyby był obiektywny umiałby wypośrodkować. Dlatego tak jak @sir_fred uważam, że to PISowska przystawka.
    już oceniałe(a)ś
    35
    1
    panie kukiz ! a berecik moherowy to gdzie ? wstydzisz sie ?
    już oceniałe(a)ś
    20
    5
    @k.a.r.o.l z ciekawosci wszedlem sbie na strone centum adama smitha. nie znalazlem tam zadnego programu naprawy finansow publicznych, a strona jest raczej niewielka. jestes pewien ze wiesz o czym piszesz?
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    @bumcykcykhopsiup Kliknij w "Alfabet" (u góry po prawej) a następnie "Podatki". Ewentualnie wejdź tu: <a href="http://www.stopkorupcji.org/aktualnosci/a29.html" target="_blank" rel="nofollow">www.stopkorupcji.org/aktualnosci/a29.html</a> (akcja zbierania podpisów nieaktualna)
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    @k.a.r.o.l Ależ jest - każdy polityk który zacznie zajmować się podatkami, przepisami - będzie idealny. Niestety my mamy szczęście do debili, co zajmują się sumieniem, religią, dooopą, pochwą, macicą. I jeszcze wydają miliardy na religijnych wodzów-debili!
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @sir_fred @sir_fred Jeśli już chcesz o tym rozmawiać, to proszę, aczkolwiek uważam to za sprawę poboczną. Nikt, kto ma odrobinę oleju w głowie nie powie, że w 100% wie, co wydarzyło się w Smoleńsku (i Wipler tego nie mówi). Po prostu śledztwo było przeprowadzone tak beznadziejnie, że mieliśmy później wiele informacji podważające jego ustalenia. Zatem rzetelnej WIEDZY na ten temat po prostu nie ma i rozsądnym wydaje się nie wygłaszanie sądów, że ktoś na pewno nie ma racji. Nie jestem zwolennikiem żadnej ze skrajnych tez: ani tezy o zamachu, ani o "presji psychicznej". I niezbyt mnie to obchodzi, bo temat uważam niezbyt istotny w kontekście tych, które Ci wymieniłem. Dla mnie ważne jest, aby powstała na polskiej scenie politycznej siła w rodzaju Tea Party, która będzie przesuwała polską scenę polityczną w kierunku wolnego rynku. I takie nadzieje daje Ruch Republikański.
    już oceniałe(a)ś
    2
    7
    @maaac Konserwatyzm był połączony z liberalizmem przez cały XIXw. (i jego okolice) w USA i Koronie Brytyjskiej. Zatem takie połączenie jest możliwe. A ponieważ był to czas, gdy oba te kraje uzyskały status mocarstwa, to świadczy o tym, że takie połączenie dosyć dobrze działa.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    Skoro według Ciebie sprawa smoleńska nie jest najważniejsza, to przekonaj swoich idoli, czyli Kaczyńskiego i Macierewicza, aby nie bredzieli w kółko na ten temat.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    @studentmim Przecież Smoleńsk - to idealny przykład na marnowanie kasy podatników! Wiesz ile na to wydaliśmy? Pewnie zbliżamy się do miliarda!
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @k.a.r.o.l Zdrowego rozsądku? Przecież świadome produkowanie kłamstw, publiczne oszczerstwa wygadywane w imię żeru smoleńskiego, są jednoznaczną kwalifikacją. To o intelekcie Wiplera. Natomiast gdy jakikolwiek idiota w Polsce opowiada o państwowych emeryturach i rentach wypłacanych z budżetu - to wiem, że kolejny pajac bez cienia żenady, prostytuuje się politycznie. Moje zdumienie budzi tylko fakt, że pani Streżyńska siedzi obok i nie rażą jej te brednie.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @wozi-woda Takie emerytury są wypłacane m.in. w Nowej Zelandii i Kanadzie - więc są jednak możliwe ... Co do Smoleńska - wszelkie teorie spiskowe są pochodną beznadziejnie przeprowadzonego śledztwa, które piętrzyło wątpliwości. Jak wrak przez tak długi czas mógł leżeć nieposkładany, niezabezpieczony ? Przecież to się nie mieści w głowie ... Osobiście nie wydaje mi się, aby był to zamach, ale trzeba sprawdzić wszystkie wątpliwości - tego wymaga podstawowa przyzwoitość !!!
