To efekt ich sporu z samorządami o pensum. Związkowcy zapowiadają, że lokaut może potrwać nawet dwa miesiące

Rząd idzie w zaparte. Jeśli bowiem ugnie się przed nauczycielami, straci wiarygodność w przyszłych negocjacjach z innymi grupami zawodowymi.

Wtorkowy poranek. Boisko szkoły przy ul. Baltic Farimagsgade w Kopenhadze zwykle tętni życiem, ale dziś jest pustawe. Z 600 dzieci - od przedszkola po dziewiątą klasę - przyszła ledwie setka. Reszta została w domu, bo większość zajęć odwołano. Dyrektor Axel Bech ma do dyspozycji jedynie trzech niewykwalifikowanych nauczycieli przedszkolnych, którzy czuwają nad uczniami, ale nie prowadzą lekcji. Reszta nie mogła przyjść do szkoły, bo w całym kraju rozpoczął się lokaut.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Duńscy nauczyciele prowadzą średnio podobno niewiele, bo ok. 16 lekcji w tygodniu. To mniej niż polscy - nasza średnia (niezależnie od pensum) to 22 godziny. Ale prawnie mają zagwarantowane maksimum 25 godzin lekcyjnych i duński rząd chce właśnie ten limit znieść. O tym ile godzin nauczyciel spędzi na prowadzeniu lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych i typowo opiekuńczych mieliby teraz decydować dyrektorzy szkół." wyborcza.pl/autorzy/1,128997,12550693,Strona_Aleksandry_Pezdy,,,426656.html?bo=1 i jak to ma się do powyższego artykułu. To już jest szczyt chamstwa i manipulacji. Związki Zawodowe nauczycieli powinny zaskarżyć Wyborczą za podburzanie społeczeństwa przeciwko nauczycielom i puścić ją z torbami domagając się stosownego odszkodowania. I wychodzi kłamstwo Wyborczej, która od paru lat wmawia czytelnikom, jacy to Polscy nauczyciele są leniwi,że pracują najmniej w Europie. Dlaczego gazeta nie dopisze jak liczne są klasy w Danii, bo to co innego uczyć trzydzieścioro dzieci, a co innego piętnaście. Czasami przypadkiem, przy okazji strajków można się dowiedzieć, że tacy hiszpańscy nauczeciele protestowali bo im podniesiono pensum do dwudziestu godzin. Powstaje pytanie, dlaczego Goow Prawda tak manipuluje opinią społeczną, dlaczego chce rozłożyć polską oświatę, zamieniając nauczycieli w urzędników, którym co parę miesięcy dokłada się papierków do wypełnienia.
    już oceniałe(a)ś
    6
    3
    Pensum, a gdzie Broniarz?
    już oceniałe(a)ś
    3
    1