Kościół ponad 20 lat temu stał się w państwie modny. Wreszcie oficjalnie, nikt go nie spychał do kruchty, przeciwnie, każdy chciał Kościołowi coś wynagrodzić, za coś podziękować. Szybko zatracono miarę. Kościół zyskiwał przywileje, odrabiał stracone lata.

Józefa Hennelowa: Otwarty, bo powszechny. O Kościele, który może boleć, Wydawnictwo Literackie 2012

Józefa Hennelowa była wtedy posłanką OKP (solidarnościowego klubu parlamentarnego), potem Unii Demokratycznej. Jej książka "Otwarty, bo powszechny" mogłaby być rozliczeniem z Kościołem, gdyby nie to, że Hennelowa nikogo rozliczać nie chce, bo sama czuje się częścią Kościoła.

Błędy hierarchii, ekspansywność Kościoła uderzają więc w nią samą, w jej rozumienie katolicyzmu. Stąd podtytuł: "O Kościele, który może boleć". W Kościele, który boli, forma przykrywa istotę, a gesty i symbole antagonizują. Tak jak w grudniu 1989 r., gdy Sejm zmieniał Polsce godło, a trzej posłowie OKP i Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego Marek Jurek, Jan Łopuszański i Stefan Niesiołowski zażądali, by korona orła była zwieńczona krzyżem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Czasy, gdy ludzie byli religijni i tym samym podatni na wpływy Kościoła bezpowrotnie przeminęły i prawdopodobnie nigdy już nie wrócą. A stało się tak wraz z rozwojem nauki oraz ze wzrostem umiejętności samodzielnego myślenia. Niestety Kościół Katolicki tego nie zauważył i zwraca się do wiernych tak samo jakby czas stanął w miejscu. Dlatego coraz mniej ludzi Kościół potrafi podnieść na duchu, coraz mniej ludzi skłonnych jest ślepo wierzyć w religijne dogmaty. Polecam lekturę artykułów o problematycznej roli kościoła we współczesnym świecie z witryny ”Kosmologia - nauka duchowa”. <a rel="nofollow" href="http://kosmologia.info/zmierzch-swiatowej-cywilizacji/">Kościół traci wpływ na samodzielnie myślącego człowieka....</a> <a rel="nofollow" href="http://kosmologia.info/zamierajace-podstawy-cywilizacji/">Zanik roli religii w tworzeniu cywilizacji</a>
    już oceniałe(a)ś
    3
    2