    już oceniałe(a)ś
    4
    6
    mam to samo zdanie mieliśmy już czerwonych więc nie dopuśćimy by komitety dzielnicowe zamienić na probostwa.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @studentmim o ile w kwestii smolenska masz racje, aczkolwiek nikt mi nie da pewnosci ze zamaist wdrazac rozwiazania ktore proponuja nie zajma sie smolenskiem (prawda jest taka ze zeby liberalny program odniosl sukces trzeba troche poczekac, a rzad niestety ale potrzebuje efektow natychmiast, inaczej opozycja zje ich zywcem) o tyle w kwestii ideologicznych uwazam ze jest to dosc ustotne, jezeli w kraju rzadzic bedzie nawet superliberal, ale bedzie lobbowal jedyna sluszna ideologie katolicka i pod nia bedzie tworzyl prawo, to mojego poparcia nie dostanie, i bede wolal zmarnotrawic swoj glos, glosujac np na palikota niz na katolickiego ultrakonserwatysta, co sie dzieje jak fanatycy religini dochodza do wladzy wiemy dobrze, wystarczy popatrzec na kraje islamskie
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @k.a.r.o.l dzieki za link :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    a powiedzcie mi co sie stało z tym pilotem który w Gruzji okazał sie mądrzejszy i rozsądniejszy od tego byłego "prezydenta".
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @studentmim To, że coś się sprawdziło w XIX wieku, niestety mało znaczy. Po prostu kraje te najbardziej skorzystały na rewolucji przemysłowej, podobnie jak mniej liberalne Prusy czy mniej konserwatywna Francja. A wpływ konserwatyzmu na ten sukces jest już w ogóle dyskusyjny - rewolucja przemysłowa zaczęła się w XVIII wieku, być może przypadkiem, ale akurat z oświeceniem... Z kolei całkiem niedawno neokonserwatywna ekipa Busha wprowadziła USA w dość nieciekawy kryzys. Ale abstrahując od analogii i przykładów, w samym myśleniu konserwatywno-liberalnym jest wewnętrzna sprzeczność: tu wolność i swoboda, a tu z kolei rygory i zakazy rodem ze starożytnych praw plemion pustynnych... A przecież albo człowiek ma rozum i jest odpowiedzialny za swoje działania, albo nie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @bumcykcykhopsiup Napisz co myślisz o tym projekcie, jeśli możesz. Bardzo ciekawy jestem Twojego zdania.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @k.a.r.o.l rety, to co uwazasz za ich spojny program to jest luzny zbior pomyslow nie popartych zadnymi wyliczeniami (skad oni wzieli te liczby???), trzeb uczciwie przyznac ze niektore z tych pomyslow sa dobre (podatek obrotowy, ktory wreszcie zamknie wszystkie dziury podatkowe) , niektore dyskusyjne (ryczalty)... do tego sa to podatki jedynie dotyczace przedsiebiorstw, zapominajac ze w panstwie istnieje dosc liczna grupa tzw obywateli ktorzy tez placa podatki. na koniec musze dodac ze bezrobocie nie spadnie z powodu jedynie podatkow. to by bylo za proste. powiem wiecej, podatki maja mniejszy wplyw na bezrobocie niz chocby krzywa philipsa. a o tym centrum jakby zapomnialo. dodatkowo postulujac zlikwidowanie placy minimalnej centrum de facto optuje za zmniejszeniem wewnetrznej konsumpcji, czego reperkusja bylaby potrzeba zmniejszenia mocy produkcyjnych zasopkajajacych popyt wewnetrzny, czyli zwiekszenie bezrobocia. jak widzisz wszystko wyglada milo i przyjemnie jedynie w modelu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @k.a.r.o.l ps. zapomnialem o najwaznieszym: bezrobocie jest glownie wypadkowa a)krzywej philipsa) b)kursu zlotego do innych walut. a glownie(zdaje sie) niedoszacowania juana. na te dwa punkty reforma podatowi nic nie pomoze bo i nie moze pomoc.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @k.a.r.o.l ps2 :D <a href="http://www.nbp.pl/homen.aspx?f=en/statystyka/bilans_platniczy/bilansplatniczy_r.html" target="_blank" rel="nofollow">www.nbp.pl/homen.aspx?f=en/statystyka/bilans_platniczy/bilansplatniczy_r.html</a> tu masz BOP polski. na wielkim minusie od x lat. wniosek- zloty jest za mocny. (idealny BOP rowna sie 0.) dewaluacja zlotego obniza koszta pracy (w tym place minimalna) i stwarza warunki na zmnijszenie bezrobocia.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @k.a.r.o.l ps3. ostani :D <a href="http://www.nbp.pl/publikacje/materialy_i_studia/125_en.pdf" target="_blank" rel="nofollow">www.nbp.pl/publikacje/materialy_i_studia/125_en.pdf</a> polska a krzywa philipsa.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @bumcykcykhopsiup OK, poczytam. Wikipedia podaje jednak: "W latach 70. nastąpił spadek popularności krzywej Phillipsa w związku z pojawieniem się głównie w Anglii i w Stanach Zjednoczonych zjawiska stagflacji. Polegało ono na utrzymywaniu się zarówno wysokiej inflacji, jak i wysokiego bezrobocia, co było zaprzeczeniem wniosków płynących z analizy krzywej Phillipsa." .... .... ale mimo to poczytam coś więcej na ten temat. Dzięki. Ja jednak pozostaje przy stanowisku, że głównym źródłem bezrobocia jest klin podatkowy. Co nie znaczy oczywiście, że brak jest także innych przyczyn.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @k.a.r.o.l philips nie twierdzil ze to niemozliwe. moze nastapic przesuniecie krzywej na nowy poziom, to rzecz oczywista. gdyby krzywa byla stala i niezmienna to ekonomisci nie byliby potrzebni :) niedopowiedzenia i lekkie przekrecanie tresci to uroki wikipedii:) co do podatkow i placy minimalnej: obnizenie ich daje krotkotrwaly efekt, ktory po pewnym czasie jest korygowany kursem walut. koncowy efekt obnizenia podatku- to konkurencyjnosc pozostaje bez zmian (bo zmiana kursu ja niweluje), dochody budzetu sa zmniejszone(bo budzet to waluta lokalna). teoria smitha byla idealna do warukow 18 wieku, kiedy to panstwa zyly w autarkii i kiedy waluta byla scisle powiazana ze zlotem/srebrem. obecnie swiat sie zmienil, czego zwolennicy smitha i waluty opartej na zlocie nie chca zobaczyc.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @bumcykcykhopsiup Tu nie chodzi o kurs złotego, tylko o profil produkcji krajowej - z kim głównie konkurujesz. Jeśli głównie z Chinami i np. Bangladeszem, to samo osłabienie waluty niewiele ci pomoże. A przy dużym zadłużeniu kraju w walucie obcej oraz uzależnieniu od importu paliw, gra na osłabienie złotego jest bardzo ryzykowna.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @sir_fred my z karolem dyskutowalismy o tym co powoduje bezrobocie i jak z nim walczyc, nie dyskutowalismy jak spowodowac zeby polak wiecej zarabial (o czym ty piszesz). to sa dwie rozne sprawy. jedynym sposobem zeby przecietny obywatel wiecej (realnie, nie w walucie lokalnej) zarabial to zwiekszenie wydajnosci.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @bumcykcykhopsiup Nie pisałem o tym co zrobić, żeby Polak więcej zarabiał, tylko o tym, że osłabienie złotówki najprawdopodobniej wcale nie poprawi na dłuższą metę naszego bilansu płatniczego. I jeśli już o tym mowa, nie stworzy miejsc pracy - zwłaszcza jeśli są jeszcze rezerwy w wydajności. Bardzo ciekawe będzie tu obserwowanie eksperymentu japońskiego i jego wyników za 2-3 lata. Też zaczęli od osłabienia waluty...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @sir_fred alez owszem, pisales robiac wzmianke o profilu produkcji krajowej :) <a href="http://course.sdu.edu.cn/G2S/eWebEditor/uploadfile/20120417191243_590081573385.pdf" target="_blank" rel="nofollow">course.sdu.edu.cn/G2S/eWebEditor/uploadfile/20120417191243_590081573385.pdf</a> str 40-47 troche to trwa, wygodniej jest wrzucic link w googla, prawy przycisk myszy i zapiszlink jako :) oslabienie zlotowki, nie wywolane sztucznie poprzez interwencje kraju spowoduje zmniejszenie kosztow pracy w relacji do zagranicy, tym samym zwiekszajac zatrudnienie. (czyli eksport do gory, import w dol). eksperyment japonski juz byl przeprowadzany, tylko rzad japonski sie przewstraszyl (wbrew zaleceniom krugmana) i zakrecil kurek abyt wczesnie (bodajze to sie dzialo w 1996-7 nie pamietam dokladnie). krugman to opisal w liquidity trap <a href="http://www.jstor.org/discover/10.2307/2534694?uid=2&uid=4&sid=21102360931751" target="_blank" rel="nofollow">www.jstor.org/discover/10.2307/2534694?uid=2&uid=4&sid=21102360931751</a> niestety nie wiem gdzie to mozna znalesc w wersji do sciagniecia, ale jak bardzo chcesz to moge ci to sciagnac i podrzucic na majla.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @sir_fred ps. znalazlem "darmowke" :) <a href="http://www.econ.ku.dk/okocg/VM/Artikler-VM/Krugman_1998_BrookingsEA.pdf" target="_blank" rel="nofollow">www.econ.ku.dk/okocg/VM/Artikler-VM/Krugman_1998_BrookingsEA.pdf</a>
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @sir_fred ps. przepraszam, to nie krugman doradzal japonii, ale alan posen.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @bumcykcykhopsiup ps kolejny. pierwszy link to inne wydanie niz ja mam: str 25-31 (wg numeracji "ksiazkowej" nie pdfu)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @bumcykcykhopsiup Dzięki za linki, ale to nie musi zadziałać tak jak opisujesz. Tu inny link: <a href="http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/finanse-publiczne/bledna-strategia-wzrostu-dla-japonii/" target="_blank" rel="nofollow">www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/finanse-publiczne/bledna-strategia-wzrostu-dla-japonii/</a> To zresztą stary problem rozwiązań keynesowskich i ich pochodnych: rozwiązują na chwilę problem, tworząc przy okazji podwaliny pod nowy...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @sir_fred tez dzieki za link :) caly trik polega na tym, zeby wreszcie trzymanie obligacji przestalo byc oplacalne (czyli zeby % obligacji zaczelo byc nizsze niz inflacja) bo to napedza deflacje (krugmanowy termin liquidity trap) i dusi gospodarke. rzad japonski liczy , ze japonczycy zaczna sie ich pozbywac i zaczna wydawac pieniadze na konsumpcje :) dlug panstwowy w stosunku do pkb jest paradoksalnie niegrozny, bo jest zaciagniety w jenach, nie w walucie zagranicznej. taka uprzywilejowana pozycje ma takze ameryka (dlug zaciagniety w dolarach), dlatego moze sobie pozwolic od paru ladnych lat na quantitative easingi. i co sie dzieje z oprocentowaniem amerykanskich obligacji? spadaja non stop wbrew biciu na alarm republikanskich ekonomistow :D <a href="http://0.tqn.com/d/bonds/1/0/D/-/-/-/10-Year.jpg" target="_blank" rel="nofollow">0.tqn.com/d/bonds/1/0/D/-/-/-/10-Year.jpg</a> i wiszlo na krugmana i bernanka, ameryka wychodzi na prosta, wzrost gospodarczy jest, przybywa miejsc pracy, dlug jest pod kontrola, czego nie mozna powiedziec o uk, ktora non stop tnie wydatki a recesja jak byla tak jest.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @bumcykcykhopsiup Bo taki jest przywilej USA, a do jakiegoś stopnia pewnie też innych krajów z wiodącymi walutami, jak Japonia, Szwajcaria... Co nie znaczy, że każdy może bezkrytycznie naśladować te recepty. W każdym razie bardzo mnie ciekawi Japonia 2016 ;)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @sir_fred a i owszem, pelna zgoda :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Mnie tam "katolowy konserwatyzm" nie przeszkadza, ale nie jestem w stanie zaufać człowiekowi, który publicznie przyznaje, że wierzy w bajki Macierewicza. Taka osoba jest albo oszustem który nie cofnie się przed niczym w celu zdobycia władzy, albo osobą niezrównoważoną psychicznie. Wielka szkoda, bo w zakresie poglądów gospodarczym zgadzam się z Wiplerem w 95%.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Tez mysle ,ze Kukiz na polityka sie nie nadaje. Ale jezeli wszyscy ci co tu na niego tak nadaja,mysla ,ze w Polsce zmian nie potrzeba to uwazam ich za DURNIOW.
    @merlin1usa A kim trzeby być, zeby się nadawać na polityka? Złodziejem? Uważam Kukiza za uczciwego gościa i mu wierzę. Uczciwość, honor to nieznane wartości w naszej polityce. Mam nadzieję, ze mu się uda.
    już oceniałe(a)ś
    20
    27
    @merlin1usa No, Kaczor z Dudą zrobił gościa w kakao, więc poszedł do Wiplera... We wrześniu będzie u Korwina.
    już oceniałe(a)ś
    31
    7
    @nickodem2 Przynajmniej próbuje, ty za to ciągle za Po bo "mniejsze zło".
    już oceniałe(a)ś
    9
    16
    Dlaczego nie? Szczery jest, a i program Republikanów jest tym, jakiego Polacy, uczciwi Polacy oczekują. Chyba wystarczy już tego cyrku cwaniaków z PełO i pokręconych szaleńców z PiS. O reszcie nie wspominam bo to i tak margines moralny (Ezelde) i umysłowy (palikociarnia).
    już oceniałe(a)ś
    10
    22
    @thorngorn Uczciwość to za mało. Trzeba jeszcze nie być głupim. No a on JEST głupi. No i do końca nie wiem czy pewne jego zachowania wynikają z głupoty czy nieuczciwości jak np. twierdzenie, że to GW nie pozwalała by jego płyty promować w radiach a nie fakt, że w nich bluzga.
    już oceniałe(a)ś
    16
    4
    Wiadomo ze Kukiz to idiota,jakby pijakiem był,nie potrafi zrozumieć racji innych,tylko jak ten baranłęb do przodu i tylko swoje widzi.Doe polityki nie nadaje sie.
    już oceniałe(a)ś
    12
    4
    Przypomnij sobie, że Reagan był aktorem a Hitler malarzem,a co Kukiz czy ktokolwiek inny miałby kończyć studia magisterskie pod nazwa np. Stosunki międzynarodowe????A potem robić doktorat u Rostowskiego ????Gadanie
    już oceniałe(a)ś
    4
    12
    Za DURNIÓW uważam wszystkich czytających Gazetę Wyborczą. Ta gazeta nie ma nic wspólnego z Polską. NIe wiem skąd się wzięła, kto ją finansuje, i jakie są jej cele, ale na pewno ma W D.... ten kraj.
    już oceniałe(a)ś
    3
    12
    @psik12345 Ja zaś za mądrych uważam wszystkich, którzy w ojcu derektorze, nadającym z nadajników KGB na Uralu widzą polskiego patriotę.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    @psik12345 A mi się wydaje, że za durnia uważasz każdego kto chociaż na jotę odbiega ze swoimi poglądami od Twoich poglądów. Więc zapewne za durniów uważasz większość ze znanych Ci ludzi.... I pośród nich - TY, jedyny mądry, oświecony znający się na rzeczy i wiedzący o co w tym wszystkim chodzi....
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @psik12345 czyli uwazasz siebie za durnia? co za samokrytyka :D
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Już dotąd Kukiz wydawał mi się dość żałosny, ale teraz żywcem zaczyna przypominać osła ze "Szreka", co to jeździ na każdy możliwy konwektykl i drze japę "Mnie weźcie, mnie, mnie, mnie!"
    @jamcijest44 Chłopie zrób coś, cokolwiek.... i wtedy się wypowadaj.
    już oceniałe(a)ś
    18
    56
    @deluc A co zrobił po za chlaniem i darciem ryja? O badziewiu muzycznym nie wspomnę.
    już oceniałe(a)ś
    27
    12
    @jamcijest44 Po prostu stara się rozpropagować, ze wszech miar słuszny, postulat wprowadzenia JOW-ów. Może tu liczyć na Republikanów. Stara się - czy to źle ???
    już oceniałe(a)ś
    15
    22
    typowa polska żółć z ciebie wypływa. Skoro się z nim nie zgadzasz, to napisz jakieś kontrpropozycje. Jak nie masz nic konstruktywnego, to się zamknij nie obrażaj ludzi, którzy chcą działać bezinteresownie dla dobra wspólnego
    już oceniałe(a)ś
    11
    14
    @k.a.r.o.l Źle się stara. Ty też źle się starasz, bo postulat nie jest słuszny. Słowo kluczowe: gerrymandering.
    już oceniałe(a)ś
    9
    4
    Gdyby JOW-y obowiązywały w czasie ostatnich wyborów a ludzie głosowaliby do Sejmu tak jak do Senatu (bo niby czemu mieliby głosować inaczej?) mielibyśmy w Sejmie 300 posłów z PO, 150 z PiS-u, kilku z PSL-u i 2-3 niezależnych a obecna koalicja miałaby większość konstytucyjną. O to temu idiocie chodzi?
    już oceniałe(a)ś
    5
    2
    @jamcijest44 A cóż to jest za persona ten gość ze tak drze japę, chyba jakiś bezdomny bo oni to mają gadane.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @marian_porucha > O to temu idiocie chodzi? Bez przesady. To nie jest idiota, tylko chómanista, na bakier z matematyką.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Ciekawi mnie jedno - jaką energię chce ten ruch uwalniać? Polacy są świetni w walce przeciw czemuś, ale kiedy w naszym kraju narodził się jakiś sensowny ruch poparcia?
    @meczykowski sadze, ze energie sprzeciwu wobec obecnej wladzy, systemowi politycznemu i sytuacji gospodarczej.
    już oceniałe(a)ś
    9
    17
    Jeśli Republikanie nie chcą skończyć tak, jak inne polityczne partie - czyli jako skorumpowana i zdegerowana klika kolesiów, to musi wystąpić jako "antypartia", z programem likwidującym obecny partyjny system sprawowania władzy. W przeciwnym przypadku system ich wciągnie i zdegeneruje, jak wszystkie inne nowo powstające partie: vide - partia Palikota. Ten partyjny system władzy posiada bowiem konstrukcyjny feler polegający na tym, że która partia (albo koalicja) wygrywa wybory, bierze całą pulę władzy: posiada większość w Sejmie (legislatywa), obejmuje rząd (egzekutywa) i kieruje sądownictwe i administracją. Czyli cała władza spoczywa w jednym ręku. To jest zakres władcy absolutnego. Kto kontroluje polityczne partie? Dziś mamy do czynienia z panowaniem demokratycznych książąt. A jak wiadomo władza degeneruje, a władza absolutna degeneruje absolutnie. P. partie są zatem takie, jak im na to pozwala struktura systemu. Nie ma to nic wspólnego z demokratycznym podziałem władzy między trzy podstawowe organy: legislatywa, egzekutywa i sądownictwo z radykalnym rozdziałem osób im kompetencji. Dlatego ten partyjny system sprawowania władzy musi zostać zlikwidowyny w imię przyszłej polskiej demokracji. Do selekcji i wyboru ludzi na polityczne stanowiska do trzech centralnych organów państwa: Sejmu, Rządu i Sądownictwa trzeba stworzyć całkowicie nowe reguły i procedury. Jedno jest pewnie i nie do ruszenia: wybór ten musi odbyć się według trzech różnych ordynacji i spośród trzech różnych grup kandydatów, by mógł stworzyć demokratyczną władzą podzieloną. Polityczna reprezentacja obywateli nie może ograniczać się jak dziś do politycznych partii, które reprezentują tylko siebie i swoje interesy. To jest polityczna nowość, nie znana na świecie i trudna do praktycznego przeprowadzenia. Ale czy powstanie Solidarności w Bolszewickiej niewoli też nie wydawało się mrzonką i utopią? W każdym razie obecny model demokracji na zachodzie też wykazuje coraz wyrażniejsze objawy zużycia. Więc odważyć się nam znowu trzeba myśleć nowocześnie i odważnie.
    @pimann Pierwszy akapita Ci się udał, jednak dalej odleciales bardziej niż Kukiz:)
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Rusz głową i zaproponuj coś innego, lepszego. Zresztą to nie mój pomysł tylko propozycja Friedricha Augusta von Hayeka z roku 1967. Niestety tekst jest w języku niemieckim. Ale jeśli Cię to interesuje, to jego pełne brzmienie znajdziesz w periodyku pt. ORDO z tego właśnie roku. Hayek był wtedy jego naczelnym. A właściwie, dlaczego nie zlikwidować politycznych partii? Idei i wartościom demokracji nie są one potrzebne. Ponieważ jej nie służą zasługuja na likwidację. To nie są twory natury i jako historyczne instytucje ulegają zmianie i wymarciu.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Taki z Kukiza polityk jak i artysta. Jak wielu nieudaczników postanowił popolitykować z nadzieję, że to mu da jakąś kasę, bo nie bardzo go widać na estradzie.
    @niktwazny126 nie uwazam kukiza za talent artystyczny ani ze jego pomysly polityczne sa dobre, ale kukiz politykuje bo naprawde wierzy w to w co mowi, nie dla kasy jak sugerujesz, wiec daj sobie spokoj z tymi kretynskimi atakami.
    już oceniałe(a)ś
    28
    30
    @niktwazny126 Jak można się wypowiadać na jakiś temat z taką pewnością siebie, jeśli nie ma się zielonego pojęcia o sprawie! Muszę Cię zaskoczyć, ale Kukiz z akcji zmieleni.pl nie ma żadnej kasy, wyjazdy w Polskę,ulotki, szkolenia itd. organizuje sam lub pomagają mu ludzie tzw. dobrej woli, którzy całym sercem wierzą w akcję, popierają ja i angażują się.
    już oceniałe(a)ś
    24
    21
    Kukiz za chwilę z pochodnią będzie łaził po Krakowskim Przedmieściu. Co za pajac.
    już oceniałe(a)ś
    145
    95
    KUKIZ NA ESTRADE ,POLITYKE ZOSTAW LUDZIOM BEZ MORALNOSCI,JEZELI JUZ TWOJA MUZYKA NUDZI SIE LUDZIOM IDZ DO UCZCIWEJ PRACY,NIE MĄĆ LUDZIOM W GŁOWACH
    @emeryt-123 Tak jest! I najlepiej siedź biernie w domu, wyłącz myślenie, nie próbuj rozliczać rządzących naszymi pieniędzmi i pozwól nas okradać. Rzyczyłbym sobie, żeby więcej Polaków zainteresowało się polityką, ekonomią, historią itd. I patrzyło na ręce politykom!
    już oceniałe(a)ś
    19
    26
    oraz nie robiło błędów ortograficznych
    już oceniałe(a)ś
    12
    5
    @era82 gospodarke panstwa buduje sie pracujac, a nie za pieniadze podatnikow rozliczajac tych ktorzy rzadzili wczesniej
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @kontest_two sugerujesz ze tusk jest dobrytm pilkarzem?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0